Mistrovství Evropy univerzit

MISTROVSTVÍ EVROPY UNIVERZIT

Mistrovství Evropy univerzit – MEU (European Universities Championships – EUC) jsou univerzitní sportovní soutěže pod hlavičkou EUSA (Evropská asociace univerzitního sportu). Na těchto akcích startují reprezentace jednotlivých univerzit z Evropy, jak v kolektivních, tak v individuálních sportech. Obvykle se jedná o vítěze národních akademických mistrovství.

EUSA organizuje v sudých letech Evropské univerzitní hry a v lichých letech jednotlivá Mistrovství evropských univerzit (MEU).

Více informací a přehled všech MEU naleznete na: www.eusa.eu/events/championships

Novinky

Česko má medailový triple z veslařského MEU!

Česko má medailový triple z veslařského MEU!   11. září 2023 | ČAUS V silné konkurenci na Mistrovství Evropy univerzit ve veslování v polské Bydhošti (polsky Bydgoszcz) se zadařilo i českým barvám. A to hned natřikrát!...

Čeští vysokoškoláci se ve Švýcarsku neztratili

Čeští vysokoškoláci se ve Švýcarsku neztratili   Na druhém mistrovství Evropy univerzit, které se uskutečnilo od 24. do 27. srpna ve městečku St. Gallen, výrazně dominovali domácí švýcarští závodníci. Vybojovali celkem 15 z 21 dostupných...

V případě zájmu studentů o účast na akcích EUSA je nutné kontaktovat sekretariát ČAUS, který má k dispozici přístupové kódy do EUSA on-line akreditačního systému. Zde je možné se přihlásit na příslušnou akci.

Účastníci soutěží reprezentují vysoké školy a proto organizační a ekonomické závazky by měly zajišťovat vysílající univerzity nebo vysoké školy. Vzhledem k současnému rozsahu a přínosu akcí EUSA pro studenty, je velká škoda, že tomu tak doposud bylo jen ve výjimečných případech.

ČAUS má zájem na zapojení studentů do aktivit EUSA a bude do budoucna hledat cesty, jak získat finanční prostředky na zajištění účasti na těchto akcích.

Sportovní akce, které EUSA každoročně pořádá, jsou od počátku zaměřeny na reprezentaci jednotlivých univerzit a vysokých škol. Po počátečním profilování organizace je EUSA v současné době aktivní organizací, která pravidelně organizuje Evropské univerzitní šampionáty od roku 2001. Od roku 2011 jsou MEU pořádány pouze jednou za dva roky, v lichých letech. Od roku 2012 se totiž v sudých letech koná jiná velmi významná evropská multisportovní univerzitní akce, Evropské univerzitní hry – EUH (European Universities Games – EUG).

V České republice se poprvé konalo Mistrovství Evropy univerzit v roce 2007. V Ostravě bylo uspořádáno 1. MEU ve stolním tenise. Po dlouhé pauze, kdy se v České republice nekonalo žádné Mistrovství Evropy univerzit, se do ČR opět vrátilo MEU ve stolním tenise v roce 2017, tentokrát do Olomouce. V tomtéž roce u nás bylo zorganizováno také MEU v golfu v Liberci. O dva roky později se v Olomouci uskutečnilo také 1. MEU v orientačním běhu.

Sledujte nás