Česko má medailový triple z veslařského MEU!

Česko má medailový triple z veslařského MEU!

 

11. září 2023 | ČAUS

V silné konkurenci na Mistrovství Evropy univerzit ve veslování v polské Bydhošti (polsky Bydgoszcz) se zadařilo i českým barvám. A to hned natřikrát! Dvě medaile vybojovali studenti ČZU a o jednu se postaralo kvarteto ČVUT. Česká bilance na šampionátu nakonec činí jedno zlato, jedno stříbro a jeden bronz. 

Nejcennější kov zařídili veslaři z České zemědělské univerzity. Chládek – Kulhánek – Mach – Wallisch, takhle vypadala sestava lodi se značkou ČZU, která nastoupila na start čtyřky bez kormidelníka (M4-). Do závodu, který byl ozvláštněn netradiční délkou trati. 

„Standardní délka veslařských závodů jsou 2 km, avšak závodní dráha na MEU byla zkrácena z technických důvodů na 1 km, což značně změnilo taktiku závodění. Jednoduše kdo zaspí na startu, tak už jen ztěží dožene ztrátu. Tím je závod na 1 km vyčerpávající, protože nejde moc taktizovat a musí se jet prostě na plný plyn. Paradoxně kratší závodní dráha bolí víc než ta delší,“ vysvětluje člen zlatého týmu Adam Kulhánek.

Jak bylo zmíněno na začátku, závodilo se v silné konkurenci. Podle Kulhánka ale mohlo být soutěžení ještě obtížnější, nebýt kolize termínů s probíhajícím mistrovství světa. „Největší veslařské špičky se soustředily na MS,“ popsal.

Radost jeho a jeho spolujezdců z triumfu to ovšem nijak neumenšuje. „ S výsledkem jsme maximálně spokojeni. Zlato jsme vybojovali s přehledem!“ těší čerstvého držitele bakalářského titulu z Fakulty životního prostředí. 

„Celý šampionát jsem si užil na sto procent! Měl jsem kolem sebe skvělý kolektiv kamarádů, kteří jsou spíše jako moje druhá rodina. Trávit s nimi čas na závodech, kde můžeme reprezentovat naše univerzity, bylo ctí. Obecně mě akademické akce moc baví. Máte kolem sebe mladý kolektiv a uvolněnou atmosféru. Samozřejmě, když se jde na závod, uvolněnou atmosféru vystřídá lehká nervozita a stres,“ popisuje s úsměvem. 

„Jen je škoda, že jsme s Honzou Chládkem ve dvojce bez kormidelníka nebyli schopni předjet favorizovanou posádku z Polska,“ ohlíží se za závodem, v němž na konto ČZU přibyla druhá medaile, tentokrát stříbrná.

„Udělali jsme s Honzou velký kus práce, nabrali nové zkušenosti. Jen škoda nedávno proběhlé univerziády, kde jsme získali 6. místo, ale určitě jsme měli na víc. Jinak jsem ale zatím se sportovním rokem 2023 rozhodně spokojený!“ říká.

Jak jsme zmínili na úvod, na MEU v Polsku se udál ještě jeden úspěch, který má na sobě vyraženou českou značku! Medailový triplet totiž dovršili studenti ČVUT, kteří v párově čtyřce zajeli třetí a pověsili si tak na krk zcela zasloužený bronz!

Pánové, všem vám gratulujeme a děkujeme za parádní reprezentaci.