Zimní světová univerziáda Innsbruck 2005
Innsbruck (Rakousko), 12. – 22. ledna 2005, 22. ročník
Rakouská města Innsbruck a Seefeld hostila XXII. zimní univerziádu. „Malé olympiády“ – tak se přezdívá vrcholným sportovním akademickým podnikům – se konají vždy v lichých letech. Do bojů o světové „vysokoškolské“ medaile mezi 12. a 22. lednem zasáhlo zhruba 1400 sportovců, z toho 69 z českých univerzit.
Mezi reprezentanty byli i tři studenti VŠE – hokejista Jiří Jakeš, snowboardistka Klára Koukalová a sjezdař Petr Záhrobský. Česká výprava byla nejúspěšnější od roku 1993.
Z ekonomů nejvíce uspěl Jiří Jakeš, jedna z opor stříbrného družstva hokejistů. Dařilo se i Kláře Koukalové, která ve snowboardcrossu zvítězila v malém finále, celkově tak skončila pátá. Petr Záhrobský dokončil pouze slalom, skončil v něm devatenáctý. Koukalová a Záhrobský jsou studenty mezinárodního obchodu na FMV, Jakeš informatiky na FIS.
K úspěchu českého zimního sportu jednoznačně přispělo především alpské lyžování, zejména pak třiadvacetiletá lyžařka Lucie Hrstková, studentka Masarykovy univerzity v Brně. Ta si z Rakouska odvezla celkem pět medailí, což představuje polovinu zisku celé české výpravy. Někdejší medailistka juniorských šampionátů získala dvě zlaté – ze super obřího slalomu a slalomu speciál, stříbro ze sjezdu a dva bronzy – z obřího slalomu a z kombinace sjezdu a slalomu.
Skvělé výsledky této talentované lyžařky, kterou v kariéře zbrzdilo zranění, navíc podtrhl Martin Vráblík. Student Fakulty tělesné výchovy a sportu UK zvítězil ve slalomu, čímž si zajistil i třetí místo v kombinaci. „V alpském lyžování byla sice díky nadcházejícímu MS menší konkurence,“ přiznává vedoucí výpravy Šamberger, „ale výkony, které naši sportovci předvedli, jsou i tak výborné.“ Ze Seefeldu, kde se konaly všechny lyžařské disciplíny, si veze bronz i biatlonista Jaroslav Soukup (MU Brno). Získal jej v závodě na 15 kilometrů s hromadným startem. Čtvrté místo ještě vybojoval Tomáš Slavík z TU Liberec v severské kombinaci.
Ve stínu lyžařů by neměli zůstat hokejisté a jejich druhé místo. „Oproti minulé univerziádě jde o velké zlepšení,“ potvrzuje Šamberger, „vždyť naposledy jsme ani nepostoupili ze skupiny.“ Družstvo se zlepšovalo zápas od zápasu. Ve skupině nejprve ztratilo bod remízou 4:4 s Japonskem. V dalším průběhu ale zabojovalo a těsně vyhrálo nad těžkými soupeři. Nejprve nad Ukrajinou 2:1, první branku vstřelil Jakeš, a poté Kanadou 5:4 – nechyběla ani hromadná bitka. Obě výhry zajistil vítěznými góly Petr Haluza.
Závěrečná remíza s Ruskem – 2:2 a exhibiční výhra nad Čínou 15:0 pak znamenaly postup do semifinále. V něm čeští hokejisté s domácím týmem posíleným o několik reprezentantů prohrávali již 4:1. Šest minut před koncem ale Jiří Sedláček jako správný kapitán vyrovnal a stejný hráč po bezbrankovém prodloužení proměnil i rozhodující trestné střílení.
Finálová prohra 4:1 s favorizovaným Ruskem nebyla pro naše hráče zklamáním. Jejich soupeř dostal v sedmi zápasech na turnaji tři ze čtyř gólů od nás a stříbro je pro český univerzitní hokej velkým úspěchem. Velký podíl na něm má i trenér Jan Eysselt.
„Rakušané měli univerziádu zorganizovanou velice dobře,“ hodnotí Šamberger. „Spokojeni můžeme být i s našimi výkony.“ Česko obsadilo v soutěži národů dvanácté místo – účastnilo se 45 zemí. S medailovou bilancí 3 zlatých, 2 stříbrných a 4 bronzových za sebou nechalo takové „zimní“ velmoci jako Francii, Švýcarsko či Německo. „Typické pro univerziády posledních let je nástup asijských zemí,“ všiml si Šamberger.
Oficiální výsledky FISU: ZDE