EUSA na Galavečeru rozdávala ocenění nejaktivnějším evropským univerzitám v oblasti univerzitního sportu

EUSA na Galavečeru rozdávala ocenění nejaktivnějším evropským univerzitám v oblasti univerzitního sportu

 

Zástupci Evropské asociace univerzitního sportu (EUSA) se sešli v tureckém Kusadasi od 12. do 15. října 2023 na generálním shromáždění, kde zhodnotili průběh uplynulého dvouletého období a významné univerzitní sportovní i edukativní akce. Součástí programu byl Gala večer, na kterém zástupci EUSA udělovali ocenění nejaktivnějším evropským univerzitám v oblasti univerzitního sportu za rok 2022.

Součástí programu a jakýmsi společenským vrcholem akce byl EUSA Gala večer, při kterém byla předána vyznamenání EUSA nejúspěšnějším a nejaktivnějším členským státům za předchozí rok a jejich univerzitám a studentům, kteří se zúčastnili akcí v roce 2022. Ivana Ertlová předávala cenu EUSA pro nejaktivnější univerzitu roku 2022, kterou získala chorvatská Univerzita Zagreb.

Jednání se zúčastnilo třicet ze 45 členských národních univerzitních sportovních organizací, zástupci kontinentálních univerzitních organizací a další významní hosté. Nechyběla ani předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová.

V průběhu jednání byl zhodnocen průběh Evropských univerzitních her 2022 (EUG 2022), které byly uspořádány v polské Lodži. S počtem 5 352 účastníků z 39 evropských států, 508 univerzit a 982 univerzitních týmů se zařadily mezi největší a nejúspěšnější akce v historii EUSA, která se datuje od roku 1999.

Rok 2023 byl a stále ještě je ve znamení EUSA Mistrovství Evropy univerzit (EUC – European University Championships), kterých se uskuteční celkem sedmnáct ve 25 sportech. Poslední, avšak historicky první Mistrovství Evropy univerzit v zimních sportech, se bude konat na konci roku v termínu 18. – 21. prosince v Itálii, ve středisku Val di Zoldo. Součástí programu bude kromě alpských disciplín a snowboardingu také beachvolejbal na sněhu.

„Je škoda, že se studenti našich univerzit zúčastňují EUSA akcí jen v malém počtu.  Vysoké školy těžko hledají v rozpočtech finanční prostředky na vysílání svých univerzitních týmů, které by je mohly na těchto soutěžích, určených výhradně pro univerzity, reprezentovat.  Česká asociace univerzitního sportu, jako členský stát EUSA a garant účasti, se sice snaží účast studentů podporovat, zejména na Evropských univerzitních hrách, ale ani náš rozpočet to neumožňuje v plném rozsahu tak, jak bychom si představovali. Věřím, že se do budoucna tato situace zlepší a že naši studenti budou mít příležitost jednak poměřit na sportovním poli své dovednosti, ale i navázat kontakty a přátelství, které by jim mohly pomoci v dalším profesním životě po ukončení studia,“ konstatovala předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová, která je členkou Exekutivy a rovněž viceprezidentkou EUSA.