Dvě zlaté medaile! Češi ovládli závod na krátké trati na ME univerzit v OB

26. července 2019 | Mistrovství Evropy Univerzit v orientačním běhu 2019 | Middle

Jeden závod, dvě kategorie, dvě sady medailí a dvojnásobná zlatá radost českých fanoušků. Tereza Janošíková z Univerzity Palackého v Olomouci a Petr Horvát z VUT v Brně rozšířili medailovou sbírku studentů českých vysokých škol o dva nejcennější kovy z Mistrovství Evropy univerzit na Olomoucku. Janošíková si tímto úspěchem připsala na své konto již druhý mistrovský titul.

Tereza Janošíková po velmi úspěšném závodu ve sprintu v Mohelnici zopakovala svůj suverénní triumf také v závodě na krátké trati, který se odehrál ve velmi horkém počasí v okolí Velkého Kosíře. Časem 33,27 doslova deklasovala své soupeřky. Druhá do cíle se ztrátou 2 minuty 20 vteřin doběhla lotyšská závodnice Liga Valdmane z Latvian Academy of Sport Education. Třetí místo obsadila švýcarská závodnice Hanna Müller ze Swiss Federal Instituce of Technology in Zurich, která měla manko dalších 14 sekund. Pro rodačku z Olomouce to byl takřka domácí terén. “Dva až tři roky jsem tu neběžela s mapou, od začátku jsem přistupovala k závodu s respektem,” připustila studentka olomoucké univerzity.

“Dnešní trať se mi moc líbila, tedy ne terén, ten byl hodně náročný. Je to sice můj domácí les, ale v poslední době běhám jinde, takže jsem ze závodu měla poměrně respekt. Terén je tu hodně uzavřený, zelený, plný ostružin a náročný na běh. Udělala jsem pár drobných chybek, ale nic velkého. Říkala jsem si, že pokud dodržím tuhle taktiku mohlo by to vyjít.” řekla Janošíková v cílovém prostoru po závodě.

V závodě mužů se v polovině trati ujal vedení Petr Horvát a jeho čas už žádný soupeř nepřekonal. Jeho postupy byly téměř bezchybné a zaslouženě si tak doběhl pro titul mistra Evropy. Do cílové rovinky ho diváci hlasitě povzbuzovali a po protnutí pomyslné cílové pásky sklidil zaslouženě velký potlesk. “Běžel jsem naplno už od první kontroly, nebylo na co čekat,” pousmál se Horvát.

Jannis Schönleber z univerzity v Zurichu vedl až do 12. kontroly, nakonec skončil 1 minutu a 9 sekund za českým závodníkem na druhém místě. Třetí doběhl se ztrátou 1 minuta 36 vteřin Florian Attinger taktéž ze Swiss Federal Institute of Technology in Zurich. V tomto závodě si tak švýcarští běžci vzájemně vyměnili pozice na stupních vítězů oproti sprintu.

“Měl jsem velmi dobrý pocit po celou dobu závodu. Chytil jsem velmi dobrou rychlost v úvodu, kdy tam byly dlouhé postupy, tu jsem udržel i v techničtější pasáži, která následovala, a neudělal jsem v ní chybu, což bylo velmi důležité. Pak jsem si uvědomil, že jdu velmi dobře a jsem rád, že jsem to ustál a neudělal žádnou velikou chybu.” zhodnotil svůj závod Horvát.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Petr Horvát v březnu 2019 reprezentoval Českou republiku v lyžařském orientačním běhu na Zimní Univerziádě v Krasnojarsku. Tereza Janošíková letos vybojovala bronz na Mistrovství světa juniorů v Dánsku.