Tereza Janošíková se stala první mistryní Evropy univerzit v orientačním běhu

25. července 2019 | Mistrovství Evropy Univerzit v orientačním běhu 2019 | Sprint

Tereza Janošíková, studentka UP v Olomouci, vyhrála sprint a stala se historicky první mistryní Evropy univerzit v orientačním běhu!

Kvalifikace sprintu se běžela v okolí hradu Bouzov. Organizátoři připravili dvě tratě pro muže i ženy. V rozběhu ženy-A byly hned dvě vítězky se shodným časem Daria Panchenko (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation) a Liga Valdmane (Latvian Academy of Sport Education). Třetí místo obsadila největší favoritka běhu Laura Ramstein (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich). Nejlepší běžkyně z druhého rozběhu žen si s velkým náskokem pohlídala česká běžkyně Tereza Janošíková (Palacký University Olomouc), která doběhla v suverénně nejlepším čase 10:03. Jako druhá se umístila Judita Traubaite (Vilnius University) a třetí Mariia Kholomianskaia (Irkutsk state university).

Mezi muži byli v prvním rozběhu kvalifikace nejrychlejší Sven Hellmuller (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), druhý Levente Tugyi (University of Miskolc) a ze třetího místa postoupil další švýcarský běžec Jannis Schönleber (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich). Vítěz druhého rozběhu se stal Guilhem Elias (University of Clermont Auvergne), druhý byl Joël Morgenthaler (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich ) a třetí Jan Bednarski (University of Warsaw).

Po obědě byli běžci přesunuti do karantény v Mohelnici, odkud se startovalo finále sprintu. Jako první vybíhaly ženy. Tereza Janošíková (Palacký University Olomouc) potvrdila svou vedoucí pozici z kvalifikace a závod vyhrála s časem 11:36. S 12 sekundovou ztrátou skončila Virag Weiler (Budapest University of Technology and Economics) druhá a třetí Laura Ramstein (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich). Mezi muži měli jasnou převahu studenti Swiss Federal Institute of Technology in Zurich, kteří obsadili všechny medailové pozice. První titul mistra Evropy unvierzit tak získal Ricardo Rancan se 7 vteřinovým náskokem na krajana Floriana Attingera a 16 sekundami na Jannise Schönlebera.

Více: Bulletin Day 5