České univerzitní judo do Chengdu posílá vítěze ČAH nebo medailisty z evropských šampionátů

České univerzitní judo do Chengdu posílá vítěze ČAH nebo medailisty z evropských šampionátů

 

Na blížící univerziádu na začátku srpna vyrazí i čtveřice judistů, mezi nimiž nechybí ani dva medailisté z Evropského poháru seniorů, či držitel titulu Českých akademických her 2021.

VŠTVS Palestra budou na LSUH v Chengdu v japonském bojovém umění reprezentovat hned dva studenti. Jako prvního zmíníme odchovance hranického juda Martina Bezděka, jenž se v dubnu na Evropském poháru seniorů v Dubrovniku postaral o skvělý úspěch – v Chorvatsku totiž vybojoval stříbrnou medaili, která byla nakonec jediným cenným kovem pro českou výpravu. A stříbro tento dvaadvacetiletýletý sportovec získal i na Letních olympijských hrách mládeže 2018 v Buenos Aires! Bezděk bude českou výpravu zastupovat v nejtěžší kategorii do 100 kg.

Totožnou almu mater v Číně zastoupí Věra Zemanová, která první judistické krůčky učinila v ústeckém klubu Vyhlídka. Nyní 24letá Zemanová je už od roku 2019 stálou členkou české seniorské reprezentace, do níž přitom nakoukla už o dva roky dříve, když jí bylo teprve 18 let. Zatím se pyšní třeba třetím místem z ME do 23 let z roku 2019, nebo loňskou pátou příčkou z dospělého ME, které bylo jejím prvním větším seniorským úspěchem. Na univerziádě bude soutěžit v kategorii do 57 kg.

Třetím do party je student FTVS UK Mikuláš Meško, v jehož sbírce úspěchů se vyjímá třeba titul dorosteneckého mistra republiky, bronzový kov z Evropského poháru seniorů v Sarajevu nebo zlato z Danish Open. Na domácí scéně navíc zvítězil i na posledních Českých akademických hrách (ČAH) konaných v Č. Budějovicích, kde ovládl kategorii do 90 kg. Her v Chengdu se však zúčastní ve váhové kategorii do 81 kilogramů.

A kimono na Dálném východě brzy navlékne také Eduard Zděnovec, který bude kromě těch českých hájit také barvy ČVUT. Judistovi klubu USK Praha se zadařilo třeba v roce 2021, kdy se mu v kategorii do 73 kg podařilo odvézt z ČAH v Olomouci stříbrnou medaili. Ve stejné váhové kategorii se o úspěch pokusí i v Číně.


Cestu českých judistů na univerziádě v Chengdu můžete sledovat na webu a sociálních sítích České asociace univerzitního sportu či v pravidelných reportážích na ČT Sport.