Sportovce čeká v Chengdu světová konkurence, za vlajkonoše byli vybráni Přívratský a Štolbová

Sportovce čeká v Chengdu světová konkurence, vlajkonoši budou Přívratský a Štolbová

 

Medailisté z nedávných Evropských her střelec Jiří Přívratský a teakwondistka Petra Štolbová byli vybráni jako vlajkonoši české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu. Do historického čínského města vyrazí 102 českých sportovců, nominace oznámili také oba zastoupené týmové sporty – volejbal a basketbal, které vysílají týmy mužů i žen. Tyto a další informace zazněly na tiskové konferenci, která v úterý 18. července proběhla na Strahově. 

Foto: Markéta Štenclová

Od 1991 do 2019 získali čeští studenti na letních světových univerziádách sto šest medailí, to je vysoký počet a zvuk našeho univerzitního sportu patří k těm nejlepším ve světovém měřítku. Jsme rádi, že díky podpoře Národní sportovní agentury můžeme do tak vzdálené země vyslat tak početnou reprezentační výpravu,“ řekla na úvod tiskové konference předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová. Dále poděkovala sportovním svazům a resortním sportovním centrům MV ČR, MO ČR a MŠMT ČR za celoroční péči a přípravu sportovců na vrcholné světové sportovní akce, ke kterým univerziáda bezesporu patří.

Akce byla několikrát odložena, proto FISU přistoupila na to, že se mohou zúčastnit také absolventi vysokých škol, kteří o svůj start v roce 2021 a 2022 přišli. Nechci nikomu přivolat sportovní smůlu, proto nebudu říkat, od koho očekávám medaile. Přesto věřím, že jich bude více než sedm, které jsme získali v Neapoli,“ dodala.

Vedoucím výpravy bude generální sekretář ČAUS Ladislav Vladyka. „Z příprav na zrušené univerziády jsme nemohli využít téměř nic. Je to náročné, cestujeme do vzdálené destinace, ale po šesti letech se vracíme ke standardnímu průběhu. Bude se bydlet v typické univerzitní vesnici na jednom místě,“ uvedl Vladyka. „Co se týká samotné cesty, tak se poletí v osmi skupinách komerčními lety. První letí v neděli lukostřelba a pak budou následovat ostatní.“

Vladyka také přiblížil to, že sestavit nominaci výpravy nebylo vůbec snadné. „Standardně univerziáda bývá o měsíc později. Při počtu sportů zařazených do programu vždy dochází k termínovým střetům s vrcholnými akcemi světových federací.“

Vladyka přidal i osobní vzpomínku na start Jiřího Zídka, budoucí basketbalové hvězdy NBA, na univerziádě v Buffalu v roce 1993. „Těší mě, že dnes je v naší výpravě jeho syn.“

Z přítomných sportovců jako první přiblížil přípravu trenér volejbalových akademiků Lubomír Vašina. „Budeme rádi, když se z pětičlenných skupin dostaneme mezi dva nejlepší týmy a postoupíme do nejlepší osmičky. Konkurence bude podobná jako na světové scéně, nejlepší budou Italové, Poláci, Argentinci. To jsou dlouhodobě týmy, které jsou na špičce i na univerziádách. Doložil bych to na tom, že před dvěma dny skončilo juniorské mistrovství světa. My máme ve skupině vítěze Íránce, čtvrté Argentince, a navíc Indii. Stejně jako na minulých univerziádách budeme útočit ze zadních pozic, ale já pevně věřím, že se nám to podaří,“ dodal kouč, který pocestuje na svoji osmou univerziádu.

V rámci tiskové konference byla odtajněna nominace volejbalových týmů a představeny změny v nominaci v basketbalu. Nominaci volejbalových týmů najdete na webu ČAUS v článku zde.

Za basketbal promluvil na tiskové konferenci 1. místopředseda ČBF Zdeněk Bříza. „Naše federace se na účast na univerziádách zaměřuje, protože v kolektivních sportech je konkurence obrovská a náš mužský tým se třicet sedm let nedostal na mistrovství světa, proto to byla vždy vítaná šance, jak se utkat se soupeři jako jsou USA, Čína, Brazílie. Máme na to nastavený systém mezi reprezentacemi a univerzitním výběrem,“ sdělil.

„Tým basketbalistů je velice kvalitní, u basketbalistek nám chybí některé reprezentantky, které mají bohužel svůj šampionát. Já sám mám skvělé vzpomínky na to, jak se právě na univerziádách potkali naši hráči s budoucími hvězdami NBA. Pro ně je to skvělá příležitost, bereme naši účast velice vážně. Mrzí nás, že se univerziáda posouvá z roku na rok, protože to některé generace nemohly stihnout.“ Basketbalisty čeká ve skupině USA, Japonsko a Polsko. Basketbalistky čeká ve skupině Slovensko a Tchaj-wan.

O přípravě plavců mluvila trenérka Petra Škábová. „Plavců jede pět, všichni zaplavali limity už v dubnu, pro nás je univerziáda vrchol sezony. Poslední závody jsme plavali na mistrovství republiky, s výsledky jsem byla spokojená. Všichni budou určitě dobře připraveni.

Foto: Markéta Štenclová

Veslaře zastupoval Adam Kulhánek. „Víme, že nás čekají extrémní podmínky, co se týká počasí, ale věřím, že se s tím dokážeme vyrovnat. Na univerziádu trénujeme od jara, kdy jsme dostali nominaci. Jede nás jedenáct. Kromě závodů se těšíme také na setkání s dalšími sportovci, máme mezi nimi spoustu přátel. Co se týká cílů, tak bychom se s Janem Chládkem chtěli dostat do finále A a tam dopadnout nejlépe do třetího místa. Kromě konkurence se budeme muset vyrovnat i s jiným typem lodí, které budeme mít v Číně zapůjčené,“ dodal student ČZU v Praze.

Silnou výpravu vysílá do Chengdu také šerm. Přípravu na soutěž přiblížil kordista František Coufal. „Připravujeme se každý individuálně. Martin Rubeš je na mistrovství světa v Miláně, mohu určitě mluvit za něj, když řeknu, že bude chtít obhájit zlato z Neapole. Pro nás bude největší prioritou soutěž družstev. Víme také, že řada účastníků mistrovství světa poletí s Martinem přímo na univerziádu, konkurence bude obrovská jako na běžných závodech světového poháru nebo mistrovství světa.

Kompletní nominaci českého týmu najdete na webu ČAUS. Fotogalerie z tiskové konference se nachází ZDE
.

Na tiskové konferenci zazněla také informace o tom, že sportovní přenosy z univerziády bude možné sledovat na stanici Eurosport, pravidelné zpravodajství z místa dění nabídne také Česká televize a poslechnout si o úspěších českých akademiků budete moci také na Radiožurnálu a Radiožurnálu Sport.