České akademické hry odstartovaly! První medaile mají judisté a stolní tenisté

České akademické hry odstartovaly! První medaile mají judisté a stolní tenisté

 

Vítězové turnaje mužů ve stolním tenise. Foto: Jan Chlad

3. září 2023 | ČAUS

Tisíce akademických sportovců změří své síly v sedmnácti sportech na Českých akademických hrách 2023, které začaly v neděli 3. září v Olomouci. Jako první šli do boje judisté, stolní tenisté a kuželkáři, kteří si rozdělili první medaile a akademické tituly.

Konkurence byla opravdu nabitá, o čemž vypovídá také to, že mezi vítězkami v judu je mimo jiné také juniorská mistryně Evropy a několikanásobná medailistka ze soutěží Grand Prix Renata Zachová, která za sebou v kategorii do 63 kg nechala Kristýnu Poláškovou, Markétu Prusenovskou a Pavlínu Marešovou. Mezi muži do 73 kg se představil také účastník nedávné univerziády v Chengdu Eduard Zděnovec, který se nakonec mezi medailisty neprobojoval.

Velmi kvalitní obsazení měl rovněž turnaj ve stolním tenise. „Takovou konkurenci na českých akademických hrách nepamatuji. Hrál se tu stolní tenis na mezinárodní úrovni už od prvních kol, celý akademický stolní tenis jde výrazně dopředu, důkazem toho byly medaile, které jsme získali před měsícem na mistrovství Evropy právě tady v Olomouci. I dnes se potvrdilo, že studenti mají o stolní tenis velký zájem a z toho mám nějvětší radost. Už semifinále měla obrovskou úroveň a byla dramatická do posledních míčků a měla opravdu velkou kvalitu, stejně jako obě finále,“ uvedl ředitel turnaje Vít Rathouský.

Nový akademický mistr Radek Skála. Foto Jan Chlad

Jeho slova dokládá fakt, že v kategorii mužů startovalo hned osm extraligových hráčů a v kategorii žen se představily úspěšné akademické reprezentantky. Důkazem ostré konkurence je i to, že český reprezentant Tomáš Martinko skončil hluboko v poli poražených a se svým výkonem nebyl rozhodně spokojený.

Ve finále mužského singlu zvítězil Radek Skála z Masarykovy univerzity v Brně, když porazil 3:1 na sety Michala Blinku ze Slezké Univerzity v Opavě. Skála dokráčel do boje o zlato po dramatickém semifinále, v nemž proti Františku Onderkovi odvrátil hned čtyři mečboly.

Skála kraloval celému turnaji, když si další zlato ze čtyřhry mužů, kterou získal s Martinem Koblížkem a nezahálel ani ve smíšené čtyřhře, v níž si s Tymofjejevovou pověsili na krk stříbro.

Byl to pro mě určitě hodně náročný turnaj, odehrála se spousta zápasů. Hrál jsem třikrát finále a jsem samozřejmě spokojený nejvíc, co to jde. Vůbec jsem nečekal, že se hlavně v singlu takhle dobře umístím. Byl to velice kvalitní turnaj, hodně se to zvedlo. V semifinále jsem prohrával 6:10 a ještě jsem to otočil. To mě nabudilo do finále, abych to nakonec celé vyhrál,” pochvaloval si spokojený novopečený akademický mistr republiky.

V singlu žen nenašla přemožitelku Jana Vašendová z Vysoké školy báňské v Ostravě, která v semifinále vyřadila obhájkyni titulu Kristýnu Štefcovou a ve finále překonala úspěšnou akademickou reprezentantku Gabrielu Štěpánovou, která patří k současným hvězdám evropského univerzitního stolního tenisu, jelikož má z posledních Evropských univerzitních her a Mistrovství Evropy univerzit hned čtyři medaile.

Nová akademická mistryně Jana Vašendová. Foto: Jan Chlad

Akademických her jsem se zúčastnila poprvé a musím říct, že to bylo docela úspěšné. V singlu a mixu jsem vyhrála zlato a v deblu jsme měly s partnerkou stříbro. A co finále? My se s Gábinou dobře známe, hrajeme spolu extraligu a trénujeme spolu, hrály jsme spolu hodněkrát. Měla jsem slabší chvíli ve třetím setu, kdy jsem hodně prohrávala, ale zvládla jsem to otočit a vyhrát 3:0,” uvedla členka širšího kádru české reprezentace.

Štěpánová se Štefcovou braly zlato ve čtyřhře žen. Smíšenou čtyřhru ovládla VŠB-TU Vašendová, Valenta. Kompletní výsledky celého dne najdete ZDE. České akademické hry budou pokračovat v pondělí, kdy se rozeběhnou soutěže v dalších sportech.