Akademickým hrám kraloval první den dvojnásobný mistr Radek Skála! Jeho snem je olympiáda

Akademickým hrám kraloval první den dvojnásobný mistr Radek Skála! Jeho snem je olympiáda

 

Nový akademický mistr Radek Skála. Foto: Jan Chlad

4. září 2023 | ČAUS | O. Zlámal

Radek Skála si z Olomouce odvezl hned tři medaile. Ke zlatu z dvouhry přidal ještě zlato ze čtyřhry mužů a stříbro ze smíšené čtyřhry. Stal se tak králem akademických her ve stolním tenise.

Byl to náročný turnaj, odehrál jsem spoustu zápasů ve čtyřhře, smíšené čtyřhře i jednotlivcích. Hrál jsem třikrát finále, takže toho bylo opravdu hodně. Jsem spokojený nad rámec, vůbec jsem nečekal, že se můžu hlavně v singlu takhle dobře umístit,“ vyprávěl spokojeně po vyhlášení výsledků.

Jeho úspěch je o to cennější, že byl vybojován ve velké konkurenci. „Když jsem tu byl před dvěma lety, tak tady vůbec nebylo tolik extraligových hráčů, kvalita se výrazně zvýšila,“ potvrdil.

Cesta ke zlatu v singlu byla pořádně dramatická. V semifinále proti Františku Onderkovi byl na pokraji vyřazení. „První set jsem vyhrál, pak jsem druhý prohrál, šlo to na 2:1 a 2:2. V pátém setu už jsem byl odevzdaný a prohrával jsem 6:10. Nakonec jsem to otočil, to mě nabudilo až do finále,“ vrátil se ke zlomovým momentům.

Jaké to bylo odvracet hned čtyři mečboly? „Říkal jsem si, že už to jedno, že buď prohraju, nebo to tam spadne. A vyšlo to. Musím svoji hlavu pochválit, jak to v tu chvíli zvládla, mívám s tím problémy. Dnes zafungovala výborně,“ pochvaloval si student Masarykovy univerzity.

Podobnou cestu měl do finále i Michal Blinka. „O tom, že otáčel už semifinále jsem nevěděl, hrál jsem totiž zároveň s ním. Šel jsem do finále s čistou hlavou, že nemám co ztratit a padalo to tam. Jinak mně to vůbec nevyhovuje hrát proti levákovi, hraju proti nim nerad,“ dodal k finále dvou leváků Skála.

Halou se po povedených výměnách často rozezněl potlesk. „Občas se mi nějaký úder povede, dnes to bylo víckrát, jsem rád, že to tam padalo a divákům se to líbilo.“

A daří se čerstvému akademickému mistru republiky také na studijním poli tak dobře jako u pingpongového stolu? „Je to opravdu náročné. Trénuju v Havlíčkově Brodě, studuju v Brně, takže stále přejíždím, ještě ke všemu hraju za Hradec Králové, takže jsem takový rozlítaný, je to složité, skloubit to všechno ještě se studiem,“ nebyl si Skála svou odpovědí jistý.

Za to odpověď na otázku na sportovní sen jistá byla. „Určitě olympiáda!“ vystřelil ze sebe stejně rychle, jako když vypálí svůj nechytatelný úder levačkou.

Držíme palce!