2. den Českých akademických her: Mistryně světa Marie Horáčková vytvořila český rekord, zlato pro házenkáře UK

Druhý den Českých akademických her: Mistryně světa Marie Horáčková vytvořila český rekord

 

Marie Horeáčková zlepšila v Olomouci svůj vlastní český rekord. Foto Jan Chlad

4. září 2023 | ČAUS

Mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčková obhájila na Českých akademických hrách v Olomouci svůj titul a navíc na zbrusu nové střelnici v Lascích vytvořila nový český rekord v eliminacích, když nastřílela 678 bodů. Ve finále porazila Evu Šebestovou z domácí Univerzity Palackého. Vítězem závodu lukostřelců se stal také domácí závodník, reprezentant Michal Hlahůlek. Soutěž v holém luku žen ovládla Helena Jeřábková.

Byl to můj poslední závod sezony na terč a chtěla jsem překonat český rekord a povedlo se to, byla to taková hezká tečka. Je to relativně o hodně, ale chtěla jsem ten rekord zastřílet už delší dobu, protože jsem věděla, že na tuto úroveň mám dlouho. Neuměla jsem to ale prodat, nebo se třeba nepotkalo hezké počasí, jsem ráda, že to klaplo,” pochvalovala si Marie Horáčková. “Akademické hry mají své kouzlo, je hrozně hezké, že se tu potkávají špičky univerzitního sportu v řadě odvětví, jste tu mezi mladými lidmi, kteří se snaží plnit své úkoly ve studiu a k tomu ještě sportovat, což není vždy dobré skloubit. Navíc si to vždy užívám s týmem naší Západočeské univerzity, protože tu máme dobrou partu,” přiblížila, proč se rozhodla zakončit úspěšnou sezonu právě v Olomouci.

Michal Hlahůlek, nový akademický mistr ČR. Foto Jan Chlad

Spokojený po závodě byl samozřejmě také Michal Hlahůlek, který ve finále porazil svého kolegu z týmu Univerzity Palackého Josefa Křesalu. “Dnes to byly dobré závody, organizace byla skvělá, vyšlo počasí, jsem spokojený i se svým výkonem. V kvalifikaci jsem myslel, že to bude trochu lepší, ale byl to dobrý výsledek. Celkově to šlo, byl to i vzhledem k celé mé sezoně nadprůměr,” dodal. A jaký byl souboj ve finále se svým kolegou z týmu. “Potkali jsme se už na mistrovství republiky, kde jsem Pepu také porazil. Dnes jsem si říkal, že to dopadne jinak, ve zlatém finále je to vabank o tom, kdo bude mít více štěstí. Dnes jsem ho měl já.”

Vítězka soutěže Helena Jeřábková zhodnotila závody následovně: “Závody jsem si moc užila, vyšlo i krásné počasí, bylo to navíc příjemné kolektivní střílení na krásné nové střelnici. Bylo opravdu krásné, kdyby tu zůstala natrvalo. Co se týká mého výkonu, tak v eliminacích je to vždy trochu o nervy, ale jsem ráda, že mi to vyšlo.”

Házenkářské zlato si z Českých akademických her odvezli házenkáři Univerzity Karlovy. V jejich řadách nastoupilo několik hráčů extraligové Dukly a dalších týmů nejvyšší soutěže. Ve finále přehráli nakonec přesvědčivým výsledkem UJEP Ústí nad Labem. Po závěrečném hvizdu propukly na palubovce mohutné oslavy.

“Měli jsme tu hráče z Dukly, z Jičína, z Úval, prakticky celá republika,” usmíval se při rozhovoru kapitán týmu Lukáš Melich. “Stihli jsme si před turnajem i zatrénovat, domluvit si signály, myslím si, že jsme přijeli připravení. Turnaj byl velice kvalitní, každý zápas jsme se pořádně zapotili, příští rok přijedeme určitě znovu!” dodal spokojený novopečený akademický mistr ČR.

Stříbrný tým UJEP druhé místo bral. Marek Gebhart, který hraje házenou v Německu, shrnul pocity celého týmu. “Finále už pro nás bylo těžké, tahali jsme to za sílu. Měli jsme to kluky z extraligy, kteří hrají v Losovicích. Pro nás je stříbrná medaile velkým úspěchem,  jeli jsme sem v nepříliš početném složení a museli jsme to odmakat v menším počtu hráčů.  V Olomouci jsme byli podruhé, stihli jsme se podívat i na město. Bylo to tu parádní, líbilo se nám tu!”

Rozeběhly se také turnaje v dalších sportech – florbalu, volejbalu a fotbalu.  Večer proběhlo také oficiální zahájení her.