V Chengdu zabojuje o medaile silná pětice plavců. Nechybí v ní ani tři držitelé českých rekordů či olympionici

 

Gemov

O medaile bude na Letních světových univerzitních hrách bojovat hned pětice českých reprezentantů. Podruhé bude na univerziádě startovat čtyřnásobný mistr republiky z nedávného českého šampionátu Ondřej Gemov, který si naposledy před čtyřmi lety v Neapoli zaplaval „osobák“ a bral dvanácté místo. K českým rekordmanům se na hrách po boku Gemova z Univerzity Karlovy přidají i další – Jan Čejka a Matěj Zábojník.

První srpnový den vypukne v bazénu ve sportovním parku Dong’an Lake velké plavecké šílenství. Po celých sedm dní zde budou ti nejlepší vysokoškolští plavci z celého světa bojovat o cenné kovy. Celkem ve čtrnácti závodech mezi nimi budou i čeští sportovci. 

„Moje první univerziáda byla mým prvním startem mezi dospělou špičkou. Teď mám mnohem více zkušeností a chtěl bych je zúročit. Je to pro mě vrchol sezony, takže budu chtít zlepšit své časy, ne-li i český rekord. Naposledy se mi v Neapoli osobák povedl, poprvé jsem plaval pod 59 vteřin, teď už bych ale s jedenáctým místem spokojený nebyl, doufám, že to bude lepší,“ zavzpomínal rekordman na trati 200 metrů motýlek Ondřej Gemov a vytyčil si jasný cíl.

V mužské kategorii bude závodit student Univerzity Pardubice Jan Čejka, který je velkým želízkem v ohni české výpravy. Účastník olympijských her v Tokiu, český juniorský mistr světa na znakařské padesátce nebo vlastník zlaté a bronzové medaile z Evropského olympijského festivalu mládeže je držitelem třech českých znakařských rekordů. Díky těmto úspěchům je také jednou z hlavních hvězd celé české výpravy. 

Nejedná se ovšem o jediného plavce se zkušenostmi z olympijských her, neboť do Číny poletí i brněnská rodačka Barbora Janíčková. Kromě 14. místa z Tokia, kde byla Bára součástí štafety 4×100 m na volný způsob, má za sebou studentka Univerzity Palackého v Olomouci také účast na Evropských hrách v Baku. 

Na prsařských tratích nebude chybět elitní plavec a český rekordman na tratích 100 a metrů prsa Matěj Zábojník. Student informatiky na brněnské Masarykově univerzitě zazářil na posledním mistrovství Evropy, kde o sobě dal vědět účastí ve finálové plavbě. 

Pětici plavecké univerziádní reprezentace uzavírá Vojtěch Janeček z ČVUT. Ústecký plavec, který poplave po boku Zábojníka 50 a 100 metrů prsa, potvrdil před nedávnem dobrou formu triumfem na mistrovství republiky, kde bral na padesátce první místo.

Přečtěte si také rozhovor s Ondřejem Gemovem, ve kterém se rozpovídal o úspěchu na MČR či poslední univerziádě v Neapoli. Cestu českých plavců v Chengdu můžete sledovat na webu a sociálních sítích České asociace univerzitního sportu či v pravidelných reportážích na ČT Sport.