Ondřej Gemov: Na univerziádě chci zaútočit na svůj rekord!

 

„Mám mnohem více zkušeností, a také jsem v Neapoli neměl tolik tetování,“ usmál se Ondřej Gemov při otázce, jak se změnil od startu na své první univerziádě v roce 2019. Teď ho čeká druhý start na největší sportovní vysokoškolské akci FISU v čínském Chengdu, na který se plzeňský plavec připravuje jako na vrchol sezóny. 

Před univerziádou jste získal čtyři zlaté medaile na domácím šampionátu. Jakou formu vám tyto výkony ukázaly?

„Určitě skvělou. Na mistrovství republiky jsme navíc šli z plného tréninku, nijak zvlášť jsme formu neladili. Některé časy, které jsem zaplaval, mě příjemně překvapily. Třeba 200 metrů motýlek jsem netušil, že zaplavu pod 59 vteřin.“

Co vás teď před odletem na univerziádu čeká? Odpočinek, regenerace, nebo ještě s trenérkou přitvrdíte v tréninku?

„Regenerace určitě, přitvrzení v tréninkových dávkách moc neplánujeme. Trenérka mi říkala, že poslední přitvrzení bylo na soustředění v Šamoríně. Budeme trénovat na padesátce, to by mělo být docela fajn.“

Na univerziádě vás čekají tři starty, dvoustovka motýl, čtyřstovka volný způsob a osmistovka volný způsob, je to tak, nebo se ještě budete o přesném programu rozhodovat?

„Osmistovka je na programu v den, kdy se plave finále dvoustovky motýlek. To znamená, že delší trať nepoplavu, protože budu ve finále. To si dělám samozřejmě srandu, ale pevně doufám, že to tak bude. Nejenom protože ta osmistovka opravdu bolí, ale hlavně věřím, že se dostanu do finále mé nejsilnější disciplíny.“

Na první univerziádě v Neapoli jste skončil na dvoustovce motýlek na dvanáctém místě. Asi se nespokojíte jenom s tím takové umístění vylepšit?

„Teď asi ne. V Neapoli to bylo skvělé umístění a skvělý čas. Udělal jsem si tam poměrně velký osobák, poprvé jsem plaval čas pod 59 vteřin. Teď bych s dvanáctým místem spokojený nebyl. Doufám, že to bude lepší.“

Máte přehled o konkurenci? Víte, kam by vás na univerziádě mohly vaše časy dostat?

„To nemám, protože ještě nevím, kdo bude startovat. Na poslední chvíli jsem se to dozvěděl i v Neapoli před čtyřmi lety. Startovní listina byla k dispozici dva dny před závodem. Bude to pro mě trochu překvapení, kdo všechno z mých konkurentů studuje na vysoké škole.“

Jaké vůbec máte vzpomínky na univerziádu v Neapoli? Byl to váš první velký závod, je to tak? Pomohlo vám to v kariéře?

„Byl to opravdu můj první velký závod. První velké mistrovství Evropy bylo až půl roku po Neapoli. Univerziáda byla moje první velká seniorská akce a pomohlo mi to určitě. Zaplaval jsem tam hodně dobře i umístění pro mě bylo super. Určitě mi to pomohlo i v mé kariéře ve škole. Jsem za tu zkušenost rád.“

Jaké cíle budete mít v Chengdu? Zaměřujete se na čas, když to s umístěním je kvůli zatím nepříliš známé konkurenci složité?

„Nikdy nemám velká očekávání, abych pak nebyl zklamaný. Je to pro mě vrchol sezony, takže budu chtít zlepšit své časy, ne-li i české rekordy, které mám. Já mám na dlouhém bazénu jenom jeden (úsměv), takže ten.“ 

Jak silná bude česká plavecká výprava?

„Letí nás pět, což je méně než na minulé univerziádě. Vzpomínám si na týmovou fotku, kde nás bylo víc. Vím, kdo tam jede. Bude to dobrá parta a myslím si, že nebudu zdaleka jediný vtipálek v týmu, jak se říká.“

Jednou jste popisoval, jak sledujete soupeře při závodě vedle sebe. Jak to děláte? To se dá při tom tempu stihnout?

„Opravdu se dokážu koukat kolem sebe. Když plavu kraula, tak je to snadné, protože se dívám ze strany na stranu. Při motýlku je to trochu složitější, ale při obrátce se nadechuji do strany, nedělám tam kotoulovku. Když plavu na krajní dráze, kde plavu hodně rád, tak mám soupeře seřazené vedle sebe. Stíhám to. Ale to, jak jsou na tom soupeři, to se dá vidět jen na delší trati, kde spíš poznám, že už nemůžou a odpadávají. Jinak abych viděl, jak je na tom někdo, kdo se mnou plave, tak ho musím znát hodně dobře, abych poznal třeba i na jeho stylu, jak na tom v závodě je.“

Poznáte i na sobě, že se vám závod daří a povede? V týmovém sportu je to vidět na skóre, jak je to v tom individuálním?

„Pocitově to poznám, že plavu dobrý závod. Cítím to, protože mě závod tolik nebolí. Jsem na něj připravený, nezakyselím se jako šťovík a mám úplně jiný pocit. Poznám, že to prostě „klouže“, když se odrazím od stěny, tak cítím jako kdybych projížděl olejem. Když jsem dobře vyladěný, cítím se úplně jinak. Když jsem zaplaval svoje nejlepší závody, tak jsem to už během závodu věděl.“

Půjdete se podívat na univerziádě i na další sporty a podpořit českou výpravu?

„To nevím, jestli zvládneme. Budeme se soustředit na své výkony, na rychlou aklimatizaci, abychom překonali časový rozdíl. Máme už od lékařů určeno, jak upravit spánek. Myslím, že poletíme domů brzy po závodech. Pamatuji si, že ani v Neapoli jsem žádné další sporty neviděl, odpadl jsem po závodech a odpočíval v kajutě. My jsme tam totiž bydleli na lodích.“

V Číně máte v plánu plavat tři tratě, která pro vás bude nejdůležitější?

„Dvoustovka motýlek. To je moje hlavní disciplína. Pak také čtyřstovka, ale na dlouhém bazénu, ve kterém se bude plavat v Číně, mi trochu chybí obrátky.“ 

Když se ohlédnete za poslední univerziádou, jak jiný je plavec a člověk Ondřej Gemov, který teď přijede na svůj druhý šampionát?

„Jsem víc pokérovaný, než posledně (úsměv). Ale vážně, myslím si, že jsem už v některých věcech dospěl, moje první univerziáda byl můj první velký start mezi seniorskou plaveckou špičkou. Mám mnohem víc zkušeností, takže věřím, že bych je mohl zúročit.“

Myslíte i na medaile? Jsou moc krásné…

„Medaile jsem ještě neviděl…Ale pokud by se zadařilo nějakou získat, bylo by to samozřejmě skvělé.“