350 diváků podpořilo na akci Rivalita stranou plzeňskou fakultní nemocnici!

350 diváků podpořilo na akci Rivalita stranou plzeňskou fakultní nemocnici!

Foto: Jan Huřík, Libor Kočí, Dominik Síbr

Ve středu 1.11. se tribuny plzeňské haly zaplnily z několika důvodů. K vidění bylo futsalové a basketbalové derby dvou sousedních univerzit ze statutárního města na západě Čech. Po dohrání obou zmíněných zápasů následoval koncert kapely REPLAY, jenž byl pomyslnou třešničkou na dortu celého programu. Hlavní myšlenkou dne byla ovšem pomoc místní fakultní nemocnici, do níž směřoval výtěžek z akce.

Historicky 1. ročník Rivality stranou nabídl zajímavý program. Kromě již zmíněných sportovních utkání, které předcházeli ohněm okořeněné nástupy, si návštěvníci mohli zakoupit lístky do tomboly nebo poslechnout koncert lokální kapely REPLAY. Univerzitní sport přilákal do ochozů 350 diváků, což určitě slyšeli rádi v plzeňské Fakultní nemocnici, kam výtěžek z celé akce zamířil, konkrétně na dětské hemato-onkologické oddělení. Díky této skvělé návštěvě se výsledná částka vyšplhala na obdivuhodných 40 000 korun. A kde vůbec vznikla prvotní myšlenka na uspořádání celé akce? „Původní impuls vzešel od Dominika Síbra, který nám fotí sportovní akce na fakultě. Začali jsme se o tom bavit a nakonec to dostalo tyto obrysy, čili utkání futsalu, utkání basketbalu, dále koncert a výtěžek jde na dobrou věc,“ popsal průběh plánování kantor na Lékařské fakultě v Plzni a zároveň trenér futsalistů Jan Matas.

Při samotném futsalovém zápase si nezaujatý divák rozhodně přišel na své, neboť bylo k vidění velké množství brankových příležitostí i samotných gólů. O fous šťastnější byli nakonec medici z Karlovky, přestože výsledek byl v tomto případě spíše druhořadý. „Utkání se mi líbilo, padlo hodně branek. Kluci ze ZČU byli futsalovější, nicméně my jsme utkání zvládli po taktické stránce. Naši kluci bojovali jeden za druhého a týmový výkon nám přinesl ovoce v podobě vítězství 7:5. Musím říci, že v posledních třech vzájemných utkáních, máme proti ZČU krásnou bilanci – dvě výhry a jednu remízu. Za mě nikdo nemůže říci, že toto vítězství je jen náhoda,“ hodnotil průběh zápasu trenér Matas.

Foto: Jan Huřík, Libor Kočí, Dominik Síbr

Jedním ze střelců UK byl i David Gondzsala, který také ocenil nápad na uspořádání charitativní události s podtextem univerzitního sportu. „Akce to byla opravdu povedená. Doufám, že se myšlenka uchytí a přibydou i další ročníky. Jednalo se o skvělý zážitek, jak pro fanoušky, tak pro samotné hráče, jelikož se hrálo před úžasným publikem a ještě se vybralo na dobrou věc. K zápasu nemám co vytknout, celý tým to skvěle odmakal, každý plnil taktické pokyny a díky tomu jsme byli odměněni cennou výhrou nad naším rivalem,“ řekl po výhře nad ZČU.

Po skončení futsalového duelu následovala krátká přestávka, nesměla chybět úprava palubovky a mohlo započít basketbalové derby. Do zápasu nastoupily smíšené týmy a nesl se více v duchu exhibice. Výsledek byl dlouhou dobu vyrovnaný a obě mužstva předváděla kvalitní sportovní výkon, který byl okořeněný velkým množstvím pohledných akcí. Lepší koncovku ovšem ukázali studenti Západočeské univerzity a z utkání odešli jako vítězové.

Foto: Jan Huřík, Libor Kočí, Dominik Síbr

Myšlenku akce ale dokázali ocenit i kormidelníci obou univerzit. „Chtěli jsme tímto projektem spojit studenty dvou univerzit v jednom městě a také aby se nám podařilo pomocí sportu a kultury vybrat nějaké finanční prostředky, které bychom následně předali Dětské klinice FN Plzeň. Nakonec se během utkání jedna tribuna celkem pěkně zaplnila a fanoušci obou táborů byli slyšet,“ nešetřil pozitivy trenér UK Jakub Florian.

Akci jako celek vnímám pozitivně a jsem nesmírně rád, že jsem měl možnost se jí zúčastnit. Dobře zvolené prostory, čas, bohatý program a v neposlední řadě krásný záměr, ani jeden z těchto faktorů tomuto eventu rozhodně nechyběl. Co se týká naplnění divácké kapacity, za mě si do haly našlo cestu opravdu slušné množství lidí, které je na první ročník úctyhodné,“ ohodnotil pozitivně Zdeněk Zeman, který mimo ZČU trénuje také kadety (U17) v BK Lokomotiva Plzeň.

Foto: Jan Huřík, Libor Kočí, Dominik Síbr

Aktéři zápasu na obou stranách v pozápasovém hodnocení nešetřili superlativy a celkový koncept by rozhodně rádi viděli i v budoucnu. „Za mě to byla vynikající akce, kde jsem si mohl nejen zasportovat. Věřím, že i fanouškům se to líbilo a trochu toho fandění si užili. Pozápasové pivo se skvělou kapelou akci samozřejmě ještě pozvedlo. Navíc jsme přispěli na dobrou věc, což jako budoucí doktor, i když zubů (smích), moc rád uvítám. Doufám, že příští rok by to mohlo mít větší dosah,“ kvitoval nápad hráč Karlovky Jan Glazer.

Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit této akce s charitativním podtextem a podílet se na pomoci pro dobrou věc. Utkání mělo svoji kvalitu a myslím, že se diváci bavili a to je hlavní. Ještě bych chtěl poděkovat organizátorům, fanouškům, zúčastněným hráčkám a hráčům za příjemnou sportovní akci,“ přidal se hráč vítězného týmu Pavel Bednář.

Jedinou kaňkou na celém, jinak vydařeném dni, bylo zranění tahouna LFP Martina Štrobla, kterému vyjádřili podporu v pozápasovém rozhovoru, jak trenér soupeře Zdeněk Zeman, tak i protihráč Pavel Bednář.

Foto: Jan Huřík, Libor Kočí, Dominik Síbr

Jak bylo již zmíněno v rozhovorech, tak návštěva v hale byla skvělá a rozhodně posloužila jako hnací motor pro další ročníky. „Samozřejmě účast mohla být ještě větší a vybraná částka také, nicméně byl to první ročník a tak to beru. Při futsalovém zápase jsem tolik nevnímal atmosféru, jelikož jsem se soustředil na zápas samotný, ale atmosféra na basketbalu byla skvělá. Fandilo se, skandovalo se, a tak by to mělo být,“ sdělil pocity po skončení akce spoluorganizátor Jan Matas.

Můžeme se tedy těšit na další podobné akce, případně další ročník Rivality stranou? „Všechno si budeme ještě s odstupem času vyhodnocovat. Nicméně ohlasy na akci jsou vesměs pozitivní. Nabízí se, že bychom v tom měli pokračovat.

Hlavním tahákem, mimo závěrečného koncertu, byla dvě univerzitní derby. Jak se kormidelníkovi futsalové střídačky LFP tedy zamlouvá celý koncept univerzitního sportu? „Univerzitní sport se mi zamlouvá, jsem pro všemi deseti. Musíme ovšem brát v potaz, že to není ten univerzitní sport, který všichni znají z Ameriky. To úplně na naše prostředí aplikovat nejde. Jsem určitě rád, že u nás běží České akademické hry, různá Akademická mistrovství ČR či Univerzitní ligy. Za mě je to jedině dobře a jsem rád. Myslím, že se celkově univerzitní sport posouvá dopředu,“ uzavřel Matas.