Tadeáš Kriebel je akademický mistrem světa v šachu

 

V brazilském Aracaju zaznamenal skvělý úspěch český reprezentant Tadeáš Kriebel. Stal se akademickým mistrem světa! Mezi účastníky ze 12 států byli největšími favority Číňan Lu Shanglei a Polák Daniel Sadzikowski, ale oba klopýtli v prvních kolech. Náš reprezentant naproti tomu výborně odstartoval a vedení si udržel, když v posledním kole porazil právě Sadzikowského.

Pro dvaadvacetiletého studenta Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy je to nejlepší výsledek kariéry. V konečném součtu uhrál 6,5 bodu z devíti partií při ELO performance na úrovni 2650. Turnaj nám osobně zhodnotil takto:

Turnaj byl hodně hektický – ČAUS cestu zařídil bez chybičky, ale brazilští organizátoři byli trochu chaotičtí. Nejprve nás hledali o dva tisíce kilometrů dále v Riu de Janeiru a ještě před začátkem turnaje jsme měnili hotely a hrací místnosti. Partie byly zhuštěny do čtyř dvojkol a hned v prvním kole zakopli oba favorité naráz, naopak mně se dařilo konzistentně skórovat bílými figurami a tahat za delší konce remíz černými, pro mne až překvapivě lehce jsem od čtvrtého kola byl ve vedení. Docela slušně měla turnaj rozjetý i Kája Olšarová, ta se ale bohužel v polovině turnaje zamotala do houpačky výhra-prohra.

Kritická byla poslední dvě kola, kdy jsem těžce přestřelil v předposledním utkání a na poslední partii vyfasoval favorita Sadzikowského, který se prodral do vedoucí skupinky zezdola. O víkendu se hrála polská extraliga a asi aby mi to nebylo líto, hrál jsem hned se čtyřmi Poláky z devíti soupeřů. Naštěstí se mi podařilo přes noc zchladit hlavu a nervy a v dlouhé manévrovací partii jsem jej nakonec černými figurami udolal, i když se mi na konci trochu třásla ruka.

Špatně si nevedla ani Karolína Olšarová, která v ženském turnaji obsadila 8. místo.

Turnaj byl oběma našim zástupcům kompletně hrazen Českou asociací univerzitního sportu.

Autorem fotografií z vyhlášení výsledků je Tamás Petenyi

Propozice
Propozice ke stažení
Výsledky
Výsledky muži
Výsledky ženy
Turnaj můžete sledovat:
Online přenos
Živý přenos

Zdroj:

Tadeáš Kriebel akademickým mistrem světa!