Běh 17. listopadu jako Akademické mistrovství ČR v přespolním běhu 2019

57. ročník Akademického mistrovství ČR v přespolním běhu byl součástí akce Běh 17. listopadu, které se uskutečnilo 16. listopadu 2019 v Oboře Hvězda v Praze. Vítězem se stal Lukáš Chwistek z přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity s časem 0:28:19. Mezi ženami byla nejrychlejší Bára Stýblová z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy s časem 0:15:44.

Lukáš Chwistek si kromě titulu z AM ČR doběhl také v hlavním závodě na 9000 metrů pro bronz. Druhé místo se ztrátou pouhých 24 sekund obsadil Vít Hlaváč z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, který se v hlavním závodě umístil na 4. místě. Třetí se umístil Vojtěch Galáč, student fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci, který doběhl se ztrátou 50 vteřin. Tento čas mu v hlavním závodě zajistil 5. příčku. Vítěz mužské kategorie Mykola Mewsza doběhl do cíle s časem 0:26:57.

Mezi ženami kralovala Bára Stýblová, která vyhrála titul AM ČR a zároveň zvítězila také v hlavní kategorii. Pro stříbro si o pouhých 8 sekund za vítězkou doběhla Iveta Rašková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Bronz putuje taktéž na Univerzitu Karlovu zásluhou Lucie Svobodové, jejíž odstup na třetí Raškovou byl taktéž pouhých 8 vteřin. Všechny tři dámy jsou zároveň medailistkami z hlavního závodu žen na 4400 metrů.

Muži běželi okruh dlouhý 9 km a pro ženy byla připravena kratší varianta v délce 4,4 km. Závodu se celkem zúčastnilo přes 400 běžců, z toho bylo 68 studentů (49 mužů a 19 žen) ze 14 vysokých škol. Vše proběhlo pod taktovkou ÚTVS ČVUT v Praze.

Jsme velmi rádi, že tento závod s dlouho u tradicí věnovaný oslavám 17. listopadu zaujal také reportéry z České televize. Reportáž ČT z běžeckého závodu je ke shlédnutí od 21. listopadu 2019 od 13:00 hod.