Přehled 3. den: Rampula vystřílel zlato, Přívratský bronz, basketbalisté do čtvrtfinále!

Přehled 3. den: Rampula vystřílel zlato, Přívratský bronz, basketbalisté do čtvrtfinále!

 

Matěj Rampula vybojoval pro českou výpravu první zlatou medaili! Foto: Markéta Štenclová

Třetí den Letních světových univerzitních her v Chengdu přinesl první zlatou medaili! Postaral se o ní v soutěži 25m rychlopalné pistole Matěj Rampula! V třípolohové malorážce pak přidal bronzovou mediali Jiří Přívratský. Další dobrou zprávou je postupová výhra basketbalistů nad Polskem.  V akci byli také judisté, basketbalistky čeká derby se Slovenskem volejbalistky vstup do turnaje s Kolumbií.

Prvním medailistou na Letních světových univerzitních hrách se stal sportovní střelec Matěj Rampula, který ovládl soutěž v rychlopalné pistoli na 25m. Z prvního kola kvalifikace postoupil v sobotu z prvního místa, z druhého v neděli pak z druhé příčky. Ve finále s nástřelem 29 překonal druhého Nikitu Chikyukina z Kazachstánu (27) a třetího Poláka Oskara Miliweka (23). “Medaile si hodně vážím, protože je to moje zřejmě poslední takto vysoká univerzitní soutěž, které se mohu zúčastnit, protože se příští rok v Německu nebude střelba na programu univerzitních her jako volitelný sport. Pak už budu moct starý. A že to vypadá, že nemám radost? Já mám radost, ale my střelci se musíme hlavně plně koncentrovat a emoce nemůžeme u střelby projevovat, musím dělat všechno naprosto precizně,” uvedl první medailista české výpravy v Chengdu.

Bronzovou medaili pak ve své disciplíně třípolohová malorážka přidal také vlajkonoš české výpravy Jiří Přívratský. S nástřelem 448,0 skončil třetí za vítězným Indem Tomarem (461,1) a druhým Američanem Barnickem (458,6). Další český zástupce František Smetana skončil ve finále na osmém místě s nástřelem 406,1. “Z medaile mám velkou radost, nemám ale radost ze svého dnešního výkonu, zvlášť ve finále, “Není to úplně optimální. Závodím tady s novým střeleckým oblekem a nejsem si úplně jistý, jestli funguje, tak jak bych si představoval, asi to bude chtít ještě trošku zajet a snad to bude lepší,” uvedl Jiří Přívratský po závodě a bylo znát, že myslel na vyšší příčku.

Basketbalisté navázali na sobotní výhru nad Japonskem a přidali postupové vítězství nad Polskem 89:68. Trenér Luboš Bartoň byl s výkonem svých svěřenců spokojený. “Byl to velmi povedený výkon, hlavně v prvním poločase, kdy jsme naší obranou a tlakem na míč dostali Poláky na paty. Myslím si, že kdybychom ještě lépe stříleli z dálky, tak jsme vedli ještě větším rozdílem. Ale takový je basket. Ve třetí čtvrtině jsme trochu zkolabovali v útoku a ztráceli hloupě míče, padalo nám to z ruky. Pak jsme se ale vzpamatovali, trefili jsme párkrát za tři do zóny, kluci uvolnili a dohráli jsme zápas o dvacet bodů, což je dobrý výsledek. Čtyřicet minut, neříkám fantastických, ale asi takových, jak tady chceme hrát.” Rozehráváč Vojtěch Sýkora byl také spokojený. “My jsme věděli, že vítězstvím si můžeme zajistit postup do čtvrtfinále, narozdíl od zápasu s Japonskem jsme měli dobrý nástup a šli jsme si za výhrou. Padlo nám tam něco z dálky a působili jsme daleko živějším dojmem, než Poláci, kteří byli takoví odevzdaní. To se projevilo v poločase vedením o dvacet pět bodů. O poločase jsme si říkali, že se Poláci pokusí vrátit do zápasu, podařilo se jim stáhnout na dvanáct bodů, ale my jsme se semkli a ukázali jsme, že jsme lepší tým. Za výhrou jsme šli od začátku.” Posledním soupeřem ve skupině bude pro svěřence trenéra Bartoně v pondělí od 13:30 našeho času tým USA.

Judistka Věra Zemanová. Foto: Martin Boška

Judisté v Chengdu zůstali před branami čtvrtfinále. Eduard Zděnovec nestačil v prvním kole na Alžířana Larabiho. Věra Zemanová ve své nové kategorii připsala nejprvé premiérové vítězství nad Aitanou Fernandezovou ze Španělska, do čtvrtfinále ji ale nepustila Flavia Favoriniová z Itálie. Mikuláš Meško také přešel přes prvního soupeře, kterým byl Miloš Krajčí ze Slovenska, stopku mu vystavil Keni Bedel z Itálie. Martin Bezděk zasáhne do turnaje v pondělí proti gruzínskému judistovi Gogoladzemu v kategorii do 100 kg.

Foto: Martin Boška

Mikuláš Meško byl po závodech zklamaný. “Není to to, co jsem si představoval. V prvním zápase jsem dokázal proti slovenskému soupeři vyhrát do jedné minuty, ani jsem čas nevnímal. Další soupeř byl z Itálie, kluk, kterého znám už od dorostu, od té doby se s ním peru, je na vysoké úrovni. Myslel jsem, že bude silnější než já, ale byli jsme silově i vytrvalostně na stejné úrovni. Ale nezvládnul jsem to z taktického hlediska, dostal jsem v první polovině dvě šida a třetí by znamenalo konec zápasu. Proto jsem musel tvořit já a zkusit to zvrátit na mojí stranu. Ke konci zápasu jsem se pokusil o chvat, z kterého mne kontroval. Zítra budeme fandit Martinovi, protože celý rok sbírá medaile, proto mu půjdeme fandit. Navíc se se mnou bude moci rozcvičit,” dodal Mikuláš k programu svého kolegy Martina Bezděka.

Judistka Věra Zemanová nastoupila poprvé v nové, vyšší váhové kategorii. “Je to pro mne velké zklamání. Měla jsem velké ambice, hodně jsem si věřila, bylo to pro mne něco nového. Doufala jsem, že to vyjde. První zápas jsem vyhrála nad Španělkou, hodila jsem na sedm pomocných bodů, po té sbírala čas na zemi a dotáhla to až s gongem. Šla jsem hodně takticky. Druhý zápas ten byl podobný, Italka měla podobný styl jako Španělka, takový skákavý. Šly jsme do prodloužení, do golden score, vlastně ve čtvrté minutě jsem dostala třetí trest a byl to pro mě konec. V nové váhové kategorii jsem se cítila dobře, soupeřky byly sice ze začátku silnější, ale pak se mi zdálo, že jim docházela fyzička, naopak já s fyzičkou nemám problém, šlapala jsem do nich, co to šlo. Ale bohužel. Věřím, že mi to časem sedne a výsledek přijde.

Denisa Štěpánková. Foto: Martin Boška.

Své vystoupení zakončila druhým soutěžním dnem moderní gymnastka Denisa Štěpánková.  Po sobotních sestavách s obručí (27,600) a s míčem ( 26,300) byla v pořadí víceboje na 20. místě. Za nedělní sestavy s kužely (23,850) a stuhou (22,300) si o jedno místo v celkovém pořadí pohoršila na 21. příčku. “Bohužel stále se potýkáme se slabšími druhými dny, ani tentokrát jsme se nevyhnuly některým chybám,” mrzelo trenérku.

Vítězně do svého turnaje vstoupily také volejbalistky, které v klíčovém duelu ve skupině porazily Kolumbii jednoznačně 3:0 na sety a mohou tak jít do druhého zápasu ve skupině proti Japonsku s čistou hlavou. Asistent trenéra Radek Krpáč věděl, jak důležitá výhra byla. “V naší třičlenné skupině se rozhodovalo o tom, kdo se zřejmě s Japonkami dostane do první osmičky. Jsme velmi rádi za to, že jsme to my. Rád bych pochválil celý tým, ale pokud bych měl říct jedno jméno, tak to byla kapitánka Eva Svobodová, která zavelela do útoku a která svojí odvážností dostala soupeřky pod tlak.” Nahrávačka Květa Grabovská zápas okomentovala následovně: “Pro nás to byl trochu šok, jiná hala, spousta diváků a myslím, že jsme se musely trochu rozkoukat a zvyknout si. Byly jsme trpělivé, komunikovaly jsme a pak si to sedlo a dotáhly jsme to do vítězství. A co další soupeř? Proti Japonsku jsem ještě tolikrát nehrála, stejně jako další holky, bude to nová zkušenost. Zkusíme je zatlačit trochu na servisu, aby nemohly hrát tolik těch svých kombinací.”

Volejbalistky začaly výhrou nad Kolumbií. Foto: Martin Boška

Zadařilo se také basketbalistkám, které po prohře s Japonskem, přehrály v derby Slovensko 73:66 a postoupily do čtvrtfinále. Andrea Ondroušková nastřílela pět trojek a třicet jedna bodů. Společně s pivotkou Anežkou Kopeckou se postaraly o více než polovinu nastřílených bodů.

Basketbalistky po výhře nad Slovenskem. Foto: Markéta Štenclová


Přehled výsledků 3. dne 30. července 2023

Basketbal muži

Česko – Polsko 89:68 (26:18, 55:30, 65:46)

Česko: Kovář 25, Samoura 16, Svoboda 13, Zídek 12, Vlk 7, Sýkora 7, Novák 3, Vyroubal 2, Fuxa 2, Burda 2. Noumeros, Jansa. Trenér: Luboš Bartoň

Sportovní střelba

25m rychlopalná pistole

Matěj Rampula 1. místo zlatá medaile, nástřel 29

František Smetana a Jiří Přívratský postoupili do finále (finále v 9:30)

Judo

muži do 73 kg

Round of 32 Eduard Zděnovec – Elislam Larabi  (Alžírsko) (Os2 – 10)

ženy do 63 kg

Round of 32 Věra Zemanová – Aitana Fernandez (Španělsko) 1 -0s2

Round of 16 Věra Zemanová – Flavia Favorini (Itálie) OH – Os1

muži do 81 kg

Round of 32 Mikoláš Meško – Miloš Krajčí (Slovensko) 10:0

Round of 16: Mikoláš Meško – Komi Bedel (Itálie) Os2:10

Basketbal ženy

Česko – Slovensko 73:66 (21:16, 38:29, 54:49)

Česko: Ondroušková 31, Kopecká 14, Hálová 9, Natabou 6. Gaislerová 3, Buřtová 3, Halátková 2, Busková, Vydrová, Káňová. Trenér Daniel Kurucz.

Trojky: 11:1, asistence 12:14, zisky 6:6, ztráty 40:33.

Volejbal ženy

Česko – Kolumbie 3:0 (25:19, 25:20, 25:22)

Česko: Benediktová, Dlouhá, Grabovská, Chaloupková, Kalhousová, Kneiflová, Kolářová, Svobodová, Šmídová, Virtová, Weidenthalerová, Kuníková.

 

Foto: Markéta Štenclová