O 18 sad střeleckých medailí zabojuje v Chengdu 9 českých střelců

O 18 sad střeleckých medailí zabojuje v Chengdu 9 českých střelců

 

Jedním ze sportovních odvětví, v němž má Česká republika na Letních světových univerzitních hrách opravdu silné zastoupení a ve kterém mohou čeští reprezentanti směle pomýšlet na zisk cenných kovů, je sportovní střelba. V Chengdu bude Českou republiku a její střeleckou školu reprezentovat celkem devět sportovních střelců. Všichni čeští reprezentanti se představí v puškových nebo pistolových disciplínách. Brokové disciplíny letos v programu LSUH chybí.

Pořadatelé očekávají velmi kvalitní soutěže a výsledky závodníků (na úrovni MS či ME) a není se čemu divit – někteří z účastníků, včetně českých reprezentantů, vybojovali tzv. quota place pro svou zemi na olympijské hry 2024 v Paříži.

Čeští sportovní střelci zazářili na Evropských hrách 2023, které v červnu hostilo Polsko. Akademici se zde postarali o celkem 5 medailí české výpravy, a tak není překvapením, že účastníci Evropských her nechybí ani v nominaci na LSUH v Chengdu.

Kdo z Čechů se řadí mezi největší naděje na zisk medaile?

VERONIKA BLAŽÍČKOVÁ
Dvojnásobná medailistka z MSJ, několikanásobná medailistka z MEJ a také stříbrná medailistka z ME mezi ženami… To je jen zlomek úspěchů puškařky, studentky Západočeské univerzity v Plzni (obor porodní asistenka) Veroniky Blažíčkové. Plzeňská rodačka se v červnu představila i na Evropských hrách v Polsku, kde v individuální soutěži obsadila 13. místo v třípolohovém závodě ve sportovní malorážce a v týmové soutěži byla 7. Na ME v roce 2022 v této disciplíně brala stříbro a vybojovala pro ČR quota place pro OH v Paříži 2024. V aktuálním žebříčku ISSF se ve sportovní malorážce drží na 8. místě, ve vzduchové pušce jí patří 72. místo.

Sportovní střelbě se věnuje od svých 10 let a dostala se k ní mimo jiné přes Jana Kůrku, olympijského vítěze v libovolné malorážce z OH 1968 v Mexiku. „Taťka se s panem Kůrkou zná. Občas si chodili zastřílet a já se k nim jako malá holka přidala. Střílení mě začalo bavit, dali jsme se dohromady a přihlásila jsem se do kroužku. Na střelnici v Lobzích se spolu často potkáváme.“

Disciplíny na LSUH: 50 m sportovní malorážka (3 x 40 ran), 10 m vzduchová puška, vzduchová puška tým mix.

SÁRA KARASOVÁ
Dvojnásobná juniorská evropská šampionka Sára Karasová studuje v USA University of Alaska Fairbanks. Do USA se vydala studovat v roce 2021 navzdory pandemii covid-19. Kromě studia – mimochodem studuje s výborným prospěchem – se zde věnuje samozřejmě i sportovní střelbě. Jejími disciplínami jsou střelba z malorážky a vzduchové pušky a v těchto disciplínách střílí NSA univerzit v USA. V aktuálním žebříčku ISSF se ve sportovní malorážce drží na 62. místě
Rodačka z Frýdku-Místku se střelbě věnuje naplno od dvanácti let.

„Občas jsem střílela už před tím, ale nepomýšlela jsem na to, že bych to dělala vrcholově. Ve dvanácti jsem měla prvního kondičního trenéra Davida Arabasze. Než jsme začali spolupracovat, tak jsme se posadili a David se mě na rovinu zeptal, jaké mám cíle a co chci střelbě obětovat. Odpověděla jsem mu, že jí chci obětovat všechno, že bych chtěla vysoko. Začala jsem makat a tak nějak to dělám dosud. A zatím se daří.“

Disciplíny na LSUH: 50 m sportovní malorážka (3 x 40 ran), 10 m vzduchová puška.

JIŘÍ PŘÍVRATSKÝ
Olympionika a ostravského rodáka asi není třeba dlouze představovat. V jeho výčtu úspěchů nechybí medaile z MSJ, MEJ, ale ani ze světových pohárů ISSF… V roce 2021 se zúčastnil olympijských her v Tokiu, kde obsadil vynikající 14. (vzduchová puška) a 16. místo (malorážka). Pro OH v Paříži 2024 vybojoval quota place pro ČR v disciplíně 10 m vzduchová puška. V červnu 2023 zazářil na Evropských hrách v Polsku, kde vybojoval stříbro (malorážka) a bronz (vz. puška) v individuálních soutěžích a další stříbro v týmové soutěži v malorážce. Aktuálně vévodí světovému žebříčku ISSF v třípolohové malorážce, ve vzduchové pušce mu patří 6. místo.

Student Západočeské univerzity v Plzni bude v Chengdu určitě patřit mezi velké medailové naděje české výpravy, nechybělo ale málo a ze skvělého střelce mohl být judista. „Nebyl jsem ale úplně dobrý judista. Vždycky mě bavilo běhat po zahradě s klackem v ruce a hrát si na vojáky. No a potom, co jsem seknul s judem, naši hledali nějaký kroužek. Bylo mi jedenáct let a podařilo se jim najít střelecký klub v Ostravě,” osvětlil, jak se dostal ke svému osudovému sportu. Sportovní úspěchy Jiřího Přívratského jej pasovaly také do role vlajkonoše české výpravy na LSUH v Chengdu.

Disciplíny na LSUH: 50 m libovolná malorážka, 3 x 40 ran, 10 m vzduchová puška, vzduchová puška tým mix.

MATĚJ RAMPULA
Držitel kompletní medailové sbírky z ME, bronzový medailista z MS, vítěz SP, medailista z Evropských her. To všechno je rýmařovský rodák a další ze studentů Západočeské univerzity v Plzni Matěj Rampula. Na Evropských hrách v Polsku, „generálce“ na LSUH, braldvě stříbra v týmových soutěžích v rychlopalné pistoli. Jeho parádní disciplínou je právě rychlopalná pistole, ve které mu v žebříčku ISSF patří 5. místo, ve vzduchové pistoli se drží na 79. pozici.

Co studenta informatiky nejvíc na rychlopalné pistoli baví? „Pro mě je nejhezčí ta fáze soustředění. Vnímám každý detail. Vidím úplně všechno. Na každý terč musím zastavit, musím spouštět plynule, případně na venkovních střelnicích musím korigovat vítr. Naše vnímání je vybuzené na takovou úroveň, že to lze všechno zvládat.“

Disciplíny na LSUH: 10 m vzduchová pistole (60 ran), 25 m rychlopalná pistole (60 ran).

PAVEL SCHEJBAL
Rodák z Plzně, student ZČU, účastník juniorského MS i ME, Olympiády dětí a mládeže a také účastník Evropských her 2023 v Polsku. Na svou velkou světovou medaili zatím čeká – třeba se konečně dočká právě na LSUH v čínském Chengdu. Ve světovém žebříčku disciplíny vzduchová pistole mu patří aktuálně 30. příčka, ale žebříček pistolářů je vyrovnaný a mezi vysokoškoláky rozhodně může mířit vysoko. Jeho motto zní: Pokud opravdu chcete dosáhnout úspěchu, nikdy se nevzdávejte.

Disciplíny na LSUH: 10 m vzduchová pistole (60 ran), vzduchová pistole tým mix.