Ivana Ertlová: Sportovci si z univerziády přivezou zážitky na celý život

Ivana Ertlová: Sportovci si z univerziády přivezou zážitky na celý život

Špičková moderní sportoviště, obrovská konkurence ve všech disciplínách, ale také krásné historické město a navázání kontaktů a přátelství na celý život. To všechno čeká české sportovce v Chengdu na Letních světových univerzitních hrách. Předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová má vysněných deset medailí, ale ví, že účast na tak prestižní akci není pro sportovce jenom vyhroceným bojem o nejvyšší příčky.


Předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová s vedoucím výpravy Ladislavem Vladykou na tiskové konferenci před odletem do Chengdu

Blíží se začátek největší světové akce univerzitního sportu. Jak se těšíte a jaké pocity před odletem tak početné české výpravy máte?

Dny před odletem jsou vždy hektické a nervózní, ale je pravda, že se už těším, až to všechno vypukne. Čekali jsme na to opravdu dlouho. Už aby to začalo.

Vy jste sportoviště a pořadatelské město už navštívila, co tam na české akademické sportovce čeká?

Kdo nikdy nebyl v Číně, tak bude hodně překvapený, jak excelentně jsou všechna sportoviště připravená. Hodně z nich je zbrusu nových a ta, která jsou zrekonstruovaná, vypadají jako nová. Takže doufám, že organizační zajištění akce bude na špičkové úrovni.

Česká výprava je poměrně početná. Máte radost, že se podařilo tolik sportů obsadit?

V roce 2021, kdy byl původní termín, jsme plánovali dvousetčlennou výpravu. Postupně jsme vzhledem k finanční i covidové situaci počet snížili, minulý rok byl v plánu počet sto dvacet. Letos po jednáních se sportovními svazy se počet zase trochu navýšil, takže to opravdu bude velká výprava, jejíž organizace je hodně náročná pro celé vedení výpravy, ale hlavně sekretariát ČAUS.

Čeká vás jenom čistě pracovní program, nebo si také najdete nějaký čas se někam podívat?

Odlétám už v neděli a můj pobyt na místě bude dvoutýdenní. Do 2.srpna budu zodpovědná za soutěž ve sportovní střelbě, ale zejména ve dnech před zahájením soutěží nebudu mít určitě čas na nic. V Chengdu budu v roli technického delegáta FISU pro sportovní střelbu, ale odlétám zpět až 6. srpna, takže se těším, že se připojím k českému týmu, užiju si alespoň trochu atmosféru soutěží v ostatních sportech, fandění, ale také podpořím vedení výpravy a budu jim nápomocná. Samozřejmě toto budu dělat i po celou dobu univerziády.

Pokud si najdu chvíli, ráda bych se podívala do historického centra města, je to opravdu nádherný zážitek. V Chengdu je také největší přírodní park na světě s pandami, který jsem už při předchozích návštěvách navštívila, ale určitě bych se tam ráda podívala znovu. Město je velmi pěkné a přála bych si, aby si i studenti v nabitém sportovním programu, našli čas se na  tato místa dostat.

Jak velká konkurence v jednotlivých sportech bude? Dá se to porovnat s juniorskými světovými šampionáty?

V individuální sportech jsou účastníci v devadesáti procentech reprezentanti jednotlivých států. K tomu už není potřeba asi nic dodávat. V týmových sportech je to trochu mix, ale i v nich je na některých turnajích špičková světová úroveň. Vždy záleží na kontraktech FISU s federacemi, zda je možné na hrách získat světové rekordy, nebo splnit limit kvalifikace na olympijské hry. Obecně ale platí pro všechny sporty to, že úroveň soutěží je hodně vysoká.

Kolik českých medailí máte vysněných?

Byla bych hodně spokojená, kdybychom jich získali kolem deseti. Ale není to vůbec jednoduché. V týmových sportech je to hodně těžké, v těch individuálních to také není o moc lehčí. V našem týmu ale máme medailové naděje, takže věřím, že se prosadí a uspějí.

Jste ráda, že Česká republika takto univerzitní sport podporuje a že budeme mít na takové sportovní události takhle silnou účast?

Podpora ze strany Národní sportovní agentury je samozřejmě klíčová, vysokoškolští sportovci si určitě zatím nemají na co stěžovat. Účast na univerziádě je pro ně velice důležitá nejenom z hlediska jejich sportovní kariéry, ve které mohou získat obrovské zkušenosti, ale také z hlediska osobního života. Naváží přátelství a získají kontakty, které mohou zúročit následně ve svých profesích. To je přidaná hodnota univerzitního sportu. 

Sportovci nám říkali, že se těší na setkání se zahraničními přáteli, platí to i o trenérech. Co vy osobně, také potkáte své dlouholeté známé?

Je pravda, že řadu svých zahraničních přátel jsem od univerziády v Neapoli neviděla. Vždy se sejde podobná parta lidí, hlavně vedoucí jednotlivých výprav a trenérů. Sportovci se nám ve výpravách kvůli skončení studia a věkovému limitu mění, ale nadšenci kolem nich jsou stále stejní. To potkávání je moc hezké. U sportu se navazují přátelství na celý život. To je na něm asi to nejkrásnější!