Čeští volejbalisté si na LSU připsali důležité body v boji o postup ze skupiny

6. července 2019 | Universiade Napoli 2019 | Filip Kupilík

Druhý hrací den nastoupili naši univerzitní reprezentanti ke svému dalšímu zápasu skupiny A. Utkali se s Čínskou Tchaj-Pejí, která včera po velkém boji udolala Ukrajinu 3:2. Naplnila se očekávání těžkého zápasu a po velkém boji krotíme asijské tygry 3:1.

Po mítinku, na kterém jsme společně rozebrali včerejší zápas Tchaj-Pejců s Ukrajinci, jsme s jasnou taktikou vyrazili na cestu pro další bodíčky. V hale je drsné vedro. Po zápase se nám Dejvák (Janků) přiznává, že to s ním po rozcvičce dvakrát málem šlehlo. Zazpíváme Gaudeamus igitur a ve 12 hodin to odboucháváme proti našemu prvnímu asijskému soupeři ve skupině.

Těžko říct, co od soupeře čekat. Všichni jsou si velmi podobní, klasická rozpoznávací znamení tu nefungují. Nám, krásně rozmanitým Evropanům, to není moc příjemné, ale naštěstí si dokážeme zapamatovat pár jejich čísel a univerzál je levák. Všichni vypadají velmi šikovně, na rozcvičce s tím štípou všichni stejně. Jsou i podobně stavění, jen tři borci nad 195cm jsou blokaři a jeden borec pod 160 cm je libero.

Česká republika  – Tchaj-Pej 3:1 (25:23, 25:18, 24:26, 25:21)

Sestava ČR: Bartoš, Janků, Tibitanzl, Hladík, Šulc, Mikulenka, libero Kovařík. Střídali: Kraffer, Kupilík, Indra

Vyjádření trenéra Luboše Vašiny: „Oba týmy dnes předváděly dobrý volejbal. Soupeř byl po včerejším vítězství nabuzený a stálo nás hodně sil jej přetlačit. Kromě druhého setu to byla přetahovaná o každý míč. Nakonec jsme Tchaj-Pej díky naší bojovnosti dokázali udolat a bereme důležité body v boji o postup ze skupiny.“

První set začínají obě strany dobře. Oťukáváme se a téměř pravidelně se ztrátuje až do stavu 14:14, kdy přichází na podání člen all-star sestavy uplynulého ročníku české extraligy Dejvák a esem a dvěma dobrými servisy nás posílá do vedení 17:14. Dvoubodové vedení se nám daří udržet až do konce setu a vyhráváme 25:23.

Do další sady vstupujeme skvěle a první time si srbský trenér soupeře musí vzít již za stavu 4:1. Daří se nám soupeře tlačit servisem do těžkých útoků, rozdáváme nějaké „deky“ a vedeme 9:3. Snažíme se udržet koncentraci a daří se. Tchaj-Pejce k sobě pouštíme maximálně na čtyři body a set vyhráváme 25:18.

V dalším setu neusínáme a daří se nám pokračovat v zodpovědném výkonu bez velkého množství chyb. Při Hlaďasově (Hladík) servisu odskakujeme na 16:12. Po skautingu včerejšího zápasu Tchaj-Pejců přišel trenér s postřehem, že nehledě na vývoj utkání vydrželi Asiati pořád hrát svoji stejnou, docela jednoduchou, ale hlavně s univerzálem velmi rychlou hru bez nějakých větších výkyvů. To se nám v zápase potvrzuje. Podle výrazů obličeje soupeře nelze vůbec poznat, zda jsou zrovna na koni, nebo dostávají na budku. Za stavu 19:16 Tchaj-Pejci neupadají do letargie a na servis přichází jejich střeďák Cheng-Chi Chen. My po několika chybách bohužel ztrátujeme až za stavu 19:21. Dostáváme se ještě na 24:24, ale set prohráváme 24:26.

Vstup do čtvrtého setu se nám nedaří, prohráváme 6:10. Útočně nás táhnou Hlaďas s Dejvákem, ale je cítit, že síly docházejí. Asiati se svými neutrálními výrazy nás nedokáží dorazit, nakupí nějaké chyby a my se vracíme na 13:13. Po nějakých čapnutých balónech se opět dostáváme do varu a Papi (Bartoš) na servisu nás posílá do vedení 20:16. Bezchybně ztrátujeme a Hlaďas končí útokem 25:21.

Po blbě prohraném třetím setu jsme nezpanikařili a ukázala se větší zkušenost našeho týmu, hlavně trojice Papi, Hlaďas a Dejvák, kteří jsou již ve svých klubech tahouny. Pochvalu si rozhodně zaslouží i naše libero „Kovarix“, který, když zrovna nemluví, dokáže čapnout velmi důležité balóny. Tchaj-Pej dnes ostrouhala dokonce dvakrát, když je i naše holky udolaly po velkém obratu 3:2. Gratulace holky!

Další zápas čeká naše volejbalisty 7. července v 17:30 s Ukrajinou.