Šermíř Martin Rubeš vyhrál Letní světovou univerziádu v Neapoli

6.7.2019 | Salerno | Universiade Napoli 2019 | Česká asociace univerzitního sportu

Šermíř Martin Rubeš vyhrál Letní světovou univerziádu v Neapoli. Kordista z Karlových Varů porazil ve finále ruského soupeře Dmitrije Guseva v prodloužení 7:6. Do české medailové sbírky tak přidal druhé zlato. „Je to pro mě fantastický pocit, jako vítězství na olympiádě,“ uvedl Rubeš, student VŠEM.

Český kordista na Univerziádě v Neapoli utrpěl jedinou porážku v základní skupině, dalších pět zápasů v ní vyhrál a pak i všech šest v eliminaci. „Rubeš vybojoval vůbec první medaili pro český šerm v rámci Univerziád. Za třicet ročníků se něco takového nikomu nepodařilo,“ prohlásila Markéta Štenclová z marketingového oddělení České asociace univerzitního sportu.

Rubeš v boji o postup do finále zdolal Poláka Kolanczyka těsným rozdílem 15:13. Ve finále se potom utkal s Rusem Gusevem, se kterým vedli vyrovnaný souboj do posledních vteřin. Třicet sekund před koncem vedl Gusev 6:5, ale pár vteřin před koncem Martin Rubeš jedním zásahem stav utkání vyrovnal. V prodloužení jako první zásahl soupeře právě český šermíř. Kordista Martin Rubeš si tak mohl společně se svým trenérem, Martinem Rubešem starším, a tatínkem v jedné osobě užívat pocit absolutního vítězství. “Radost je to nepopsatelná, obrovská! Jsem na něj opravdu pyšný.” zaznělo z úst trenéra Martina Rubeše staršího a otce zlatého medailisty v jedné osobě.

Rubeš porazil ve finále Rusa, který vyřadil ve druhém kole dalšího českého zástupce Jakuba Jurku, studenta Univerzity Palackého v Olomouci, který se v minulé sezoně stal juniorskou světovou jedničkou. Třetím českým kordistou, který se postavila na planš v hale v Salernu, byl Kristián D’Amico, student ČVUT a Akademický mistr v šermu pro rok 2019.

Ve čtvrtek medailový účet české výpravy otevřela vítězka střelby ze vzduchové pušky na 60 ran Lucie Brázdová. Na minulé univerziádě získali Češi tři medaile a jedinou zlatou zásluhou dálkaře Radka Jušky.