České akademické hry ovládla domácí Univerzita Palackého

České akademické hry ovládla domácí Univerzita Palackého

 

Fotbalisté Univerzity Palackého Olomouc se zlatými medailemi. Foto: Ondřej Zlámal

1564 akademických sportovců ze 33 vysokých škol se představilo na Českých akademických hrách v Olomouci 2023. V celkovém pořadí všech sedmnácti zastoupených sportů zvítězila domácí Univerzita Palackého, která si udržela náskok před druhou Univerzitou Karlovou a třetí Masarykovou univerzitou.

UP Olomouc šla do domácího šampionátu naplno a vyslala do boje celkem 257 studentů, což bylo nejvíce ze všech týmů. Celkové pořadí ovládli domácí akademici hned v několika sportech – v atletice mužů, všech plaveckých kategoriích, což platí i o plavání s ploutvemi, i lukostřelbě. Zlatou medaili navíc přidali z nabitého turnaje také olomoučtí fotbalisté.

Univerzitu Karlovu reprezentovalo 170 sportovců a její zástupci ovládli celkové bodové pořadí v atletice žen, orientačním běhu žen, beach volejbalu žen, šermu mužů, vodním slalomu a sjezdu mužů i žen, frisbee a k tomu všemu její hráči přidali cenné zlato ze silně obsazeného turnaje házenkářů. Masarykova univerzita zase zvítězila v celkovém pořadí ve stolním tenise mužů i žen, kuželkách žen, orientačním běhu mužů a z kolektivních sportů přidala ženské futsalové zlato. Celkové výsledky všech vysokoškolských týmů včetně umístění v jednotlivých sportech najdete ZDE.

Na akademických hrách byla k vidění celá řada skvělých individuálních výkonů. Všem ale dominuje český rekord v lukostřelbě, kterým hry ozdobila mistryně světa Marie Horáčková. Ta ke zlatu z individuálního závodu přidala ještě zlato v soutěži týmů, ve kterém se prosadila spolu se svoji sestrou Johanou. „Akademické hry mají své kouzlo, je hrozně hezké, že se tu potkávají špičky univerzitního sportu v řadě odvětví, jste tu mezi mladými lidmi, kteří se snaží plnit své úkoly ve studiu a k tomu ještě sportovat, což není vždy jednoduché skloubit. Navíc si to vždy užívám s týmem naší Západočeské univerzity, protože tu máme dobrou partu,” přiblížila světová šampionka, proč se rozhodla zakončit úspěšnou sezonu právě na hrách v Olomouci.

V hanácké metropoli se představila také celá řada úspěšných českých vysokoškolských reprezentantů z Letních světových univerzitních her v Chengdu – jako například plavci Ondřej Gemov a Barbora Janíčková, atleti Adam Smolka s Michal Forejtem a Terezou Hrochovou či řada dalších. Všichni zmínění přidali ke skvělému výkonu z univerziády také mistrovské zlato a ve svých sportech znovu zazářili. Jejich ambice nejsou po akademických hrách malé, což zmínila také šestinásobná akademická mistryně v plavání Barbora Janíčková z domácí UP. „Chtěla bych se dostat na olympiádu, myslím si, že teďka Paříž to nebude, protože je to strašně brzy a limit je tam naprosto šílený, takže uvidíme, zda to vyjde v roce 2028. V zimě se dále koná mistrovství Evropy, kam bych se ráda kvalifikovala. Letní sezona je hodně nestabilní, takže uvidíme, jestli se mi podaří třeba Evropa. Byla bych za to moc ráda.“

České akademické hry v Olomouci jsou už minulostí, ale mnoho sportovců ve svých rozhovorech po závodech a turnajích už prozradilo, že se těší na jejich příští dějství v roce 2024, kdy bude vrcholný akademický šampionát hostit Liberec. Tak zase za rok na největší akci univerzitního sportu u nás!