Akademické mistrovství ČR 2019 v šermu

 

Akademického mistrovství ČR v šermu se uskutečnilo 6. května 2019 v Plzni. Akce se zúčastnilo se celkem 31 studentů z univerzit z Čech, Moravy i Slezska. Dle plánu proběhlo všech šest vypsaných kategorií, tj. kord muži, kord ženy, fleret muži, fleret ženy, šavle muži a šavle ženy. Ve všech kategoriích startoval dostatečný počet účastníků pro možnost vyhlášení akademických mistrů a mistryň v jednotlivých disciplínách. Mezi účastníky bylo několik členů národní reprezentace.

Z vítězství v kategorii KORD se mezi muži mohl radovat Kristián D´Amico z ČVUT, který ve finále porazil Pavla Kulta z Policejní akademie ČR. O třetí místo se podělili Filip Morštadt z VŠE Praha s Janem Stehlíkem z UP Olomouc. Mezi ženami ve velkém finále zvítězila Anna Šámalová z VŠE Praha nad Kristýnou Průšovou z ČVUT. Bronzovou medaili si odnesly hned dvě studentky Univerzity Karlovy, Markéta Frdlíková a Michaela Šedivá.

Titul Akademický mistr ČR v šermu pro rok 2019 v kategorii FLERET muži patří po právu Robertu Zwingerovi, studentovi VŠB-TU Ostrava. Čestmír Cimler z Univerzity Karlovy se umístil na druhém místě, hned za Robertem, kterému podlehl ve finálovém zápase. Bronz patří Václavu Lokajovi z ČVUT a další bronzovou medaili si odnáší také Jan Stehlík, který se nedostal do bojů o zlato stejně jako v kategorii Kord muži. Eva Havránková z Ostravské univerzity právem získala titul Akademická mistryně. Stříbrná skončila Kristýna Průšová, o třetí místo se dělí Magdalena Machovičová z Univerzity Karlovy s Annou Šámalovou z VŠE Praha.

Jindřich Dušek z Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni zvítězil na domácí půdě v kategorii ŠAVLE muži a odnesl si kromě zlaté medaile a diplomu také titul Akademický mistr ČR pro rok 2019. Tomáš Pachl z VŠCHT ve finále nezdolal Jindřicha a na stupních vítězů přebíral stříbro. Opět dělené třetí místo patří Pavlovi Kultovi, který si tak z AM ČR odnesl již druhou medaili, a Janu Stehlíkovi, který dokončil svůj hattrick a odnesl si třetí bronz ze třetí disciplíny. První místo mezi ženami vybojovala Anna Šámalová, která se tak stala dvojnásobnou Akademickou mistryní ČR pro rok 2019. Kristýna Průšová nastoupila ve všech třech kategoriích AM a touto další stříbrnou medailí zkompletovala svůj stříbrný hattrick. Na třetí stupínek vystoupaly opět dvě šermířky z Univerzity Karlovy. Markéta Frdlíková, pro kterou je toto druhá bronzová medaile z mistrovství, a první medaile pro Kamilu Marii Křečkovou.

Kompletní výsledky ke stažení: Výsledky AM ČR v šermu 2019

Obsazenost závodu ve srovnání s minulými roky je potěšující. Celkem při 31 účastnících bylo dosaženo 58 unikátních startů (mnozí účastníci startovali ve více než jedné disciplíně). Soutěže probíhaly na třech vodivých planších při signalizaci moderními elektronickými hlásiči zásahů. Soutěže byly řízeny dle mezinárodních pravidel šermu a procesování soutěží bylo zajištěno programem Engarde 8. Finálová planš byla vybavena černou oponou pro zvýšení divácké atraktivity. Hodnocení úrovně závodu je veskrze pozitivní. Účastníkům byly zajištěny balíčky s občerstvením dle odpovídajících směrnic. Pořadatel zajistil vítězům jednotlivých kategorií drobné věcné ceny.

V Plzni 17. 5. 2019
Mgr. Pavel Červenka, ředitel turnaje