Univerzitní fotbal: Fotbalové jaro je za námi!

Univerzitní fotbal: Fotbalové jaro je za námi!

 

16. června 2023 | UFoL |  souteze.fotbal.cz

Pár měsíců uteklo jako voda a jarní částí Univerzitní fotbalové ligy je za námi. V jarní části se odehrály všechny skupinové i osmifinálové zápasy. Do soutěže, kterou pořádá Česká asociace univerzitního sportu, nastoupilo celkem 17 týmů, mezi kterými se objevily i dva nováčci. Jeden ze severu a druhý z jihu. TUL a JU. Oba týmy ve své premiérové účasti podávaly sympatické výkony a dostali se mezi nejlepší osmičku týmů, která se nám představí na podzim ve čtvrtfinálových soubojích. Po zajímavých a překvapivých zvratech jsou určitě všichni zvědaví, kdo se dostane do bojů o medaile. Začínáme v říjnu!

Základní skupiny

Ve skupině Čechy – Západ hrály velkou roli výsledky ve vzájemných zápasech, které rozhodly o postupujících do další fáze UFoL. Na prvním místě se umístila ZČU, která se díky lepšímu skóre z utkání s JU kvalifikovala přímo do čtvrtfinále soutěže. Na druhém místě se tak umístil tým JU, který se nevyhnul osmifinále, do kterého se měla podívat také ČZU, jež se umístila na třetím místě. Stejný počet bodů jako třetí „zemědělka“  získal i tým z VŠTE, který sice skolil vítěze tabulky, přesto skončil kvůli horšímu vzájemnému utkání s ČZU poslední a do dalších bojů tak původně neměl zasáhnout.

V skupině Čechy Východ bylo pořadí o něco jasnější. Tým UHK si suverénně vybojoval první místo s úctyhodným skóre 23:2 a ziskem 9 bodů. Jejich vynikající výkony na hřišti jim zajistily přímý postup do čtvrtfinále. Na druhém místě se umístil tým UPCE, který nasbíral 6 bodů s poměrem skóre 19:5. UPCE tak čekalo osmifinále, aby si zajistila místo ve čtvrtfinále. Tým UPOL obsadil třetí místo se 3 body a skóre 7:6, což jim také zaručilo účast v osmifinále. Na posledním místě v této skupině skončil tým AAU, který nedokázal získat ani bod a s vizitkou hrozivého skóre 0:39 pro ně soutěž skončila.

Moravská skupina v základní části nabídla převážně vyrovnaná utkání. Na prvním místě se nakonec umístil tým MUNI, který nasbíral 9 bodů s poměrem skóre 10:5. Tento výsledek jim zajistil přímý postup do čtvrtfinále. Na druhé příčce se o skóre před svým rivalem z Ostravy umístil tým VŠB-TUO, který získal 4 body s poměrem skóre 8:7. VŠB-TUO se tak kvalifikovala do osmifinále s výhodou domácího prostředí a bojovala o postup mezi osm nejlepších. Třetí místo v této skupině obsadil již zmíněný tým OSU, který shromáždil také 4 body a dosáhl skóre 7:7. OSU taktéž postoupila do osmifinále UFoL. Na posledním čtvrtém místě v této skupině se umístil tým UTB se 3 body a skóre 3:9. UTB se tedy bohužel neprobojovala do další fáze turnaje. I přesto Zlínští podávali velmi sympatické výkony.

V pětičlenné skupině Praha se umístil na prvním místě tým UK s perfektním skóre 16:2 a ziskem 12 bodů. Jejich vynikající výkony jim tak zabezpečily přímý postup do čtvrtfinále. Na druhém místě se umístil tým TUL, který jako nováček v soutěži nasbíral 7 bodů s poměrem skóre 10:9. TUL tedy překvapila a postoupila do osmifinále. Tým VŠE se umístil na třetí pozici s 6 body a skóre 17:8, což jim také zaručilo účast v osmifinále. Čtvrté místo v této skupině obsadil tým ČVUT se 4 body se skóre 14:7. Na posledním pátém místě v této skupině se umístil tým VŠCHT s 0 body, který utrpěl skóre 5:36. Týmy ČVUT ani VŠCHT se tak neprobojovaly do dalších bojů o mistra UFoL.

Osmifinále

Ještě v jarní části sezóny se odehrály osmifinálové zápasy. Po jejich odehrání jsou známy další týmy, které postupují do čtvrtfinále. Tým JU porazil VŠE v poměru skóre 3:1 a zajistil si místo mezi nejlepšími osmi týmy. Taktéž tým TUL se prosadil proti VŠTE, která dostala příležitost bojovat o další účast v UFoL kvůli odstoupení ČZU ze soutěže. Liberecká univerzita však vyhrála s výsledkem 4:1, čímž si zajistila postup do čtvrtfinále a tým VŠTE v soutěži definitivně končí. V dalším osmifinálovém utkání se tým OSU dokázal vypořádat s UPCE a vyhrál 3:0, čímž si zajistil postup do další fáze turnaje. Další tým, který si zajistil postup do čtvrtfinále, je VŠB-TUO, který přehrál loni bronzový celek z UPOL se skóre 3:1. Osmifinálová utkání ukázala, že soutěž je napínavá a plná překvapení.

Čtvrtfinále

Po letním fotbalovém spánku nás čekají čtvrtfinálová utkání Univerzitní fotbalové ligy, která slibují zajímavé a vyrovnané duely. V těchto zápasech se střetne nejlepších osm týmů univerzitního fotbalu.

První čtvrtfinálový zápas přinese souboj mezi týmy ZČU a OSU. Západočeši sice budou mít výhodu domácího prostředí, ale oba týmy se mohou pyšnit kvalitním kádrem a jsou připraveny na tvrdý boj o postup do semifinále. Očekáváme vyrovnané utkání, ve kterém každý tým bude usilovat o vítězství s maximálním nasazením.

Druhý zápas nás přivede k utkání mezi loňským finalistou z UK a druhým ostravským týmem – VŠB. Obě mužstva taktéž disponují silným hráčským kádrem a předvedly svou kvalitu během základní turnajové fáze. Zajímavý souboj a vyrovnané hráčské bitvy jsou zde zaručeny, i když mírným favoritem je i díky domácím podmínkám tradičně silná Univerzita Karlova.

Další čtvrtfinálová utkání nabídnou boje týmů UHK s nováčkem z Jihočeské univerzity a zápas mezi obhájcem titulu z MUNI a dalším nováčkem TUL, který bude do Brna vážit dlouhou cestu. O nejlepších čtyřech týmech soutěže se rozhodne na začátku října, semifinále je pak plánované na konec stejného měsíce tohoto roku.