Premiérové Akademické mistrovství světa v plavání s ploutvemi se blíží

Premiérové Akademické mistrovství světa v plavání s ploutvemi se blíží

 

18. dubna 2024 | ČAUS, ČAATS | DM, MŠ

Na startu nebudou chybět ani čeští vysokoškoláci. Česká asociace univerzitního sportu vysílá do Kolumbie početnou českou reprezentaci. O medaile budou bojovat medailisté z Mistrovství Evropy, mistři ČR i držitelé národních rekordů. 

Na blížím se Akademickém mistrovství světa v ploutvovém plavání bude Českou republiku reprezentovat hned sedm plavců z řad vysokoškoláků. V termínu 26. – 27. dubna bude kolumbijské město Pereira hostit historicky první Akademické mistrovství světa v plavání s ploutvemi. Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) ve spolupráci s Českou asociací akademických technických sportů (ČAATS) vysílá do Kolumbie sedm závodníků, kteří budou bojovat o premiérové tituly akademických mistrů světa v individuálních disciplínách i ve štafetách.

V Kolumbii se představí medailisté z ME, mistři ČR i držitelé národních rekordů. Českou republiku budou reprezentovat: Filip Látal (UP Olomouc), Adéla Švomová (Masarykova univerzita), Matyáš Kubíček (Univerzita Karlova), Adéla Kneifelová (UP Olomouc), Tomáš Pilný (ČZU Praha), Martin Děcký (VUT Brno) a Tomáš Ludvík (ČVUT Praha).

 

Filip Látal, stříbrný z ME

V Kolumbii se představí Filip Látal (UP Olomouc), který v loňském roce na evropském šampionátu v Maďarsku vybojoval stříbrnou medaili v disciplíně 200 PP a na trati 400 PP dohmátl na čtvrtém místě. Filip Látal je nejen mistrem České republiky, ale také držitelem několika českých rekordů. Na AMS bude startovat ve svých silných disciplínách 200 PP a 400 PP a trenéři s ním počítají také do štafet 4 x 100 PP mix a 4 x 50 PP mix.

Adéla Švomová, dvojnásobná vítězka Světového poháru univerzit, bronzová z ME

Mezi medailové naděje se bude řadit i Adéla Švomová (MU Brno), která loni na ME v Maďarsku vybojovala bronz na trati 100 RP v českém rekordu. O rok dříve, tedy v roce 2022, mimo jiné vybojovala dvě vítězství (100 PP a 50 RP) na univerzitním světovém poháru (SPU) v Itálii. V Kolumbii jí čekají disciplíny 50 RP a 100 PP i štafety 4 x 100 PP, 4 x 50 BF, 4 x 100 BF a 4 x 50 RP.

Matyáš Kubíček, mistr ČR

Do Kolumbie se podívá i Matyáš Kubíček, student UK v Praze a mistr ČR. Na ME v Maďarsku loni v českém rekordu vybojoval šesté místo na distanci 800 PP. Na akademickém šampionátu jej čekají individuální závody 400 PP a 800 PP.

Tým doplní další nadějní čeští studenti

Adéla Kneifelová (UP Olomouc) je závodnicí, která ovládá disciplíny PP i BF (se dvěma ploutvemi). Účastnila se i univerzitního poháru v Itálii v roce 2022, kde vybojovala ve finále 400 PP sedmé místo. V Kolumbii se představí na tratích 200 PP a 100 PP a stejně jako její jmenovkyně Adéla Švomová také všech 4 smíšených štafetách.

Svého zástupce bude mít na AMS v Kolumbii také ČZU v Praze. V závodech 100 PP a 200 PP bude bojovat Tomáš Pilný, který na loňském ME v Maďarsku dohmátl na kratší distanci na deváté příčce. Startovat bude také ve čtyřech mix štafetách.

Na tratích 100 PP, 200 BF a 50 RP bude o co nejlepší umístění bojovat Martin Děcký (VUT Brno), všestranný závodník, který si z Itálie z univerzitního SP v roce 2022 přivezl páté místo ze závodu 50 RP.

Sedmým českým reprezentantem bude v Kolumbii Tomáš Ludvík, student ČVUT v Praze, který bude bojovat na tratích 400 BF a 200 BF a který si své místo v české výpravě zajistil svými výkony na únorovém CMAS SP ve francouzském Aix en Provence.

Vedoucí výpravy Zbyněk Svozil

Vedoucím české výpravy na AMS v Kolumbii bude Zbyněk Svozil, trenér a předseda úspěšného sportovního klubu KTS Olomouc a také proděkan pro studium na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Tým doplní i trenérka Barbora Kondrová z pražského klubu KPM Pulec.

Plavání s ploutvemi na programu FISU soutěží

Plavání s ploutvemi bylo do rodiny sportů FISU (Mezinárodní federace univerzitního sportu) zařazeno v roce 2017. O pět let později se uskutečnil první univerzitní světový pohár, který hostilo italské Lignano. Nyní mají nejen čeští závodníci – vysokoškoláci možnost poprvé bojovat o tituly akademických mistrů světa. Plavání s ploutvemi se u nás řadí mezi nejúspěšnější technické disciplíny. Čeští reprezentanti každoročně vozí z mezinárodních akcí (MS, ME i SP) desítky medailí. Jen v letošním roce už dokázali na dvou SP (Francie, Itálie) vybojovat 17 cenných kovů!

Foto: archiv Svazu potápěčů ČR