Přehled 8. den: Tenisté i basketbalisté jdou do finále, den plný veslování uzavřeli plavci!

Přehled 8. den: Tenisté i basketbalisté jdou do finále, den plný veslování uzavřeli plavci!

 

Basketbalisty čeká semifinále proti Argentině. Foto: Martin Boška

Osmý den Letních univerzitních her se nesl ve znamení veslování. Celkem se nám představilo 11 českých reprezentantů a reprezentantek v tomto sportu. Basketbalisté i tenisté se probojovali do finále. Basketbalisté skolili Argentinu, tenisté si ve čtyřhře poradili s dvojící ze Švýcarska. Gymnastka Dominika Ponížilová skončila ve víceboji 7. Plavec Ondřej Gemov si na trati 200 m motýlek zlepšil osobní maximum a překonal i český rekord!

Páteční 8. den univerzitních her z českých zástupců odstartovali veslaři. Jmenovitě to byli Adam Kulhánek a Jan Chládek. Ti se představili v disciplíně dvojky bez kormidelníka. Ve své rozjížďce bohužel skončili na 4. místě a o necelé 3 hodiny je čekal další boj v opravách. To ovládli o necelých 5 desetin před svými soupeři z Turecka a představí se nám i v nedělním finále!

Další zástupkyní veslování byla Anna Šantrůčková, ta se představila v single skifu a ve své rozjížďce si dojela pro 2. místo a účinkovat bude opět zítra v semifinále. Ve stejné disciplíně jako Šantrůčková se představil i Daniel Nosek. Ten sice ve své rozjížďce dojel až na 4. místě, ale kvalifikoval se do oprav, které se také konají zítra. Poslední single skifařkou byla Anna Drnková. Ta participovala v lehkém single skifu. Ta si sice dokázala vyjet druhé místo ve své rozjížďce, ale vzhledem k tomu, že zde byly jen 3 závodnice, tak jí také čekala oprava. V té si dokázala zlepšit náladu a po dalším druhém místě jí nedělní finále nemine!

Další na řadě byla nepárová čtyřka ve složení Tomáš Zobal, Jan Chlebovský, Štěpán Keller a Vilém Pachman. Ti ve své rozjížďce skončili 3. a jsou dalšími, kteří budou muset absolvovat zítřejší opravy. Časový harmonogram byl neúprosný. Na řadě tedy byly dvojskify. Zde se představilo naše duo ve složení Valentýna Solařová a Barbora Podrazilová. A opět následoval stejný scénář. 3 místo v rozjížďce a účast v zítřejších opravách.

Poslední posádka, která se nám dnes ve veslování představila, byla smíšená čtyřka ve složení Valentýna Solařová, Anna Šantrůčková, Tomáš Zobal a Jan Chlebovský. Téměř jako by to bylo přes kopírák. Zítřejší opravy budou plné českých veslařů, neboť smíšená čtveřice dojela v rozjížďce 3. a zítra v opravách si jízdu zopakuje.

Tenisti si zahrají o zlato! Foto: Markéta Štenclová

To je skvělé! Tenisté Jan Jermář a Victor Sklenka si v semifinále poradili se svými švýcarskými protivníky a zahrají si o zlatou medaili! Jak řekli tak učinili. Po včerejším čtvrtfinále se novinářům svěřili, že rozhodně nekončí a chtějí si zahrát o zlato. Švýcarskou dvojici Schar a Von der Schulenburg přetlačili 2:1 na sety. Nejdříve opět ztratili první set, ale poté se zvedli, vyhráli druhý set a nakonec zápas otočili ve 3. setu v super tiebreaku.

Na otázku, proč to tenisté dělají takto dramatické, odpovídal Jan Jermář“Tak to není, že bychom to chtěli dělat dramatické, ale dnes se nám ten začátek zase nepovedl, kluci tam potrefovali pár dobrých míčů a někde zahráli i trochu šťastně. Ale myslím, že v té koncovce jsme si to zasloužili”. K němu se přidává i Victor Sklenka, který chválil i pospolitost v českém týmu: “Jsme tady za Českou republiku, holky nás neskutečně podporovali, stejně jako čeští fanoušci, kteří se přišli dnes podívat. Dodalo nám to takovou pozitivní energii. Do finále jdeme na 100 % pro zlato!”

Překážkářka Tereza Elena Šínová je ve finále! Jako jediná z českých reprezentantů se dnes představila na atletickém oválu v Chengdu. Nastoupila do druhého semifinále běhu na 100 m s překážkami. V něm časem 13,18 s obsadila čtvrté místo a díky tomuto času proklouzla z osmého místa do finále, které je na programu dnes ve 20:25 místního času (14:25 SEČ).

Matěj Zábojník při svém finálovém závodě. Foto: Martin Boška

Došlo i na zápolení v plaveckém bazénu. První se představil Matěj Zábojník, který absolvoval finále v plaveckém způsobu prsa na 200 m. Finále se mu bohužel nevyvedlo dle jeho představ a skončil na 8. místě. Jako druhý se v českých barvách ukázal Ondřej Gemov, který se na stejně dlouhé prezentoval plaveckým způsobem motýlek.  A v nabitém finále se předvedl ve výborném světle. Dohmátl v čase 1:56.91, to znamenalo překonání jeho osobního i českého rekordu na této trati! Bohužel v této konkurenci to stačilo jen na 5. místo. I přesto to byl povedený čínský večer pro českého plavce.

Po závodě Ondra sdělil své dojmy a odpovídal na otázky: “Je to osobní rekord na hlavní disciplínu, což je to nejlepší, co se mohlo stát, ale z českého rekordu mám mega radost. Můj cíl je, jak já říkám, vždy zaplavat co nejlíp. To se mi myslím povedlo. Téměř ve všech disciplínách jsem se tu zlepšil. Teď mám radost hlavně z toho času. Byla to pro mě super sezóna, ve svých hlavních disciplínách jsem si značně posunul svůj osobní rekord, takže za mě spokojenost,” dodal ke konci Ondra s ohledem na končící sezónu.

Český rekordman Ondřej Gemov Foto: Martin Boška

O bezprostřední reakci se podělil i Matěj Zábojník: “Nejsem úplně zklamaný z 8. místa, ale spíše z toho času. Jel jsem sem s úplně jiným očekáváním, jak na 100 m, tak i na 200 m trati to bylo zklamání. Těžko najít něco extra pozitivního, nejsem spokojený se svými výkony. Celá tahle sezóna nebyla úplně ideální, i když příprava na univerziádu vypadala slibně. Ještě mě čeká Mistrovství Evropy do 23 let v Irsku, kde se pokusím tohle zklamaní odčinit.”

Česká atletka Tereza Elena Šínová ve finále 100 m překážek obsadila 7. místo. Studentka VŠTVS Palestra cílem proběhla až v čase 16,94 s po kolizi s překážkou. Účast ve finále světových univerzitních her je ale pro mladou českou reprezentantku, která zanedlouho oslaví dvaadvacáté narozeniny, určitě úspěchem. Ze zlata se raduje slovenská závodnice Fosterová (12,72 s), stříbro získala domácí závodnice Wu (12,76 s) a bronz putuje do Indie zásluhou Yarrajiové (12,78 s). Všechny medailistky si ve finále vylepšily svá osobní maxima.

Máme jistotu další medaile! Ve večerním semifinále se představili čeští basketbalisté proti Argentině. A dokázali si s ní poradit celkem jednoznačně 85:68. Už na začátku si vybudovali potřebný náskok a po celý zápas ani jednou neprohrávali. Svěřenci trenéra Bartoně si tak zahrají v nedělním finále proti Brazílii, která porazila USA! Bude to první týmová medaile na univerziádě od roku 2003. To získali fotbalisté bronzové medaile v Koreji. Pokud čeští basketbalisté zvládnou i poslední krok a dokáží ovládnout celý turnaj, tak to bude první týmový triumf po 30 letech, kdy zvítězili také fotbalisté. Celkově zabojují o třetí týmové zlato v historii české účasti na univerziádách.

Radost českých basketbalistů. Foto: Markéta Štenclová

“Totálně zasloužený, všichni kdo viděli zápas musí souhlasit. Kluci dodrželi plán zápasu, měli disciplínu. Zachovali chladnou hlavu, když Argentinci kousali, což jsem před zápasem říkal, že bude jeden z klíčů k úspěchu. Byli jsme koncentrování a konečně jsme se trefili z dálky, což se doteď moc nedařilo. Škoda, že ve finále hrajeme proti Brazílii, já jsem chtěl odvetu s USA. Ale bude to pikantní, protože moje žena je z Brazílie. Ale je to finále, pojďme ho vyhrát!” V tomto duchu se nesla pozápasová reakce trenéra Bartoně, který byl naprosto spokojený.

Docvičeno má i gymnastka Dominika Ponížilová. Ta se dnes představila ve finále víceboje a nevedla si vůbec špatně. Na bradlech a kladině si vedla přímo skvěle. Na těchto nářadích skončila druhá, respektive první. Zhoršení bohužel přišlo na prostné, zde se to Dominice vůbec nepovedlo a umístila se až na 9. místě. V kvalifikaci byla na přeskoku jedna z nejlepších, ve finále to ale nepotvrdila a odnesla si až 8. příčku. Celkově to stačilo na umístění na 7. místě.

Sama Dominika se k tomu vyjádřila takto: “Pro mě je to obrovský úspěch a ještě jsem si vylepšila známku ze včerejška, kdy se mi pár věcí nepovedlo. Dnes se to povedlo docela podle představ. Já jsem tady závodila pro babičku, takže tímto jí zdravím. V hale se mi závodilo skvěle, supr atmosféra i naše skupinka byla úplně úžasná. Zítra ve finále přeskoku chci prostě podat nejlepší výkon a ukázat, co dokážu.”

Velmi podobně skončila naše družstva volejbalistů. Mužský i ženský tým se vrhnul do zápasů o umístění ve stejném čase. Muži nakonec podlehli v dramatické koncovce 5. setu Tchajwanu o pouhé dva body. To Češky se s Itálií přetahovaly o každý set. Italky ale lépe zvládaly koncovky setů a s českým výběrem si nakonec poradily v poměru 3:1 na sety. Oba týmy zítra čekají další zápasy o umístění.

Autor: Hromíř Marek

Článek je průběžně aktualizován. Připravujeme podrobnosti.


Výsledky soutěží 8. dne Letních světových univerzitních her – 4.srpna 2023

Veslování

Adam Kulhánek / Jan Chládek, dvojka bez kormidelníka, 4. místo rozjížďka, 2. místo opravy – postup do finále.
Anna Šantrůčková, skif, 2. místo rozjížďka – postup do semifinále.
Daniel Nosek, 4. místo – postup do oprav.
Anna Drnková, lehký skif, 2. místo rozjížďka, 2. místo opravy – postup do finále.
Štěpán Keller, Vilém Pachman, Tomáš Zobal, Jan Chlebovský, nepárová čtyřka, 3. místo rozjížďka – postup do oprav.
Barbora Podrazilová, Valentýna Solařová, dvojskif, 3. místo rozjížďka – postup do oprav.
Valentýna Solařová, Anna Šantrůčková, Tomáš Zobal, Jan Chlebovský, smíšená čtyřka, 3. místo rozjížďka – postup do oprav.

Tenis

čtyřhra mužů

Jan Jermář, Victor Sklenka – Schar, Von Der Schulenburg (Švýcarsko) 2:1.

Plavaní

Ondřej Gemov, 200 m motýlek finále 5. místo, 1:56.91, Osobní a český rekord!

Matěj Zábojník, 200 m prsa finále 8. místo, 2:14.64.

Gymnastika

Dominika Ponížilová, 7. místo ve finále víceboje.

Basketbal muži

semifinále Česko – Argentina 85:68 (23:10, 16:17, 23:18, 23:23) postup do finále

Česko: Kovář 26, Samoura 20, Zídek 8, Burda 7, Noumero 7, Sýkora 5, Vlk 5, Svoboda 4, Jansa 3. Trenér: Luboš Bartoň.

Volejbal muži

Česko – Tchajwan 2:3 (25:22, 18:25, 25:27, 25:16, 16:18) Čeští volejbalisté prohráli první utkání o umístění a zítra je čeká další utkání.

Volejbal ženy

Česko – Itálie 1:3 (26:24, 26:28, 20:25, 19:25) České volejbalistky prohrály první zápas o umístění a zítra se utkají v zápase o 7. místo.

Atletika

Tereza Elena Šínová, 100 m překážky 7. místo, 16,94 s.

Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu:

2 zlaté, 1 stříbrná, 4 bronzové

zlato

Matěj Rampula, střelba, rychlopalná pistole 25 m

Vilém Stráský, atletika, desetiboj

stříbro

Pavel Schejbal, Veronika Schejbalová, střelba, mix dvojic 10m vzduchová pistole

bronz

Jiří Přívratský, střelba, třípolohová malorážka

Pavel Schejbal, střelba, 10m vzduchová pistole

Veronika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková 50m třípolohová malorážka, týmová soutěž žen

Barbora Malíková, atletika, běh 400 m