Přehled 6. den: Sourozenci Schejbalovi vystříleli v mixu stříbro! Malíková je ve finále, desetibojař Stráský druhý po prvním dnu

Přehled 6. den: Sourozenci Schejbalovi vystříleli v mixu stříbro! Malíková je ve finále, desetibojař Stráský po 1. dnu druhý, basketbalisté v semifinále!

 

Sourozenci Schejbalovi vystříleli v mixu pistolářů stříbrnou medaili. Foto: Markéta Štenclová

V osmi sportech se představí čeští reprezentanti během šestého dne Letních světových univerzitních her v čínském Chengdu. Basketbalisté odehrají čtvrtfinále proti Finsku, volejbalisté klíčový duel s Indií. Barbora Malíková postoupila do finále na 400m druhám nejlepším časem. Představily se také kordistky a taekwondistka Petra Štolbová, které se bohužel nedařilo a vypadla v prvním kole.Další medaili přidali střelci, když se Pavla a Veronika Schejbalovi v soutěži mixu 10 m vzduchová pistol získali stříbrnou medaili!¨Basketbalisté porazili ve čtvrtfinále Finsko a postoupili do semifinále, kde je čeká Argentina!

Česká výprava střelců přidá do sbírky českých medailí další cenný úlovek také v poslední den svých soutěží. Sourozenci Pavel a Veronika Schejbalovi se v soutěži smíšených dvojic na 10 m ve vzduchové pistoli probojovali až do souboje o zlato s čínskou dvojicí. Z prvního kola kvalifikace postoupili ze třetího místa s celkovým nástřelem 577. Z druhého kola pak s nástřelem 384 z druhého místa, když vždy skončili těsně za čínskou dvojicí Qui Zhang a Kai Hu. S domácím párem česká dvojice ve finále dlouho držela krok, ale nakonec je Číňané přetlačili v posledních dvou sériích 16:12. Schejbalovi ale slaví stříbro! Pro Pavla je to druhá medaile z univerziády, celkem jich střelci nasbírali pět!

Jak jsem včera říkal, že je to krok kupředu v mé střelbě, nečekal jsem, že ten další krok přijde tak rychle! Mám ohromnou radost, ještě větší o to, že to je se ségrou v jedné rodině. Další velkou radost mám z toho, že jsme zkompletovali sbírku medailí jako střelecká federace a vlastně český tým jako takový,” uvedl po závodě držitel dvou medailí z univerziády Pavel Schejbal.

Pavel a Veronika Schejbalovi vystříleli stříbrnou medaili v mixu na 10 vzduchové pistole. Foto: Markéta Štenclová

Jako první se dnes na střelnici ale představili puškaři. Za Česko nastoupili další dva bronzoví medailisté z třípolohové malorážky Jíří Přívratský a Kateřina Štefánková. V první části kvalifikace (soutěž se střílela stejným systémem jako u vzduchové pistole) obsadili s nástřelem 627,5 8. místo a postoupili tak do druhé kvalifikace. V ní česká dvojice za postupem do bojů o medaile zaostala o pouhé dvě desetiny bodu a obsadila konečné 5. místo. Z vítězství se  nakonec také radovali reprezentanti Číny.

Skvěle se v úvodu desetibojařského klání uvedl Vilém Stráský, který si na hladké stovce vylepšil osobní rekord na 10,80 s a první disciplínu ovládl se ziskem 906 bodů. V dálce si pak český desetibojař vylepšil své letošní maximum výkonem 726 cm (celkově obsadil 6. místo) a bral 876 bodů. Po druhé disciplíně byl na 4. místě. Ve vrhu koulí získal 701 bodů za výkon 13,56m a poskočil na druhé místo průběžného pořadí!

Ve výšce, čtvrté disciplíně desetibojařského klání, se Stráský třetím pokusem zachraňoval na výšce 196 cm. Byl úspěšný a v soutěži pokračoval dále. Výkonem 199 cm si český závodník vytvořil další osobní rekord! 202 cm již nezdolal, ale za 199 cm bral 794 bodů a před závěrečnou disciplínou prvního dne (400 m) se drží na 3. místě se ztrátou 29 bodů na vedoucího Číňana Chena.

Český reprezentant Vilém Stráský přenocuje na fantastickém 2. místě! Poslední disciplínou dnes byl běh na 400 m. V něm se český závodník představil v posledním třetím rozběhu. Doběhl v čase 49,47 s čtvrtý a jeho čas mu vynesl 839 bodů. Celkem dnes získal 4116 bodů a na první místo Australana Diamonda ztrácí po dnešku 39 bodů.

Desetibojař Vílém Stráský v Chengdu. Foto: Martin Boška

Atletka Barbora Malíková se raduje z postupu do finále! V prvním semifinále zaběhla čas 53,05 s a postup do bojů o medaile si pohlídala z druhého místa nejen svého rozběhu, ale také celkově. Finále jí čeká ve čtvrtek v 19:05 čínského času (13:05 SEČ).

Barbora Malíková postoupila do finále čtyřstovky s druhým nejlepším časem. Foto: 2021chengdu.com

Adam Smolka se postavil na start třetího rozběhu 400 m překážek. S časem 50,35 s v něm obsadil 4. místo, což na přímý postup do semifinále nestačilo. Jeho čas byl ale 6. nejlepší, a tak poběží v semifinále, které je v Chengdu na programu ve čtvrtek v 18:00 místního času (12:00 SEČ).

Český diskař Michal Forejt nastoupil přímo do finále diskařů (do soutěže bylo přihlášeno 14 závodníků). Mezi nejlepší osmičku se probojoval z 6. místa výkonem 57,77 m. V poslední šesté sérii se zlepšil na 58,84 m a posunul se na konečné 5. místo! Vítězem se výkonem rovných 63 m stal polský závodník Oskar Stachnik. “Jsem spíš zklamaný, nevím, čím to bylo, cítil jsem se dobře na trénincích i po příletu jsem neměl problémy s jetlegem. Myslel jsem, že můžu hodit o hodně dál a mrzí mě, že se tak nestalo. Pátý místo jako takové nezní špatně, ale já jsem sem jel hlavně pro výkon, věřil jsem si i na osobák. Kvůli tomu všemu nemohu být spokojený. Mrzí mě, že jsem nezačal prvním pokusem, což mne rozhodilo. Stane se mi to vždycky, když první pokus přešlápnu. Měli jsme dlouho pauzu po rozhazování, trochu jsem vytuhnul, ale to jsou věci kolem. Zkrátka jsem neházel dneska dobře. Atmosféra tady je úžasná, zázemí perfektní, všech klape na vteřiny. Konkurence tu byla dobrá, čekal jsem, že se bude házet daleko, ale myslel jsem, že tak daleko budu házet i já,” zhodnotil svůj závod zklamaný Michal Forejt.

Taekwondistka Petra Štolbová se po úspěchu na Evropských hrách dočkala v Číně zklamání. Byla nasazena do osmifinále, ve kterém ale prohrála 1:2 s Tchajwankou Shao-hsuan Chiu 1:2.

Petra Štolbová podlehla soupeřce z Tchajwanu v osmifinále. Foto: Markéta Štenclová

Tenista Jan Jermář se v náročných podmínkách, které na tenisových kurtech v Chengdu panují, utkal ve třetím kole s Tchajwancem Tsung-Hao Huangem, první set rozhodoval tiebreak, který český tenista prohrál 3:7, druhý set pak už ovládl favorizovaný soupeř. Jermář ještě zabojuje v čtyřhře a v mixu.

Jan Jermář došel v Chengdu do třetího kola dvouher. Foto: Markéta Štenclová

Kordistky Veronika Bieleszová a Kateřina Saligerová postoupily ze svých kvalifikačních skupin se 4 výhrami ze druhého a třetího místa, ve vyřazovacích bojích ale prohrály s prvními soupeřkami. Nad síly Bieleszové byla Japonka Yoshimatzuová (8:15) a Salingerová těsně prohrála s Maďarkou Kardosovou 13:15. “Skupinu hodnotím v pohodě, průběh byl v klidu, eliminace byla mnohem horší, utekl mi začátek, kdy mne čtyřikrát vychytala japonská soupeřka na zásah pod ruku a už to bylo strašně těžké dohánět. Už si celý zápas držela a pro mne to bylo strašně těžké, Japonci mají obrovskou základnu, tuhle soupeřku neznám, ale byla velmi přesná a velmi srovnaná na hrotu,” uvedla po závodě Veronika Bieleszová.

Kordistka Veronika Bieleszová v Chengdu. Foto: Martin Boška

Kateřina Salingerová zhodnotila své vystoupení, které skončilo těsnou prohrou v eliminaci, následovně: “Co se týká skupin, tak jsem byla mile překvapená, protože jsem poslední dobou neměla tolik štěstí na šermování skupin. Ačkoliv jsem měla čtyři výhry ze šesti, tak to hodnotím velmí pozitivně. Vyhrála jsem se soupeřkami, se kterými jsem to nečekala. Eliminace? Moji soupeřku si pamatuji z kadetských juniorských pohárů z různých evropských okruhů a trochu jsem ji znala i ze soustředění v Maďarsku, kde jsem s ní šermovala. Ale i přesto jsem si nemohla vybavit, co na ní platí. Byla to ode mne improvizace, bylo to vyrovnané, ale ona v závěru dala zásah a já jsem měla pět vteřin na to, abych zápas otočila. Tam je to na dva zásahy vždy hop nebo trop. Zkusila jsem to, ale mohla jsem snad jen později natáhnout ruku, když jsem proti ní vyběhla.

Obě české kordistky postoupily z kvalifikace, ale nepřešly přes první kolo vyřazovacích bojů. Zklamaná Kateřina Saligerová. Foto: Martin Boška

Plavkyně Barbora Janíčková vyhrála svoji rozplavbu na 100m volný způsob v čase 56,08 a postoupila do semifinále, ve kterém zaplavala čas 55,29. To je 4-5. dělený nejlepší čas a postup do čtvrtečního finále! Na první závodnici ze semifinále ztrácela Janíčková pouhé dvě setiny sekundy.

 

Plavkyně Barbora Janíčková v Chengdu. Foto: Martin Boška                                 

Fantastická zpráva přišla na závěr rušného dne univerziády. Basketbalisté ve čtvrtfinálovém duelu proti Finsku sice stále dotahovali mírný náskok soupeře, prohrávali o čtyři body po první čtvrtině, od 3 body po druhé a o 2 po třetí. Nejdůležitější ale bylo skóre v závěru zápasu – a to vyznělo pro český tým! Basketbalisté tak budou hrát v Číně o medaile! Semifinále je na programu v pátek. O medaile svedou svěřenci trenéra Bartoně boj s basketbalovými velmocemi – v semifinále se utkají s Argentinou. Druhou semifinálovou další basketbalové velmoci USA a Brazílie.

Radost českých basketbalistů po postupu do semifinále. Foto: Markéta Štenclová

Slibně rozehranou skupinu, do které vstoupili volejbalisté výhrou nad Íránem se bohužel svěřencům trenéra Lubomíra Vašiny nepodařilo dotáhnout k postupu. Proti Indii prohráli úvodní set, dokázali vyrovnat na 1:1, poslední dva sety ale už patřily Indům. Český tým tak skončil ve skupině čtvrtý a bude hrát o umístění, v prvním duelu s Tchajwanem.

 

Volejbalisté dobře rozehranou skupinu k postupu nedotáhli. Foto: Markéta Štenclová.


Výsledky 6. dne Letních světových univerzitních her v Chengdu, 2. srpna 2023

Střelba

Mix dvojic 10m vzduchová pistole

Pavel Schejbal a Veronika Schejbalová

Kvalifikace 1. kolo 3. místo 577

Kvalifikace 2. kolo 2. místo 384

Finále 2 místo – stříbrná medaile

Mix dvojic 10 m vzduchová malorážka

Jiří Přívratský, Kateřina Štefánková celkově 5. místo

1. kolo kvalifikace nástřel 627,5 8. místo

2. kolo kvalifikace nástřel 417,5 5. místo

Atletika

400m žen

Barbora Malíková, semifinále 2. místo, čas 53,05 (postup do finále s druhým nejlepším časem)

400 m překážek

Adam Smolka, rozběh čas 50,35 4. místo (postup do semifinále šestým nejlepším časem)

Desetiboj

Vilém Stráský

100 m – 10,80 osobní rekord (906 bodů), dálka 726 cm, letošní nejlepší výkon 876 bodů. (průběžné čtvrté místo), vrh koulí 13,56 m (5. místo), výška 199 cm (osobní rekord), 400m 49,47 839 bodů – celkem po prvním dnu 2. místo za 4116 bodů. Ztráta na vedoucího desetibojaře Australana Diamonda 39 bodů.

Disk – Michal Forejt, 5. místo 58,84 m

Taekwondo

Osmifinále Petra Štolbová – Shao-hsuan Chiu (Tchajwan) 1:2

Šerm

Kord ženy

Veronika Bieleszová postoupila z kvalifikační skupiny se čtyřmi výhrami z 2. místa.

Round 64 Veronika Bieleszová –Rinka Yoshimatzu (Japonsko) 8:15

Kateřina Saligerová postoupila z kvalifikační skupiny se čtyřmi výhrami z 3. místa.

Round 64 Kateřina Saligerová –Edina Kardosová (Maďarsko) 13:15

Plavání

100m volný způsob ženy

Barbora Janíčková, rozplavba 56,08 2. místo postup do semifinále

semifinále 55,29 postup do finále z děleného 4.-5. místa, finále je na programu ve čtvrtek ve 13:48 našeho času

Volejbal muži

Česko – Indie 1:3 (15:19, 32:35, 46:48) Čeští volejbalisté skončili ve skupině čtvrtí a budou hrát o umístění.

Basketbal muži

čtvrtfinále Česko – Finsko 68:66 (15:19, 32:35, 46:48) postup do semifinále

Česko: Samoura 19, Zídek, 17, Kovář 12, Vyroubal 9, Svoboda 7, Sýkora 2, Fuxa 2, Novák, Burda, Noumeros, Jansa. Trenér: Luboš Bartoň.

 

Foto: Markéta Štenclová, Martin Boška


Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu:

1 zlatá, 1 stříbrná, 3 bronzové

zlato

Matěj Rampula, střelba, rychlopalná pistole 25 m

stříbro

Pavel Schejbal, Veronika Schejbalová, střelba, mix dvojic 10m vzduchová pistole

bronz

Jiří Přívratský, střelba, třípolohová malorážka

Pavel Schejbal, střelba, 10m vzduchová pistole

Veronika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková 50m třípolohová malorážka, týmová soutěž žen