Přehled 1.dne: Lukostřelkyně Zikmundová devátá, basketbalistky vedení neudržely

Přehled 1.dne: Zikmundová devátá, basketbalistky vedení neudržely

 

Adéla Buřtová v akci v úvodním zápase českých basketbalistek. Foto: Markéta Štenclová

V první den soutěží dosáhla na solidní výsledek lukostřelkyně Martina Zikmundová, kterou dělil od postupu do čtvrtfinále jediný milimetr. Svoji soutěž zahájily také basketbalistky, které držely krok se silným týmem Tchaj-pej, kterému nakonec podlehly 75:81. Dnes proběhne také slavnostní zahájení Letních světových univerzitních her.

Lukostřelkyně Martina Zikmudová postoupila ze čtvrteční kvalifikace jako nejlepší Evropanka na dvanáctém místě a měla v prvním vyřazovacím kole volný los. Ve druhém kole porazila Bitu Asheghzadehovou z Íránu 143:140, v boji o postup mezi posledních osm pak souboj s Indkou Kaur Avneetovou dopadl nastejno 143:143. Ve prospěch soupeřky rozhodl rozstřel, ve kterém byla soupeřka o 1 mm blíže středu a postoupila. Zikmundová tak skončila na 9. místě ze 36 účastnic.

Souboj byl celý hodně napínavý, tahaly jsme se o každou sadu, nakonec jsme obě skončily se skóre 143 a šly jsme do rozstřelu. Jí pak padla desítka, mně devítka, takže jsem byla milimetr od té top osmičky. Je to velká škoda, na druhou stranu deváté místo je pro mě pekné. Takže spokojenost, ale zároveň velká škoda. Kdyby mi někdo řekl na začátku, že budu do top 10, tak budu ráda, ale když člověk ví, že chyběl opravdu jen takový kousíček, tak jsem z toho samozřejmě smutná. Zároveň probíhalo MS a MČR – vybrala si univerziádu a nelituju toho, je to obrovská akce a jsem ráda, že jsem tady. Tohle člověk zažije jen jednou maximálně dvakrát za život,” zhodnotila soutěž Martina Zikmundová.

Lukostřelkyně Martina Zikmundová se svojí trenérkou v Chengdu.

Basketbalistky vstoupily do turnaje prohrou o šest bodů se silným týmem Tchaj-wanu 75:81, po první čtvrtině vedly o osm bodů, když podaly velice soustředěný a kvalitní výkon. V  dalším průběhu ale o svůj náskok přišly, když se dopustily celé řady nevynucených ztrát a snaha o vyrovnání se nezdařila. V dalším utkání čeká v neděli basketbalistky od 13:30 našeho času souboj se Slovenskem.

Pivotka Isnelle Natabou byla po zápase zklamaná. “Začaly jsme ztěžka, pak se nám dařilo trochu líp, snažily jsme se náskok udržovat. Nevím, co se potom pokazilo, chtěly jsme dál hrát s plným nasazením, věřila jsem, že se nám to podaří dotáhnout. Teď se musíme poučit z našich chyb.” Podobně mluvila po prohře i nejlepší střelkyně Andrea Ondroušková, která zaznamenala 21 bodů. “Věděly jsme, že budou hrát rychlý basket, připravovali jsme se na to, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo. Byly agresivnější na doskoku, šly po nás. Nevyužily jsme naši sílu pod košem,” litovala. Trenér Daniel Kurucz byl nespokojený zejména s nedůraznou hrou pod košem. “Soupeř neměl výškovou převahu, přesto měl třináct útočných doskoků. Jestli máme něco zlepšit, tak budeme pracovat na doskoku nejenom z pivotů, ale i z nabíhajících křídel. Samozřejmě musíme se připravovat na hru proti pressu, i když nemyslím, že nás Slovensko bude tolik presovat. Musíme být ale odolnější a takové zápasy nesmíme prohrávat.”

 


Přehled výsledků 1. den, 28. července 2023

Lukostřelba 

Martina Zikmundová, kladkový luk, konečné 9. místo

1.kolo volný los

1/16 Zikmundová – Asheghzadehová (Írán) 143:140

1/8 Zikmundová – Avnettová (Indie) 143:143 (na rozstřel postoupila Avnettová)

 

Turnaj basketbalistek, základní skupina

Česko – Tchaj-wan 75:81 (20:12, 33:39, 51:58)

Česko: Ondroušková 21, Natabou 18, Kopecká 17, Gaislerová 9, Hálová 7, Káňová 2, Žílová 1, Rašková, Vydrová, Halátková, Busková, Buřtová. Trenér: Daniel Kurucz

Trojky: 3 – 6, Doskoky: 40 – 28, Asistence: 13 – 11, Fauly: 21 – 27