Na Evropské hry se chystají i 4 sportovní střelci z řad vysokoškoláků

Na Evropské hry se chystají i 4 sportovní střelci z řad vysokoškoláků

 

Akademici jsou i adepty na medailová umístění.

Ve středu 21. června odstartují v polském Krakově Evropské hry 2023. Českou republiku bude reprezentovat vůbec nejpočetnější výprava v historii her – celkem 248 sportovců v 27 sportech.

„Evropské hry jsou pro nás letos v mnoha ohledech výjimečné. V mnoha sportech se bude bojovat o kvalifikaci na olympijské hry v Paříži, v řadě z nich jde o zisk přímých míst – ať už se jedná o vodní slalom, moderní pětiboj nebo sportovní střelbu, kde máme velmi silné zastoupení. Evropské šampionáty jsou další ozdobou této akce, která je navíc tak blízko i pro české příznivce. Těšíme se, že český tým bude mít v Polsku i mimořádnou podporu českých fanoušků,“ říká Martin Doktor, šéf české výpravy.

A právě ve zmíněné sportovní střelbě má zastoupení i univerzitní sport (sportovní střelbu v rámci vysokých škol zastřešuje Česká asociace akademických technických sportů (ČAATS), která je jedním z 23 členských svazů Sdružení sportovních svazů České republiky). Do Polska se chystá celkem 24 sportovních střelců, mezi nimiž nechybí ani vysokoškoláci. A i ti se řadí mezi velké medailové naděje!

Hned tři zástupce bude mít ve střeleckých disciplínách Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Velká pozornost bude upřena na Jiřího Přívratského. Ten letos ovládl již tři závody světového poháru a ve světovém žebříčku disciplíny sportovní malorážka 3×20 ran mu patří dokonce první místo! Na osmém místě aktuálního světového žebříčku je ve své druhé parádní disciplíně vzduchová puška 60 ran.

Matěj Rampula, další ze studentů ZČU, bude patřit k favoritům v disciplíně rychlopalná pistole. Ve světovém žebříčku ISSF se aktuálně drží na vynikající třetí příčce. Také Veronika Blažíčková ze ZČU patří mezi nejužší světovou střeleckou špičku. V disciplíně sportovní malorážka 3×20 ran jí patří osmé místo na světě.

Plzeňskou trojici doplní v Polsku Alžběta Dědová, studentka Karlovy Univerzity, která je držitelkou stříbra z evropského šampionátu 2022 z polské Vratislavi, které vybojovala v týmové soutěži v disciplíně sportovní malorážka 3×20 ran.

Sportovní střelci budou o cenné kovy bojovat právě ve Vratislavi. Centrum her bude v Krakově. Vrcholem letošní sezóny pro sportovní střelce – akademiky budou Letní světové univerzitní hry, které bude v termínu 27. července – 8. srpna hostit čínské Chengdu. Evropské hry tak budou pro naše střelce i skvělou přípravou na další sportovní vrchol.

Kompletní nominace sportovců a program

Zdroj: mj. olypijskytym.cz