Martina Zikmundová je první Češkou, která získala lukostřelecké stipendium v USA

Martina Zikmundová je první Češkou, která získala lukostřelecké stipendium v Americe

 

Původně chtěla hrát na univerzitě v USA tenis, namísto toho jí nabídli sportovní stipendium za lukostřelbu. Zikmundová se rozhodla nabídku využít a v srpnu 2020 nastupuje! 

Juniorská reprezentantka v lukostřelbě jako první v historii získala sportovní stipendium na škole ve Spojených státech. Martina dříve hrála závodně tenis, který má ve světe celkově větší podporu a delší historii, co se stipendií týká. Původně tak plánovala, že zkusí získat stipendium právě přes tenis. Nakonec jí v USA nabídli, že může studovat na univerzitě lukostřelbu. Nabídku přijala.

Martina Zikmundová střílí kladkovým lukem, který má obecně menší zastoupení než reflexní resp. olympijský luk. Kladkový luk není olympijská disciplína, ale objevuje se v programu Světových her i Světových univerzitních her (dříve Univerziád). Zikmundová je první výraznou kladkovou lukostřelkyní, která rok co rok stanovuje v juniorské i seniorské kategorii rekordy ve všech lukostřeleckých sestavách. Nadějné svěřenkyni trenérky Hany Majarové se daří i na reprezentačních výjezdech, kde se se zvyšující formou propracovává rychle dopředu.

“Tím, že Martina střílí stabilně i v seniorském výběru, počítám s její účastí na nadcházející Univerziády (pozn. red.: Světové univerzitní hry). Je v ní velký potenciál a škola v USA jí určitě hodně ve výkonnosti pomůže. Američané totiž patří k absolutní špičce v této kategorii.” nešetřila s pochvalou trenérka Zikmundové.

“Od srpna tohoto roku budu díky stipendiu studovat na univerzitě Emmanuel College v americkém Franklin Springs, Georgia. Sportovní stipendium jsem sice získala za lukostřelbu, nicméně k možnosti si o něj zažádat mě přivedl hlavně tenis. Na začátku roku jsem si předběžně vybírala vysoké školy v České republice, na které bych se chtěla později přihlásit. Moc jsem nevěděla, co by mě mohlo bavit, protože jsem chtěla hlavně střílet, jenže pokud jde člověk na vysokou školu v ČR, tak většinou musí se sportem skončit nebo ho omezit. Protože maminka je vedoucím tenisového klubu, přišel jí e-mail s pozvánkou na seminář od společnosti Stipendia.cz, která hledá sportovcům stipendia v USA, aby mohli jak studovat, tak se věnovat svému sportu. Tuto společnost jsem již znala ze sociálních sítí, protože někteří z mých známých, kteří hrají tenis, již se společností spolupracují, a mě samotné od ní také přišla pozvánka. Když jsem pak s maminkou jela na seminář, cíl byl jasný. Zeptat se na možnosti studovat v USA s tím, že bych zase začala hrát tenis, protože tenisové stipendium patří mezi nejčastější. Ale paní Mertová, zakladatelka společnosti, nám nabídla, že by mi pomohla sehnat lukostřelecké stipendium. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet tuto možnost i přesto, že pravděpodobnost získání stipendia za lukostřelbu byla velmi malá. A vyplatilo se. V srpnu tedy odlétám na svůj první semestr do USA, na který se moc těším. Na univerzitě budu jako tzv. student-athlete, což znamená, že půlku svého času budu věnovat škole a půlku sportu. Doufám, že zde získám nejen vysokoškolský titul, ale také mnoho zkušeností a vylepším své lukostřelecké dovednosti.” popsala získání stipendia Martina Zikmundová.

“Spojené státy můžeme považovat za kolébkou kladkového luku. Spousta Američanů vlastní kladkový luk a chodí s ním na lov, je to něco jako české houbaření. Největší podíl produkce firem, které vyrábí kladkové luky, jde právě na tuto loveckou zálibu. Potom z loveckého typu luku udělali sportovní verzi a začali s ním závodit na lukostřeleckých závodech.” přiblížila původ disciplíny Majarová.

Největší úspěchy Martiny Zikmundové:

  • 9 titulů Mistryně ČR
  • 5 národních rekordů
  • členka reprezentace ČR juniorů i dospělých
  • 3. místo v celkovém hodnocení Evropského poháru juniorů 2019
  • 5. místo na Mistrovství Evropy juniorů 2018
  • 12. místo na Mistrovství světa juniorů 2019
  • 9. místo na Mistrovství Evropy dospělých 2018
  • 33. místo na Mistrovství světa dospělých 2019

Praha, 4. dubna 2020 | Autor: M. Štenclová, H. Majarová | Foto: Archiv M. Zikmundové