Gwangju 2015: Komentář volejbalových zápasů

Máme pro Vás komentář k dosud odehraným volejbalovým zápasům a přípravě, která jim předcházela jak v Čechách, tak zde v Korei.

Soustředění

V rámci přípravy na letošní 28. letní světovou univerziádu v Gwangju jsme absolvovali tři červnové kempy v České Třebové a ve Svitavách, kde o nás bylo výborně postaráno. Hlavním cílem bylo dát dohromady finální dvanáctku hráčů, která odletí reprezentovat akademickou volejbalovou obec, což nebyl pro trenéry lehký úděl. Dalším úkolem bylo sehrání se, protože každý hráč pochází z jiného týmu a pospolu jsme nikdy nehráli. Během soustředění jsme si na sebe postupem času zvykli jak volejbalově, tak i lidsky a podařilo se vytvořit soudržnou partu lidí. Na posledním soustředění jsme sehráli také exhibiční utkání v rámci Týdne sportu v České Třebové.

Cesta (29./30.6.)

V pondělí 29.června nastal den D a odpoledne se sešlo všech 12 hráčů, 2 trenéři a kondiční trenér na pražském letišti. Cesta byla rozdělena na dvě etapy, kdy první let do Istanbulu trval necelé 3 hodiny a následný let do Soulu přibližně 10 hodin. Po dosednutí na korejskou půdu nás čekal ještě čtyřhodinový autobusový přesun do Gwangju, kam jsme dorazili pozdě večer. Zde na nás čekalo vedení výpravy, které hodně pomohlo s vyřízením formalit a mohlo se konečně jít po vyčerpávající cestě jíst a spát. Jediným poměrně nemilým překvapením bylo zaváhání Turkish Airlines, kdy jsme se na letišti v Soulu dozvěděli, že taška našeho libera Dana Pfeffera je stále na letišti v Praze a dorazí až za dva dny.

1.den (1.7.)

První den v Gwangju jsme začali tréninkem, kde jsme poprvé vyzkoušeli místní největší halu, která pojme až 8,500 fanoušků a ve které odehrajeme 3 z 5 zápasů ve skupině. Odpoledne si nás vzal do svých rukou náš kondiční trenér Matúš a trénovali jsme v posilovně a na atletickém oválu jsme srovnali a protáhli cestou zkroucená a bolavá těla.

2.den (2.7.) – 1.zápas CZE-USA

Hned druhý den našeho pobytu nás čekal první zápas, ve kterém jsme nastoupili proti favorizovanému týmu amerických akademiků. Před utkáním jsme neměli žádné informace o jejich hráčích a hře jako takové. V prvním setu byla cítit nervozita a ve hře se objevila spousta chyb. I přesto se nám povedlo soupeře přetlačit a vyhrát 25:22. Ve druhém setu se už chyby na naší straně začaly vytrácet a zápas jsme přebrali do svých rukou. Mladý americký tým jsme zatlačili a přinutili k ještě většímu množství chyb. Výsledkem byla naše výhra 25:16. Ve třetím setu američané úplně odešli a my jsme pokračovali v dobrém výkonu. Set jsme ovládli obrovským rozdílem 25:10 a připsali jsme si první výhru 3:0. V hale byla výborná atmosféra, o kterou se starali místní fanoušci oděni do žlutých stejnokrojů a bouřlivě fandící a mlátící tleskátky. O podporu se také staralo vedení naší výpravy společně s basketbalistkami.

• Sestava: Ulč (1), Mlčuch (3), Fořt (15), Moník (7), Pajma (5), Koláček (5), libero: Pfeffer
  • Náhradníci: Přikryl (5), Sobek, Vašíček, Prajzler, Kohlmann

3.den (3.7.) – 2.zápas CZE-ARG

Druhé utkání naši akademickou reprezentaci čekalo ani ne 24 hodin po skončení toho prvního. V 11:00 jsme nastoupili, v nám dosud neznámé, vzdálenější hale jedné z mnoha místních univerzit.

Soupeřem nám byl tým Argentiny, který první den podlehl akademikům Taiwanu. Jihoameričané na nás vlétl v obrovském stylu, kdy jsme jim nedokázali složit balon na zem a jim se dařilo všechno, na co sáhli a porazili nás s velikým přehledem 25:14. Ve druhém setu se nám ani přes míchání se sestavou nepodařilo na jejich bezchybný výkon najít recept a průběh i skóre z prvního setu se opakovalo a tedy 0:2. Ve třetí setu se však karta obrátila. Začalo se nám dařit číst jejich hru a pobránit spoustu balonů a hlavně jsme začali dobře ztrátovat a proměňovat bodové balony. Výsledkem bylo naše vítězství 25:15. Čtvrtý set konečně přinesl vyrovnaný volejbal. Oba týmy dobře ztrátovaly a body se přelévaly rovnoměrně až do koncovky. K vidění byly také dlouhé výměny plné mnoha zvednutých balonů. Závěr koncovky nám však bohužel nevyšel dle našich představ a Argentinci nás přetlačili 26:24 a tiebreak se tedy bohužel nekonal a prohráli jsme 1:3.

Večer nás čekal slavnostní zahajovací ceremoniál, který se odehrál na místním vyprodaném fotbalovém stadionu pro mistrovství světa pro 45,000 diváků. Celá akce byl pro všechny zúčastněné ohromný zážitek.

• Náhradníci: Přikryl (1), Sobek (1), Vašíček (13), Prajzler, Kohlmann

4.den (4.7.) – 3.zápas CZE-AUS

Ke třetímu zápasu jsme se vrátili do nám známé hlavní hale v Gwangju. Proti nám stáli Australané, které jsme neměli možnost vidět hrát. Po vstupu do haly na druhé straně kurtu čekal tým urostlých chasníků od protinožců, kde i nahrávači měli skoro dva metry. To nás však nezaskočilo a od začátku jsme předváděli velice kvalitní výkon a stále si drželi bodový odstup. V koncovce se soupeř přiblížil, ale přesto jsme ji dokázali uhrát. Ve druhém setu se nám podařilo rozdíl mírně navýšit a dovést jej do úspěšného konce. V dalším setu přišlo z naší hry mírné polevení a australané posíleni o 213cm vysokého smečaře začali dělat problémy. Set se jim povedlo dovést do vítězného konce a vyhráli jej 25:21. Ve čtvrtém setu jsme opět nasadili latku velmi vysoko a protinožci nedokázali vzdorovat. Po psledním balonu svítilo na ukazateli skore 25:18 a zápas jsme tedy vyhráli 3:1 a vrátili se do hry o postup ze skupiny.

• Sestava: Ulč (3), Mlčuch (16), Fořt (7), Vašíček (15), Pajma (15), Koláček (15), libero: Pfeffer
  • Náhradníci: Přikryl, Sobek (1), Moník, Prajzler, Kohlmann