Přehled 5. den: O dva bronzy ze střelby se postarali Schejbal a tým střelkyň! Plavec Gemov ve finále čtvrtý

Přehled 5. den: O dva bronzy ze střelby se postarali Schejbal a tým střelkyň, plavec Gemov ve finále čtvrtý

 

České střelkyně získaly bronz v týmové soutěži v třípolohové malorážce. Foto: Markéta Štenclová

Pátý den Letních světových univerzitních her v Chengdu přinesl české výpravě další střelecké medaile, obě bronzové!  Pavel Schejbal skončil ve finále 10 vzduchové pistole na třetím místě, stejnou příčku obsadily také Veronika Blažíčková, Sára Karasová a Kateřina Štefánková v týmové soutěži žen v třípolohové malorážce! Rozeběhly se také závody v atletice a plavání. Volejbalistky a basketbalistky čeká v úterý zápas proti soupeřům ze stejné země – Japonska. Basketbalistky budou hrát čtvrtfinále.

Barbora Malíková nastoupila hned do první atletické soutěže – do rozběhu na 400m. Obsadila časem 55,01 s druhé místo a zajistila si tak přímý postup do semifinále, které je na programu ve středu 2. srpna v 10:10 dopoledne (4:10 SEČ). V druhém z rozběhů na 3000m překážek se představil český reprezentant Damián Vích. Český steepler cílem proběhl v čase 9:04,73 s a obsadil v rozběhu 4. místo a zaistil si postup do finále, které je na programu ve čtvrtek 3. srpna.

Ve středu 2. srpna se čeští fanoušci můžou těšit hned na několik českých atletů. Barbora Malíková bude bojovat v semifinále, Adam Smolka nastoupí v rozběhu 400 m překážek, Michal Forejt bude bojovat v disku, který má na programu rovnou finále, a svou soutěž zahájí také desetibojař Vilém Stráský.

Pistolář Pavel Schejbal postoupil do finále 10 m vzduchové pistole z osmého místa. Student Západočeské univerzity v Plzni ale ve finále zabojoval a poskočil na krásné 3. místo. Získal tak pro českou výpravu v Chengdu třetí medaili – všechny jsou zatím ze střelnice! Matěj Rampula skončil v kvalifikaci na 16. místě.

Pavel Schejbal s bronzovou medailí. Oficiální foto: 2021chengdu.com

“Mám velikou radost, protože něco takového se mi nikdy nepovedlo, je to v mé střelbě krok kupředu. Něměl jsem velké očekávání, chtěl jsem odvést svoji práci a to se myslím podařilo. Když jsem šel do finále, tak jsem si řekl, že už jsem osmý, že už to horší být nemůže, že tam člověk už může jenom získat a tak jsem si řekl, že s tím zabojuju, že to nějak půjde a ono to šlo,” popsal průběh svého bronzového závodu medailista Pavel Schejbal.

Matěj Rampula byl po soutěži také spokojený. “Byl to můj druhý nejlepší výsledek na takto velké soutěži, jsem s ním spokojený. Pavel střílel naprosto perfektně, probojoval se do finále z osmého místa, ale tam střílel skvěle, blahopřeji mu ke krásnému úspěchu.”

V třípolohové malorážce Schejbala napodobily také tři české reprezentantky – Veronika Blažíčková, Sára Karasová a Kateřina Štefánková, které získaly v týmové soutěži další bronzovou medaili pro české barvy! Před český tým se dostaly jen týmy Indie a Činy! Střelci tak v Chengdu počet svých medailí na pět a ostatní sporty mají co dohánět.

Druhou dnešní bronzovou medaili vybojovaly puškařky v týmové soutěži, v níž se sčítaly dohromady jejich výkony v kvalifikaci. Češky měly v součtu nástřel 3501 a ten jim stačil na třetí místo. Zlato berou Indky (3527) a stříbro domácí Číňanky (3525). Celkově už střelci na hrách v Chengdu vybojovali 4 cenné kovy (1 – 0 – 3).

“Medaile si velice vážím, každý sportovec by si měl vážit každé medaile, kterou získá, protože to je úspěch. Dnes mi holky potáhly nahoru, jsem jim za to vděčná, protože mi to dnes tolik nepovedlo. Jsem ráda, že to dopadlo alespoň tím třetím místem,” poděkovala svým kolegyním z týmu Veronika Blažíčková. “Musím říct, že ze svého vlastního závodu jsem byla zklamaná, z klečáku jsem odcházela několikrát, ve stoje to taky nešlo, jediný ležák byl jediný, který mi šel. Pak jsem zjistila, že jsme v týmech skončily třetí, to člověka povzbudí a zvedne mu to náladu,” dodala Sára Karasová.

Týmová soutěž střelkyň. Oficiální foto: 2021Chengdu.com

Kateřina Štefánková se jako jediná z českých reprezentantek probojovala do finálové osmičky. V dopolední kvalifikaci obsadila s nástřelem 1172 poslední postupové, tedy osmé místo. Ve finále se pak studentka VŠB-TU Ostrava statečně držela na dostřel medailových pozic. Po první položce vkleče figurovala dokonce na 4. místě. V eliminaci, která probíhala v poloze vestoje, pak vybojovala skvělé sedmé místo. Další dvě české závodnice se v kvalifikaci umístily až ve třetí desítce. Sára Karasová s nástřelem 1165 obsadila konečné 23. místo, Veronika Blažíčková pak byla s nástřelem 1164 klasifikovaná na 24. místě.

Bronzová radost týmu střelkyň. Foto: Markéta Štenclová

“Jsem ráda, že jsem se dostala do finále, které ale nedopadlo úplně nejlíp, ale základní závod byl v pohodě, spravila jsem si pocit ze vduchovky,”uvedla Kateřina Štefánková po závěrečné části závodu.

Plavec Ondřej Gemov postoupil do finále 400 m volný způsob s časem 3:53:66, když ve své rozplavbě skončil na druhém místě a celkově zaplaval pátý nejlepší čas. Ve finále se pak pohyboval během závodu na medailových příčkách, nakonec skončil těsně na čtvrtém místě, když svůj čas z rozplavby vylepšil na 3:51:96. Na prvního Itala Matea Lambertiniho ztratil 3,31 sekund, na třetí přičku pak 2,3 sekund.

Já nejsem nespokojený. Byl víc spokojený, kdyby čas byl o něco rychlejší, ale nebylo to daleko od osobáku. Být to osobák, tak by to bylo lepší. Z umístění jsem překvapený, mám z toho megaradost. Byl jsem nasazený s devátým časem, postupoval jsem do finále pátý a skončil jsem čtvrtý. To, že jsem nebyl třetí…na třetí místo byl odstup dvě sekundy, což je dost. Kdyby to bylo o desetinu, tak by mne to štvalo, ale takhle nejsem naštvaný. Japonec vedle mne plaval už ráno, takže jsem věděl, že půjde v druhé půlce závodu přede mne, snažil jsem se ho držet, ale nevím, jak moc se mi to dařilo, když mi nakonec nasolil dvě sekundy. Je pravda, že když jsem během závodu se stačil dívat, tak jsem si nemyslel, že budu čtvrtý, protože jsem tolik lidí za mnou neviděl. Myslel, jsem si, že jsou přede mnou. Když jsem doplaval, tak jsem se díval na tabuli na šesté místo. Ale pak když jsem viděl, že jsem čtvrtý, tak jsem měl radost. Jestli se zadaří v mé hlavní disciplíně? Tam budu nasazený asi stejně. Nedokážu řict, jak na tom budou frajeři, co jsou tady z celého světa,” uvedl po závodě Ondřej Gemov.

Do semifinále postoupili také další čeští plavci: Barbora Janíčková na 50 m motýlek s časem 27.09, Studentka Univerzity Palackého v Olomouci v semifinále zaplavala čas 27,36 a skončila osmá. O velké konkurenci v této disciplíně svědčí to, že v obou semifinále byl překonán světový univerzitní rekord, nejprve se to povedlo Gallagherové z JAR, ale hned v druhém semifinále ji rekord sebrala Zhang z Číny. “V rozplavbách to bylo mnohem lepší, tam jsem zůstala o dvě setiny za osobákem z roku 2021, doufala jsem, že to v semifinále bude za 26,9. Takže mne to mrzelo, že tam byl můj čas horší. Nevyšel mi dohmat, jsem zklamaná, to určitě. Ale zase to pro mne byla jen doplňková disciplína, to hlavní mne čeká ve středu 100 m kraul a potom 50m znak. Pro mne byl výkon na 50m docela překvapení, protože letos jsem ho plavala jenom jednou a nevěděla jsem, co čeho jdu. Konkurence je tu velká, ale to se na světových hrách dalo očekávat,” uvedla Barbora Janíčková po svém první závodě v Chengdu.

Jan Čejka na 100m znak postoupil do semifinále s časem 55:62. V něm si ale čas pohoršil na 55:81 a skončil ve svém semifinále na osmém místě. Na 100 m prsa postoupili do semifinále oba čeští plavci Vojtěch Janeček (1:06, 23) a Matěj Zábojník (1:06,67), který v semifinále skončil na 6. místě s časem 1:01,76.

V sečuánské metropoli byla na tenisovém programu čtyřhra, do níž nastoupili všichni čeští tenisté. Anastasia Polách s Nelly Kněžkovou nestačily v úvodním zápase na dvojici Leong Justine Sophie Kwan Tung / Wong Hong Yi z Hongkongu. České tenistky vyhrály první set 6:4, soupeřky však následně dokázaly zvrátit stav zápasu na svou stranu. V deblu budou na čínských kurtech pokračovat Jan Jermář s Viktorem Sklenkou, kteří v bitvě na tři sety porazili Desvianta a Kurniawana z Indonésie. Jan Jermář postoupil také v mixu společně s Anastasii Polách, když své mongolské soupeře přehráli za třicet šest minut ve dvou setech 6:1 a 6:0.

Volejbalistkám se favorizované Japonky zaskočit nepodařilo a prohrály ve třech setech 0:3. “Každý set probíhal v nějakých sériích nahoru, dolů, poslední třetí set se nám povedl určitě nejvíc. Možná jsme trochu už přišly na to, jak na ně, ale bohužel to ani na jeden set nestačilo. Určitě jsme měly ve svém výkonu rezervy, hlavně v prvním setu, do dalšího zápasu musíme jít ještě víc naplno hned od začátku,” zhodnotila zápas Lucie Kalhousová. Volejbalistky čeká čtvrtfinále ve čtvrtek od 14 hodin proti domácí Číně.

Volejbalistky nestačily na Japonsko. Foto: Martin Boška

Basketbalistky také narazily v úterý na Japonsko ve čtvrtfinále svého turnaje. Svěřenkyně Daniela Kurucze proti asijskému soupeři neuspěly a prohrály 63:88. Japonky nastřílely 11 trojek, zatímco české basketbalistky se trefily ze tříbodové vzdálenosti jenom jednou. Nejvíce bodů zaznamenala Isnelle Natabou – 15. Basketbalistky čeká skupina o 5.-8.místo.

 


Výsledky 5. den Letních světových univerzitních her 1. srpna 2023

Střelba

10m vzduchová pistole

3. místo Pavel Schejbal, nástřel 219, 6  (v kvalifikaci 8. místo) – bronz

16. místo v kvalifikaci Matěj Rampula

50m třípolohová malorážka

3. místo týmová soutěž Veronika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková celkový nástřel 3501

Plavání

400m volný způsob muži

rozplavba Ondřej Gemov čas 3:53,66 (postup do finále z 5.místa)

finále 4. místo 3:51,96

100 m znak muži

Jan Čejka 55,62 (postup do semifinále)

semifinále 55,81 8. místo, celkově 16. místo

100 m prsa muži

Vojtěch Janeček 1:06,23 (6. místo v rozplavbě)

Matěj Zábojník 1:06,67 (postup do semifinále)

semifinále 1:01,75 6. místo – celkově 12. místo

50 m motýlek ženy

rozplavba Barbora Janičková 27,09 (postup do semifinále)

semifinále 8. místo 27,36. Celkově 16. místo.

Tenis

Čtyřhra žen, 2. kolo (české tenistky byly nasazeny do 2.kola)

Anastasia Polách/Nelly Kněžková – Leong Justine Sophie Kwan Tung / Wong Hong Yi (Hong Kong) 6:4, 2:6, tiebreak 4:10

Čtyřhra mužů

Jan Jermář/Victor Sklenka – Ranga Desvianto/Candra Kuriawan (Indonésie) 7:6 (8-6) 2:6, tiebreak 10:7

Čtyřhra mix 1. kolo

 Jan Jermář/ Anastasia PoláchPuntsag Sukhbaatar/Ganbaatar Yesugen (Mongolsko) 6:1, 6:0

Volejbal ženy

Česko – Japonsko 0:3 (17:25, 14:25, 21:25)

Česko: Virtová, Chaloupková, Šmídová, Kuníková, Svobodová, Benediktová, Grabowská, Dlouhá, Kolářová, Kneiflová, Wiedenthalerová, Kalhousová. Trenér Ondřej Marek.

Basketbal ženy

Česko – Japonsko 63:88 (11:20, 36:48, 47:70)

Česko: Natabou 15, Kopecká 12, Hálová 10, Ondroušková 8, Buřtová 4, Žílová 4, Vydrová 2, Gaislerová 2, Rašková, Halátková, Busková. Trenér: Daniel Kurucz

Tři body: 1-11, asistence 12-18, zisky 7-16.


Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu:

1 zlatá, 0 stříbrných, 3 bronzové

zlato

Matěj Rampula, střelba, rychlopalná pistole 25 m

bronz

Jiří Přívratský, střelba, třípolohová malorážka

Pavel Schejbal, střelba, 10m vzduchová pistole

Vereonika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková 50m třípolohová malorážka, týmová soutěž žen

Czech Media Team Chengdu, reporty ze střelby a atletiky Daniela Markupová