Přehled 4. den: Přívratský pátý, Smetana šestý, basketbalisté před čtvrtfinále potrápili USA

K nedělní bronzové medaili přidal Jiří Přívratský páté místo. Foto: Markéta Štenclová

V Chengdu pokračují čtvrtým dnem Letní světové univerzitní hry, Přívratský a Smetana se dostali do finále vzduchové pušky na 10 m, ve kterém obsadili 5. a 6. místo. Na judistickém tatami se představil ve váhové kategorii do 100 kg Martin Bezděk a na kurtech odehráli své zápasy všichni tenisté. Na silného soupeře Silné narazili volejbalisté, kteří změřili síly s Argentinou, basketbalisty čekala velká výzva v podobě zápasu s USA.

Přívratský a Smetana stříleli finále ve vzduchové pušce na 10 m. Přívratský potvrdil skvělou formu a kvalifikaci vzduchové pušky na 10 m ovládl s nástřelem 632,6. Ve finále se mu však nedařilo tak, jak by si představoval a po celý závod se držel ve druhé polovině finálové osmičky. Nástřel 187,5 mu nakonec vynesl 5. místo celkově. František Smetana obsadil v kvalifikaci s nástřelem 629,9 skvělé šesté místo a zpočátku finálového boje se držel výtečně na medailových příčkách. Jeho jméno v jednu chvíli dokonce figurovalo na prvním místě finálového klání. Ve druhé části finále jej však jedna rána za 9,5 rozhodila a pořadím se propadl. S nástřelem 166,1 ve finále vyrovnal své umístění z kvalifikace a obsadil tedy konečné 6. místo.

František Smetana. Foto: Martin Boška

Jiřímu Přívratskému se nehodnotil závod snadno. “S kvalifikací jsem spokojený, tam to fungovalo dobře, možná dokonce lépe, než bych si představoval. Finále se mi tolik nepovedlo. Mám pocit, že mi nefungovala hlava tak, jak by měla, chyběla mi soustředěnost. Pár dnů jsem se dobře nevyspal a asi se to projevilo. Udělal jsem spostu chyb, až takových zbytečných. Paradoxně na mě nedolehla nervozita, což se mi stává. Přesto střílení bylo takové podprůměrné. Indové jsou skvělí střelci, mají obrovské kapacity, to samé platí pro Číňany. Dnes to bylo hratelné, nebyly to úplně šíléné výsledky, které Tomar umí předvést, ale na nás ostatní to stačilo. Vzduchovkové finále je poměrně krátké, ještě jsem se snažil, na medaili to ještě dotáhnout šlo, nepovedlo se to. Snad to vyjde příště. Co se týká nového oblečení, už to bylo lepší, funguje to dobře.”

František Smetana hodnotil své umístění takto: “Já jsem sběratel šestých míst, jsem v takové konkurenci spokojený. Musím se přiznat, že ve chvíli, kdy jsem se dostal na nejvyšší příčky, tak jsem podlehl tlaku, tyhle situace ještě úplně nezvládám. Co se týká konkurence, tak Ind je úřadujícím mistrem světa. Je to pro nás úspěch, že jsme s Jirkou dvakrát stříleli ve finále.

Disciplínu 10 m vzduchová puška mezi muži ovládl indický střelec Aishwary Tomar, který ovládl i třípolohovou malorážku a v Chengdu tak bere druhé individuální zlato. Ve sportovní pistoli žen na 25 m, jejíž finále se uskuteční v úterý 1. srpna, se představila jediná česká zástupkyně mezi pistolářkami Veronika Schejbalová. Ta po první části kvalifikace s nástřelem 283 drží 19. místo.

Judista Martin Bezděk, Foto: Martin Boška

Judista Martin Bezděk napodobil cestu svých kolegů z výpravy a zastavil se před branami čtvrtfinále. Nejprve zdolal Imede Gogoladzeho z Gruzie, v dalším kole ale nestačil na Kyliana Bulthuise z Nizozemska.

Tenistům se ve druhém kole postavili asijští soupeři a bohužel třem z nich vystavili stopku. Anastasia Polách prohrála s Číňankou Wushuang ZHENG 0:6, 2:6, Nelly Kněžková nestačila na Eunyi LEE z Jižní Koreje 4:6 a 5:7. Victor Sklenka nepřešel přes Rayotara Tagugliho u Japonska 4:6 a 1:6.

Jan Jermář postoupil po velkém boji do třetího kola tenisového turnaje. Foto: Markéta Štenclová

Dvě hodiny a dvacet minut bojoval o postup do třetího kola Jan Jermář proti Masimu Shinovi z Uzbekistánu. V prvním setu došlo na tiebreak, který český tenista získal ve svůj prospěch v poměru 14:12. Ve druhém setu dvakrát ztratil servis a prohrál 3:6. V rozhodujícím setu ale nedal soupeři šanci, vyhrál ho 6:2 a postoupil do třetího kola. V něm ho čeká souboj s Tchaj-wancem Tsung-hao Huangem, který ve druhém kole vyřadil Američana Clouda 2:0 na sety.

Volejbalisté po výhře nad Íránem narazili na tým, který do Chengdu vyslala další volejbalová velmoc. Na Argentinu svěřenci trenéra Vašiny nestačili a prohráli ve třech setech 0:3. „Mrzí nás to, skupinu jsme měli dobře rozehranou, ale pořád máme šanci. Myslím si, že musíme zdvihnout hlavy a bojovat o co nejlepší výsledky. Určitě byli lepší na servisu, my jsme si nebyli schopni pomoct nahrávkou a v útoku jsme se také víceméně trápili. Byli zkrátka lepší. Do rozhodujícího zápasu musíme jít na plno, s hlavami nahoře a otevřenou myslí. Snažit se o co nejlepší výsledek a vyhrát – nejlépe 3:0,“ prozradil po zápase hráč národního univerzitního týmu Radek Suda.

Směrem k dalšímu rozhodujícímu zápasu stanovil cíl také hlavní trenér týmu Lubomír Vašina. „Chyběla u nás trochu kvalita a to srdce, které jsme asi nechali v posledním zápase s Íránem. Je pravda, že porazit ve dvou dnech dvě světová družstva by byla pěkná frajeřina. To se nám nepodařilo, ale ačkoliv by nás to už posunulo do čtvrtfinále, jsme rádi už za ten první úspěch. Musíme čekat na poslední zápas, ve kterém nás čeká Indie a to také není špatný mančaft, protože skončil na devátém místě na MS juniorů. Musíme zapomenout na to, co se událo a pokusit se to za dva dny opět nastartovat.“

Volejbalisté v druhém zápase prohráli s Argentinou 0:3. Foto: Markéta Štenclová

Basketbalistům chybělo k výhře nad Spojenými státy opravdu málo, o vítězství bojovali v téměř plné hale před zraky téměř sedmi tisíc fanoušků až do poslední vteřiny. „Bylo to na dosah. Zahráli jsme výbornou třetí čtvrtinu, ale bohužel jsme kvůli pár hloupým ztrátám a špatným řešením v útoku ztratili vedení. Pak jsme je pustili přes nás, ale kvůli povedeným trojkám, které se nám do té doby moc nedařily, jsme ke konci vyrovnali. V samotném závěru nám pak trochu chybělo štěstí. Byl to skvělý zápas, bohužel pro nás se špatným výsledkem, protože se určitě dali porazit,“ zhodnotil utkání nejproduktivnější hráč zápasu Luboš Kovář, který pochválil také atmosféru, která během utkání panovala. „V takhle obrovské hale byla neuvěřitelná. Když někdo dal koš, tak najednou celé hlediště vyskočilo ze sedaček a začalo tleskat. Nedivím se, že přáli více nám,“ pověděl bezprostředně po duelu.

Po dvou předchozích výhrách čeká české hráče čtvrtfinále, ve kterém narazí na Finsko. „Myslím si, že proti nim máme velkou šanci. Už se na ten zápas těším, zatím hrajeme dobrý basketbal,“ prozradil Jan Zídek, syn slavného českého basketbalisty. „Bohužel jsme začali hrát až po první čtvrtině. Byl to velmi atypický soupeř, ale po první čtvrtině jsme se s dobrou obranou a dobrým doskokem dostali do tempa. Velmi se nám povedl konec prvního poločasu a také nástup do druhého. Byl to super zápas a kluci tady nechali všechno. Teď jdeme na Finsko, které už trošku známe a porveme se o výhru,“ stanovil cíl směrem k play-off trenér Luboš Bartoň.