Rampula vystřílel první zlato pro českou výpravu, Přívratský přidal bronz!

Matěj Rampula vybojoval pro českou výpravu první zlatou medaili! Foto: Markéta Štenclová

Prvním českým medailistou letošních univerzitních her je Matěj Rampula! Student Západočeské univerzity v Plzni ovládl soutěž v rychlopalné pistoli na 25m a potvrdil formu, kterou prokázal už v obou částech kvalifikace. Na něj pak v polohové malorážce navázal jeho plzeňský kolega Jiří Přivratský, který v dramatickém finále získal bronz!

Medaile si hodně vážím, protože je to moje zřejmě poslední takto vysoká univerzitní soutěž, které se mohu zúčastnit, protože příští rok v Německu nebude střelba na programu univerzitních her jako volitelný sport. Pak už budu moc starý. A že to vypadá, že nemám radost? Já mám radost, ale my střelci se musíme hlavně plně koncentrovat a emoce nemůžeme u střelby projevovat, musímE dělat všechno naprosto precizně,” uvedl první medailista české výpravy v Chengdu Matěj Rampula pro závodu.

Rampula již v sobotu potvrdil výtečnou formu, když ovládl první část kvalifikace rychlopalné pistole. V neděli ve druhé části boje se mu o pouhých šest finálových míst opět dařilo, i když si český střelec v jeden moment vybral slabší chvilku. Jeho postup do finále to ale neohrozilo a postoupil do bojů o medaile s přehledem z druhého místa.

Finále bylo velmi vyrovnané – po druhé sérii dělily prvního a šestého střelce pouhé dva body! Matěj Rampula ale po celou dobu finále působil velmi klidným dojmem a i přes několik nepřesností z počátku závodu, kterým se nevyhnuli ani jeho soupeři, se v závěru soutěže mohl radovat ze zisku nejcennější zlaté medaile!

Na stupních vítězů českého závodníka doplnili stříbrný Nikita Chiryukin z Kazachstánu a bronzový polský střelec Oskar Miliwek.

Zisk zlaté medaile je pro Matěje Rampulu o to cennější, protože celá soutěž byla opravdu kvalitní s výkony na úrovni světových pohárů či mistrovství světa a Evropy. Všichni střelci předvedli divákům skvělou podívanou, která nejlépe dopadla pro české barvy

Bronzová medaile pro vlajkonoše české výpravy Jiřího Přívratského!

Jiří Přívratský slaví bronzovou medaili. Foto: Markéta Štenclová

Jiří Přívratský šel do finále ze 4. místa kvalifikace s nástřelem 1183. Ve finále od se od první série vkleče držel na předních medailových příčkách a ty už do konce soutěže nepustil. Po velmi napínavém průběhu,  v němž vždy rozhodují pouhé desetinky, se dostal až do finálního rozstřelu a v něm vybojoval bronzovou medaili!

Z medaile mám velkou radost, nemám ale radost ze svého dnešního výkonu, zvlášť ve finále,” mrzelo Přívratského, že nedosáhl na cennější kov. “Není to úplně optimální. Střílím tady s novým střeleckým oblekem a nejsem si úplně jistý, jestli funguje, tak jak bych si představoval, asi to bude chtít ještě trošku zajet a snad to bude lepší.

František Smetana se v dopolední kvalifikaci umístil na velmi slibném 3. místě, ale finále mu nevyšlo. Narozdíl od svého reprezentačního kolegy se po většinu závodu pohyboval v druhé půlce osmičlenného startovního pole, i když po první sérii vkleče mu patřila velmi nadějná 4. příčka. Nakonec se druhý z českých puškařů v Chengdu umístil na 8. místě, ale postup mezi nejlepší osmičku je rozhodně pro mladého střelce úspěchem. Ze zlata se v třípolohové malorážce raduje indický reprezentant  Aishwary Tomar a stříbro putuje do USA zásluhou Gavina Barnicka.

V pondělí jsou na programu další dvě disciplíny s českou účastí. Muže čeká disciplína 10 m vzduchová puška, v níž se opět představí oba dva dnešní finalisti z malorážky Jiří Přívratský a František Smetana. Ve sportovní pistoli na 25 m se představí Veronika Schejbalová.

Text: Czech Media Team v Chengdu, Daniela Markupová

Foto: Markéta Štenclová a Pawel Skraba Sport Photography

 

Foto: Pawel Skraba Sport Photography; Markéta Štenclová,