Jandová a Kocián jsou na Světových univerzitních hrách zlatí, Zabystřan přidal bronz z kombinace

16. ledna 2023 | ČAUS – M. Štenclová

Biatlonisté Tereza Jandová a Jakub Kocián získali zlato ve štafetě smíšených dvojic! Jandová tak slaví druhý medailový úspěch na Zimních světových univerzitních hrách v Lake Placid během dvou dnů. Pro Kociána je to první medaile. Ve vytrvalostním závodě skončil těsně čtvrtý. A Jan Zabystřan přidal do své sbírky další cenný kov, tentokrát bronz z alpské kombinace. Pro českou výpravu je to už pátá medaile na této akci.

V dějišti Zimních olympijských her 1980 se českým závodníkům daří. Jan Zabystřan sbírá medaile v alpském lyžování, dva cenné kovy vybojovali také biatlonisté a Žerava otevřel hned na začátku ZSUH české skóre stříbrem ze snowboardkrosu.

Jan Zabystřan, Foto: FISU

Bronz z kombinace přidává do své sbírky Jan Zabystřan

Sjezdař Jan Zabystřan vybojoval další bronz pro českou výpravu a druhou medaili do své sbírky ze ZSUH 2023. V super-G zajel nejrychlejší čas a do další části kombinace šel z prvního místa. Na start závodu slalomu se tak postavil jako poslední. Horní část závodu projel hladce, ve spodní prudší části potom udělal jednu chybku, která ho stála ještě lepší umístění. V součtu časů z obou kol ztratil na vítězného Ortegu ze Španělska pět desetin sekundy. Pouhá setina ho dělila od stříbrného Drukarova z Litvy. Bronzovou medaili převzal na slavnostním medailovém ceremoniálu v Lake Placid za velkého potlesku českých fanoušků, vedení a dalších sportovců, kteří ho přišli podpořit.

Čtyřiadvacetiletému účastníkovi dvou univerziád a dvou olympijských her Zabystřanovi nepomohlo ani to, že stavěčem slalomové trati byl jeho trenér. “Myslím, že trať postavil pěknou, bohužel já jsem tam udělal pár chybek, které mě stály ještě lepší umístění,” řekl po závodě Zabystřan.

Klára Gašparíková mezi ženami skončila třináctá.

Další zlato! Biatlonisté zvítězili v závodě smíšených dvojic

Jandová s Kociánem vyhráli závod smíšených dvojic s náskokem 37,5 sekundy před Francií, třetí byla Ukrajina. Závod se vyvíjel dobře už od samého začátku. Po startu se Jandová držela na předních pozicích a Kociánovi předávala na prvním místě. Jednadvacetiletá Tereza Jandová tak navázala na bronz ze sobotního vytrvalostního závodu, ve kterém její o rok starší týmový kolega Jakub Kocián skončil mezi muži těsně za stupni vítězů čtvrtý. Kocián si zlepšil chuť a slaví svou první medaili ze ZSUH.

Blízko k medaili. Kašparová dojela ve finále skikrosu čtvrtá. Rychlobruslařka Antošová pátá

Velmi blízko cennému kovu byla lyžařka Klára Kašparová, která ze semifinále skikrosu postoupila do finále. V něm neodstartovala podle svých představ, na trati se jí pak nepodařilo předjet žádnou ze soupeřek a dojela poslední. Nepodařilo se jí tak navázat na bronz z Krasnojarsku 2019. “Věděla jsem, že musím zvládnout dobře start, protože na trati nejsou místa, kde by se dalo předjíždět,” řekla po závodě studentka VUT Brno.

Rychlobruslařka Veronika Antošová v závodě žen na 3000 metrů zajela pátý nejlepší čas, pět sekund od medaile. Antošová startovala v poslední rozjížďce spolu s favorizovanou Kanaďankou Hallovou, na kterou ztratila v cíli 8,44 sekund. Druhou Češkou, která nastoupila do závodu, byla Zuzana Kuršová. Startovala v předposlední dvojici s další kanadskou rychlobruslařkou Grenier, která skončila třetí. Kuršová obsadila celkovou jedenáctou příčku.

Zimní světová univerziáda v Lake Placid (USA)