Baseballisté VUT obhájili titul Akademického mistra ČR

 

Akademické mistrovství ČR v baseballu 2023 přivítalo v Brně na Kraví hoře překrásné podzimní počasí a již pohled na soupisky jednotlivých univerzitních výběrů sliboval výborný baseball. A očekávání bylo naplněno vrchovatou měrou. Na soupiskách se objevili úspěšní borci z nedávného Mistrovství Evropy, World baseball Classic a další extraligové opory.

V prvním zápase se střetli místní rivalové VUT a MU. Úspěšnější v tomto zahřívacím kole byli hráči VUT Brno, kteří přehráli hochy od Kampusu 2:0.Ve druhé směně poslal sólo homerunem Čapka VUT do vedení. A když ve čtvrté směně pro druhý bod doběhl Netopilík, bylo rozhodnuto, a nezvrátily to ani dva skvělé hity Prokopa v dresu MU.

Další zápas sehrálo ČVUT Praha s nováčkem AM družstev FAMU a bylo to utkání hodně vyrovnané, kdy nejdříve šlo do vedení ČVUT. V poslední směně dosáhlo FAMU tří bodů a utkání v podstatě rozhodla až poslední směna – 6:3.

Měření sil mezi libereckými techniky a hráči Masarykovy univerzity vyznělo jednoznačně pro MU 16:0. TUL nenašla po celý zápas recept na bezchybného Pacala.

Podobný průběh měl i zápas VUT s FAMU, kdy již podruhé směně po homerunu Řehůřka s Prudilem vedlo VUT 11:0. V poslední směně FAMU korigovala výsledek, ale vítězství VUT bylo zasloužené a jasné.

Závěr sobotního programu přinesl zápas TU Liberec a ČVUT. Opět jednoznačný zápas končil za podvečerního šera výsledkem 0:9, kdy Technici využili početných chyb soupeře spojených s nevýrazným nadhozem a zajistili si tak přesvědčivé vítězství.

V neděli opět zavládlo klasické babí léto a zadní polaři měli při nízkém slunci problém. První ranní zápas obstarali adepti na čelné umístění MU a FAMU. Za Masaryčku nadhazoval slovenský reprezentant Just, který připustil pouze 4 dobré odpaly a rozdal 5 K. Proti smršti hitů brněnských pálkařů, které mělo pokračování v agresivnímu pohybu po metách, nenalezli Pražané do konce zápasu účinnou zbraň – 15:0.

V dalším nedělním zápase nastoupilo v roli favorita VUT Brno proti TU Liberec a tuto roli vcelku bez problémů potvrdilo – 19:7.

V pravé poledne následovalo měření sil mezi ČVUT a MU. V tomto zápase šlo brněnské družstvo do vedení již v první směně a dobrou hrou na pálce postupně navyšovalo vedení na 7:0. Teprve v poslední směně korigovalo ČVUT po dvou jednometových odpalech jedním bodem – 7:1.

V souboji o 4. místo se střetla družstva TU Liberec a FAMU. Po první směně se ujalo poněkud překvapivě vedení 4:2 družstvo nováčka AM pod vedením kapitána Ondráčka, ale po sérii chyb ve směně třetí o vedení přišlo a 4. místo získali zkušenější baseballisté z Liberce.

Poslední zápas akademického mistrovství svedl družstvo dosud neporaženého VUT Brno s ČVUT Praha. Až do poslední páté směny to byl velmi vyrovnaný zápas. Ve směně páté, kdy se nejdříve po chybě v obraně dostal na metu Tatar, vyslali osvědčení pálkaři Netopilík s Řehůřkem dva dlouhé odpaly a zdálo se, že je rozhodnuto. Ale borci z ČVUT nesložili zbraně a dokázali využít nepřesných nadhozů k zisku dvou bodů, čímž zápas hodně zdramatizovali. Za nastávající tmy ale borci VUT vítězství uhájili a k prvnímu místu jim pogratuloval i předseda komise baseballu ČAUS a předseda ČBA Petr Ditrich, který předal i poháry za druhé a třetí místo.

Akademické mistrovství ČR 2023 mělo dobrou sportovní úroveň a družstvo VUT Brno dosáhlo pod vedením Mgr. Jana Šťastného na akademických mistrovstvích dalšího vítězství v řadě.


Celkové pořadí:

  1. Vysoké učení technické v Brně
  2. Masarykova univerzita
  3. České vysoké učení technické v Praze
  4. Technická univerzita Liberec
  5. Akademie múzických umění v Praze (Filmová a televizní fakulta AMU)

Výsledky:

20.10.2023
9:00     MU  x  VUT                  0:2
11:00   FAMU x  ČVUT            3:6
13:00   TUL  x  MU                  0:16
15:00   VUT  x  FAMU             11:2
17:00   TUL  x  ČVUT               0:9
21.10.2023
8:30     MU  x  FAMU              15:0
10:30   VUT   x   TUL               19:7
12:30   ČVUT  x  MU                  1:7
14:30   FAMU  x  TUL              4:10
16:30   ČVUT  x  VUT                3:4

AM ČR 2023 v baseballu_výsledky

Foto: Facebook VUT