Dvakrát zlatá Adéla Švomová na Světovém poháru univerzit v ploutvovém plavání!

2. dubna 2022 | ČAUS | M. Štenclová

Adéla Švomová, studentka Masarykovy univerzity, je dvojnásobná vítězka Světového poháru univerzit v ploutvovém plavání! Své první zlato získala hned první den závodů. Vysloužila si ji nejrychlejším časem v disciplíně rychlostní potápění na 50 metrů. Pro svou druhou zlatou medaili si doplavala o den později v závodě na 100 m plavání s ploutvemi.

RYCHLOSTNÍ POTÁPĚNÍ (RP, anglicky Apnoea finswimming) je disciplína, při které závodník plave pod vodou za použití masky (bez šnorchlu), monoploutve a zadržení dechu. Plavec nesmí vynořit obličejovou část z vody.

Adéla Švomová zaplavala skvělý čas 0:17,26 a byla jedinou plavkyní, která se dostala pod hranici 18 sekund. V této disciplíně jsme měli ještě jednu českou závodnici Kláru Křepelkovou z Univerzity Palackého v Olomouci, která skončila na 7. místě. V první aprílový den Adéla Švomová přidala ještě 5. místo na 200 m bi-fins (BF).

BI-FINS (BF, také Stereo-Fins) je disciplína, kdy se plave s dýchací trubicí a dvěma krátkými ploutvemi, stylem kraul.

České vysoké školy vyslaly na tento Pohár celkem sedm českých sportovců. Dalším českým plavcům se také dařilo. Do finále se dostal i Filip Dlouhý z VUT Brno, který startoval na 100 m plavání s ploutvemi (SF) a dokončil závod na 8. příčce. Další účastnicí byla Adéla Kneifelová z UP v Olomouci, která skončila v závodě na 200 m plavání s ploutvemi taktéž osmá.

PLAVÁNÍ S PLOUTVEMI (SF, anglicky Surface finswimming) je styl, při kterém závodník plave na hladině pomocí masky, šnorchlu a monoploutve. Plavci musí zůstat na vodní hladině po celou dobu trvání závodu s výjimkou startu nebo obratu na konci bazénu.

Druhý den závodů Adéle Švomová přidala ještě další skvělý úspěch a druhou medaili pro českou výpravu, respektive pro Masarykovu univerzitu. A opět byla zlatá! Tentokrát to bylo v závodě na 100 m v plavání s ploutvemi (SF). Do finále na 400 m BF postoupily také další dvě české plavkyně a studentky UP v Olomouci Eliška Vzatková a Petra Polišenská. Na medaile to ale bohužel nestačilo. Vztaková doplavala šestá a Polišenská osmá.

Adéla Kneiflová ke svému osmému místu z předchozího dne přidala ještě 7. místo v závodě na 400 m SF. Do finále závodu na 200 m BF se probojoval také Filip Dlouhý a Martin Děcký v disciplíně 50 m RP. Dlouhý skončil těsně pod medailovými příčkami na 4. místě a Děcký dohmátl hned za ním pátý. Každý ke svým úspěchům ještě přidali 7. místo, Martin Děcký ze závodu na 200 m SF a Filip Dlouhý ve finále na 200 m BF.

Vůbec první ročník Světového poháru univerzit v ploutvovém plavání se konal v italském Lignanu ve dnech 1. a 2. dubna 2022. Světový pohár univerzit je novým formátem soutěží, které pořádá Mezinárodní federace univerzitního sportu FISU. Byla to teprve čtvrtá akce, které FISU od začátku letošního roku uspořádala. Celkem se jí zúčastnilo 91 studentů z 55 vysokých škol reprezentujících 15 zemí světa. Z České republiky byly vysláni sportovci z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Univerzity Palackého v Olomouci. Administrativně a finančně vše zastřešily Česká asociace akademických technických sportů (ČAATS) a Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS).