7. července 2019 | Universiade Napoli 2019 | Česká asociace univerzitního sportu

Do semifinále na Univerziádě se probojovalo osm českých plavců. Kristýně Horské a Anně Kolářové se podařilo dostat až do finálových závodů. Obě skončily osmé.

Součástí české akademické výpravy na Univerziádě 2019 je také dvanáct plavců – Gemov, Grusová, Havránek, Horská, Chrápavý, Janeček, Kolářová, Kopřivová, Lahoda, Ludvík, Plíhalová, Svěcená, kteří soutěží v disciplínách 50m prsa, 50m znak, 50m motýlek, 100m znak, 100m prsa, 100m motýlek, 100m volný způsob, 200m prsa, 200m znak, 200m motýlek, 200m volný způsob, 200m polohový závod, 400m volný způsob, 400m polohový závod a štafetový závod.

Do semifinále se probojovali – Lucie Svěcená (50m motýlek), Tereza Grusová (100m znak, 200m znak), Věra Kopřivová (200m znak), Anna Kolářová (100m volný způsob), Kristýna Horská (200m polohový závod), Ondřej Gemov (200m motýlek), Lucie Svěcená (100m motýlek).

Z rozplavby na 100m volný způsob postoupila Anna Kolářová z 9. místa s novým letošním nejlepším časem 0:56,33. V semifinále si letošní čas ještě o 37 setin sekundy vylepšila a z osmého místa postoupila jako první česká zástupkyně do finále. Startovní listina v boji o cenné kovy byla opravdu nabitá skvělými plavkyněmi. Kolářová uhájila 8. příčku.

Kristýna Horská, studentka UJEP, v rozplavbách na 200m polohový závod doplavala jedenáctá a postoupila. V semifinále zaplavala osmý nejlepší čas a jako druhá česká plavkyně se dostala na Univerziádě do finále. V bojích o medaile zaplavala téměř totožný čas jako v předchozích vyřazovacích bojích, ale na medaili to nestačilo. Horská doplavala osmá. Nastoupila také do rozplaveb na 400m polohový závod, ze kterých však nepostoupila. Skončila sedmnáctá.

V rozplavbách na 50m motýlek se nejlépe dařilo Lucii Svěcené, studentce Palestry. Zaplavala velmi dobře v čase 00:26,96, čímž překonala svůj letošní nejlepší čas o 3 setiny sekundy, a skončila na 8. místě, což jí zajistilo postup do semifinále. V semifinále se však časem zhoršila, když jí v závěru došly síly a do finále se tak nedostala. Skončila celkově devátá. Anna Kolářová z rozplaveb nepostoupila a skončila na 26. příčce. Mezi muži startovali v disciplíně 50m motýlek Ondřej Gemov (41.) a Tomáš Havránek (43.).

Lucii Svěcené se dařilo také v disciplíně 100m motýlek, kdy postoupila do semifinále ze 13. místa. Ve finále si na první padesátce nevedla vůbec špatně,  avšak v posledních 10 metrech před dohmatem jí došly síly a obsadila konečnou 15. příčku.

Ondřej Gemov, student Univerzity Karlovy si v rozplavbách na 200m motýlek vylepšil osobní rekord téměř o vteřinu na 1:58,53, doplaval devátý a postupil do semifinále. V semifinále zaplaval opět krásný čas, který na postup do bojů o medaili nestačil, ale dostal ho v celkovém pořadí na 12. místo. Pavel Janeček skončil v rozplavbě na 200m motýlek 17. prvním nepostupovém místě.

Na trati 200m znak jsme měly hned dvě české plavkyně, Věru Kopřivovou a Terezu Grusovou. Do semifinále postoupily obě z posledních dvou postupových pozic. Tereza Grusová časem 2:16,62 překonala své letošní maximum o téměř vteřinu. V semifinále svůj letošní nejlepší čas ještě o téměř vteřinu vylepšila a obhájila 15. místo z rozplaveb. Kopřivová v semifinále zabrala a z posledního postupového místa z rozplaveb se dostala na konečnou 9. příčku. Do finále postupovalo osm nejlepších, postup jí tak těsně unikl.

Z rozplaveb 100m znak postoupila ze dvou českých zástupkyň pouze Tereza Grusová, s 15. nejlepším časem, kterým překonala své letoční maximum (1:02,48). Kopřivová skončila osmnáctá.

Na start 200m prsa se postavily tři čeští sportovci, Kristýna Horská (18.) a Anna Plíhalová (20.), Filip Chrápavý (24.), ale z rozplaveb nepostoupili. Filip Chrápavý startoval také na kratší 100m prsařské trati, ale ani tam se mu nedařilo a skončil na 38. příčce. Ve stejné disciplíně se mezi ženami představila také Anna Plíhalová (26.), která ani na kratší trati nezaplavala špatně, ale na postup to nestačilo.

Na trati 200m volný způsob byla opravdu velká konkurence, na kterou ani jeden z našich plavců nestačili, Tomáš Ludvík (42.) a Tomáš Havránek (48.). Ani z rozplaveb na 200m polohový závod naši plavci Pavel Janeček (23.), který si tady na Univerziádě zaplaval letošní nejlepší čas (2:05,11), a Jakub Lahoda (33.) nepostoupili. Ondřej Gemov na 400m volný způsob umístil na 28. místě.

Tomáš Ludvík si v rozplavbách na nejkratší trati 50m znak stanovil nový osobní rekord 0:27,17. Ve výsledkové listině figuruje jeho jméno na 49. místě. Na dvojnásobné trati 100m znak se postavil na blok jako jediný z českých plavců, ale mezi nejlepší se neprobojoval a patří mu 46. příčka.