Česká výprava přivezla z univerziády 12 medailí a skončila na krásném 14. místě v medailovém pořadí!

Basketbalisté se zlatými medailemi. Foto: Martin Boška

Letní světové univerzitní hry v Chengdu jsou minulostí. Česká výprava odletěla ze sečuánské metropole s výbornou bilancí čtyřech zlatých, třech stříbrných a pěti bronzových medailí. Je to velice solidní vizitka kvality našeho vysokoškolského sportu, který uspěl v obrovské konkurenci na světové scéně. Poprvé v historii oslavili zlatou medaili basketbalisté, kteří tak podtrhli velice vydařené vystoupení českých akademických sportovců. V medailovém pořadí předčila česká výprava některé sportovní velmoci jako například USA a skončila na 14. místě!

5 medailí (1 zlatou, 1 stříbrnou a 3 bronzové) vybojovali střelci a střelkyně, když zlatou zajistil v rychlopalné pistoli na 25 m Matěj Rampula. Dvě medaile si z Chengdu odvezl Pavel Schejbal, který k individuálnímu bronzu ze vzduchové pistole na 10m přidal stříbrnou ve střelbě dvojic ve stejné disciplíně se svojí sestrou, dvojčetem Veronikou Schejbalovou. Cenný kov vystřílel v Číně také Jiří Přívratský a tým střelkyň ve složení Veronika Blažíčková, Sára Karasová a Kateřina Štefánková.

Tři medaile, každou z jiného kovu, přidala nepočetná, ale o to úspěšnější atletická výprava. Jejich bilanci ozdobil zlatou medailí z královské disciplíny desetiboje Vilém Stráský, který dobře načasovou formu prokázal vylepšením svého maxima v některých disciplínách. Stříbro v náročných klimatických podmínkách závodu pak přidala Eliška Martínková na 20 km chůze. Kompletní sadu doplnila čtvrtkařka Barbora Malíková, která se kromě soupeřek musela vyrovnat s nepříjemným zraněním.

Z velice fyzicky náročného závodu pak získala zlato skifařka Anna Šantrůčková, která sympaticky přiznala, že pokud by byla trať jen o trochu delší, tak do cíle nedojela. Bronzová medaile sportovní gymnastky Dominiky Ponížilové na přeskoku v ostré konkurenci také vstupuje do historie českých účastí na univerziádách.

Tradičně úspěšný tenis nezaostal a Jan Jermář s Victorem Sklenkou ve čtyřhře došli v náročných podmínkách až do finále, ve kterém se utkali s elitní dvojicí z Tchaj-wanu a po bojovném výkonu oslavili zisk stříbrné medaile.

Samozřejmě, že úspěšná vystoupení se nehodnotí jenom přes medailový úspěch. Do této kategorie zapadá český plavecký rekord Ondřeje Gemova na 200m motýlek, 4. místo Terezy Hrochové v půlmaratonu, dvě čtvrtá místa veslařských posádek, vítězství volejbalistů nad Íránem a další cenná umístění a výkony.

Úspěšné vystoupení české výpravy podtrhli svým zlatým triumfem basketbalisté. Také oni se dokázali vyrovnat s absencemi a s podporou celé výpravy v hledišti ve zcela zaplněné hale porazili Brazílii.

“Myslím, že tenhle tým určitě nebyl favoritem, neměli jsme nejlepší hráče. To jsme byli schopni vidět i v ostatních zápasech. Ale měli jsme nejlepší tým jako celek. Kohezní tým, který pracoval v útoku, v obraně, mimo hřiště, chtěl si přidávat. Jeden měsíc skvělý práce, byla to pro mě opravdu radost s nima pracovat. Ani nebudu hodnotit zápas, opět jsme to vyhráli jako tým. Bez Marka Vyroubala a Patrika Samoury (pozn. zranění v průběhu zápasu). Luboš Kovář si vybral slabší den, ale zastoupili ho další. Jsem plný emocí, jsem hrozně rád, že Česko také něco v basketbalu vyhrálo. Nevím, těžko se mi hledá víc slov. Opravdu jsem pyšný na celý tým, realizační tým. Povedla se nám velká věc,“ uvedl po finále dojatý trenér Luboš Bartoň.

Velká věc se povedla se určitě povedla také celé české výpravě!

Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu: