Barbora Janíčková: Ve škole mi nic neodpustí, ale dá se to zvládnout

Barbora Janíčková: Ve škole mi nic neodpustí, ale dá se to zvládnout

 

Plavkyně Barbora Janíčková má za sebou úspěšnou sezonu nejenom v akademických soutěžích. Na Letních světových univerzitních hrách se probojovala do finále 100 m volný způsob, kde si doplavala pro 5. místo. A na Českých akademických hrách v Olomouci pak získala pro svoji Univerzitu Palackého hned devět zlatých medailí!

Spokojeností se česká reprezentantka netajila už po závodech na univerziádě v Chengdu, kde ve své hlavní disciplíně na 100 m volný způsob skončila nakonec na pátém místě. „Jsem moc spokojená, trochu jsem vnitřně doufala, že by to mohlo být pod 55 vteřin. Přála jsem si plavat ve finále a vůbec jsem si netroufala říct, jak se tady s tou stovkou poperu, ale zpětně jsem za to moc ráda.“

Na akademických hrách v Olomouci nenašla přemožitele ani v jedné z pěti individuálních disciplín (50 m a 100 m volný způsob, 50 m a 100 m motýlek a 50 m znak). K pěti zlatým medailím pak přidala domácí plavkyně dvě zlata z mixu štafet (volný způsob a polohový závod). Aby toho nebylo málo, další dvě prvenství si zajistila také ze soutěží v plavání s ploutvemi ze závodů na 50m a 100m.

Po úspěšných závodech nám Barbora prozradila, jak se jí daří skloubit studium a vrcholové plavání.

Je to hodně náročné, studuji tělesnou výchovu a biologii. Mám sice individuální vzdělávací plán, ale jeho princip spočívá v tom, že když mám nadměrnou absenci, tak mi ji prominou, ale látku z praktických cvičení musím stejně znát, protože musím napsat závěrečné testy. Pro mě je to náročnější tím, že nemám možnost se to naučit na samotných hodinách a musím si to dostudovat sama. Ale zase bych neřekla, že je to nemožné, dá se to zvládnout.

A jaké má Barbora Janíčková ambice ve své sportovní kariéře? Jaký je její největší sen?

„Chtěla bych se dostat na olympiádu, ale myslím si, že Paříž to ještě nebude, protože je to strašně brzo a kvalifikační limit je naprosto šílený, takže uvidíme, jaké to bude v roce 2028, ale je to určitě můj velký sen.“

Tak přejeme úspěšné devítinásobné akademické mistryni hodně štěstí nejenom v plaveckých bazénech, ale také při náročném studiu!