Zemřel grafik František Borovec. Autor současného vzhledu loga ČAUS podlehl těžké nemoci

Zemřel grafik František Borovec. Autor současného vzhledu loga ČAUS podlehl těžké nemoci

 

Středa 17. dubna 2024 | ČAUS 

Dnes ráno v Brně zemřel známý scénograf, grafik a ilustrátor František Borovec. V 83 letech podlehl těžké nemoci, se kterou delší dobu bojoval. Patřil mezi výrazné osobnosti především brněnského výtvarného života. Věnoval se kresbě, tvorbě plakátů nebo výtvarné práci pro film, televizi a divadlo. Vytvořil také stovky firemních a produktových značek a logotypů pro instituce v Česku i v zahraničí. Jeho stopa zasáhla i do univerzitního sportu. Byl autorem zatím poslední verze vzhledu loga České asociace univerzitního sportu.

František Borovec se narodil 14. července 1940 ve Veselí nad Moravou. Absolvoval grafický obor střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. V dospělosti pracoval jako výtvarník ve filmových a televizních studiích a divadlech, kde tvořil scénografii a propagační grafiku. Kromě toho a dalších svých projektů příležitostně vyučoval na středních a vysokých školách. Věnoval se především kresbě, tvorbě plakátů a také karikatuře.

Účastnil se řady mezinárodních výstav po celém světě, kde vystavoval své plakáty zaměřená na různá sociální témata. Na svých samostatných výstavách pak představoval Borovec v posledních letech třeba graficky modifikované fotoportréty brněnských osobností nebo grafiky inspirované životem v době koronavirové pandemie. Byl členem Sdružení Bienále Brno.