Třetí den Českých akademických her: Fotbalové zlato zůstalo v Olomouci, v atletice zářila známá jména

Třetí den Českých akademických her: Fotbalové zlato zůstalo v Olomouci, v atletice zářila známá jména

 

Fotbalisté Univerzity Palackého Olomouc se zlatými medailemi. Foto: Ondřej Zlámal

Třetí den Českých akademických her v Olomouci přinesl radost pořádající Univerzitě Palackého v Olomouci. Její fotbalisté ve finále jednoznačně přehráli VŠE Praha 3:0 a převzali na domácí půdě zlaté medaile. Do finále volejbalového turnaje se probojovaly také olomoucké vysokoškolačky a také ony měla proti sobě ve finále tým VŠE. Boj o zlato u volejbalové sítě skončil opačně a první místo poputuje do Prahy.

“Před dvěma lety jsme také vyhráli, takže je to pro nás obhajoba. Kádr jsme omladili, zapojili se kluci, kteří naskočili do prvních a druhých ročníků. Hráči k tomu velice dobře přistoupili a využili jsme výhodu domácího prostředí. V podobném složení hrajeme i univerzitní ligu, devadesát procent týmu navíc prošlo fotbalovou akademií v Olomouci, znají se, jsou sehraní. To byla naše výhoda, jsem moc rád, že jsme to takhle dobře zvládli, vyhráli jsme myslím zaslouženě,” pochválil svůj tým trenér Michal Hrubý.

Kapitán akademických mistrů z Univerzity Palackého v Olomouci Daivd Bernatík. Foto: Ondřej Zlámal

Kapitán David Bernatík také vyzdvihl práci celého týmu. “Měli jsme tu zdravý mix s mladými hráči napříč soutěžemi, dobře jsme to odpracovali. Ve finále jsme si chtěli počkat ze středního bloku a počkat si na chyby soupeře a chodit do kontrů, to se nám vyplatilo. Byl na nás trochu tlak jako na domácí tým, ale popasovali jsme se s tím výborně. Byl to krásný turnaj, chtěl bych poděkovat Sigmě Olomouc, která nám vytvořila skvělé podmínky v jejich tréninkovém centru,” uvedl spokojený záložník.

Ve finále volejbalistek dopadl souboj výběrů stejných škol obráceně. Po výhře 2:0 se radovaly z vítězství studentky VŠE. Kapitánka Nikola Brančíková byla po turnaji spokojená. “Pro některé z nás to byl rozlučkový turnaj, protože nám inženýrské studium končí. Měly jsme tu také mladé spoluhráčky. Proti Univerzitě Palackého jsme hrály už ve skupině, proto jsme si před finále říkaly, že ně musíme vletět úplně stejně. Vyšlo nám to a jsme první. Se soupeřkami se známe z ligy, buď hrajeme spolu, nebo proti sobě. Ale nebylo tak vyhecované jako v lize, to neznamená, že jsme si nešly pro vítězství.”

Vítězný tým Českého vysokého učení v Brně. Foto: Jan Chlad

Volejbalisté si z Českých akademických her udělali ve finále Brněnské akademické hry, když proti sobě nastoupily MUNI a tým Vysokého učení technického. “Je to super, že jsme se tady sešli ve finále právě s Masarykovou univerzitou, máme v průběhu roku takovou zdravou rivalitu na všech akademických soutěžích. Finále bylo vyrovnané, první set jsme vyhráli, pak jsme ale neměli tak dobrý příjem a nemohli jsme si pomoci středem, pro nás to byla komplikace. Šlo to do třetího setu, který jsme dobrým servisem a skvělou hrou našich střeďáků jsme to urvali pro sebe,” uvedl Jakub Rulíšek, který se právě svým servisem podílel na získání rozhodujícího náskoku. Zásluhy si ale nepřisvojoval. “Ostatní podávali také dobře,” usmál se.

Vítězný tým házenkářek z UJEP v Ústí nad Labem. Foto: Ondřej Zlámal

Pořádné drama se událo v turnaji házenkářek. Dlouholetá nadvláda olomouckých vysokoškolaček vzala za své, když zlato odvezly hráčky UJEP do Ústí nad Labem. Vyrovnaný souboj obou týmů se rozhodl v poslední minutě, kdy Adéla Střížková proměnila sedmimetrový hod. “Po delší době jsme poskládaly docela kvalitní tým, zapojily jsme řadu mladých holek, které jdou do prváku. Vybojovaly jsme první místo a jsme za něj velice rády. Záípas proti Olomouci byl vyhrocený a napínavý, divákům se to muselo líbit. Proměnily jsme sedmičku v poslední vteřině a vyhrály jsme o branku, dramatičtější už to být nemohlo.”

Celá řada známých jmen se představila na atletickém oválu. Michal Forejt se svým bratrem Jakubem změřili síly v diskařském kruhu a obsadili první dvě místa, když Michal zvítězil a přidal k pátému místu na Světových univerzitních hrách v Chengdu další úpspěch na akademické úrovni. Překonal svého bratra Jakuba, který skončil druhý.

Pro tři medaile si doběhla studentka České zemědělské univerzity v Praze Markéta Štolová. Bronz brala v překážkovém běhu na 100 a 400 m, následně k němu přidala ještě stříbro ve štafetové čtyřstovce. Vytrvalkyně Tereza Hrochová si přidala do sbírky další prvenství. V Číně jí uniklo v půlmaratonu jen těsně, když skončila čtvrtá, na akademických hrách dnes nenašla v běhu na 3000 metrů přemožitelku.

Další informace, přehled všech výsledků a fotogalerie najdete na ceskeakademickehry.cz