Přehled 9. den: Stříbro pro chodkyni Martínkovou a tenisty Sklenku s Jermářem, gymnastka Ponížilová má bronz za přeskok

Přehled 9. den: Stříbro pro chodkyni Martínkovou a tenisty Jermáře a Sklenku, gymnastka Ponížilová má bronz za přeskok

 

 

Stříbrná chodkyně Eliška Martínková. Foto: Martin Boška

Česká výprava se na Letních univerzitních hrách v Chengdu dotáhla v sobotu počet medailí na deset. O třetí medaili atletů se postarala chodkyně Eliška Martínková v závodě na 20 km chůze. Další stříbrnou medaili přidali tenisté Jan Jermář a Victor Sklenka, kteří prohráli až ve finále čtyřhry se sehranou tchajwanskou dvojicí. Bronzovou medaili získala také česká gymnastka Dominika Ponížilová za přeskok!

Studentka Karlovy Univerzity Eliška Martínková zkompletovala atletickou sbírku medailí! V závodě na 20 km chůze se dlouho držela na druhém místě za vedoucí soupeřkou z Turecka. V posledních dvou kolech 20kilometrového závodu začala její náskok výrazně stahovat a dostala se na dohled zlaté medaile. V posledním okruhu dokonce soupeřku dotáhla. Turecká závodnice však zvýšila tempo a Elišce Martínkové se opět začala vzdalovat a cílem prošla na prvním místě s náskokem pěti vteřin.  Česká závodnice ale měla na druhém místě na další soupeřky velký náskok a stříbro pohodlně uhájila! Po zlatu Viléma Stráského a bronzu Barbory Martínkové se nyní raduje ze stříbra Eliška Martínková.

Úspěch je to veliký, protože startovní pole bylo opravdu nabité. Netroufala jsem si odhadnout, jak by to mohlo dopadnout. Mám z toho strašnou radost. Na začátku se to poměrně rychle roztrhalo, šly jsme ve skupince, kde nás bylo pět, šest. Postupně holky odpadaly, najednou jsme byly jen tři. Na třináctém kilometru se tempo zrychlilo a Turkyně si udělala poměrně velký náskok, já jsem postupně stáhla druhou Číňanku a pak jsem stahovala i vedoucí Turkyni. Chybělo mi na ní pět sekund, což se může zdát strašně málo, ale když jsem ji doháněla, tak jsme měly před sebou už asi jen tři sta metrů, u chůzi se stále musí hlídat i technika, tak prostě měla navrch. Podmínky byly  hodně náročné, vysoká vlhost a velké horko, byl to jeden z mých nejtěžších závodů mé kariéry, ale myslím si, že jsem se s tím poprala dobře a že  jsem to zvládla. S trenérkou jsme dokázaly dobře nastavit občerstvování a chlazení. Šlo to všechno dobře,” uvedla po závodě stříbrná Eliška Martínková.

Dominika Ponížilová v Chengdu získala bronz za přeskok.

Obrovského úspěchu dosáhla na univerziádě v Chengdu také sportovní gymnastka Dominika Ponížilová. Studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vybojovala bronzovou medaili ve finále v přeskoku! Za své dva přeskoky dostala známky 13,233 a 12,500 a celkovou známku 12,866. Více dostaly jen dvě Japonky – první Miyataová a druhá Sakaguchiová. “Závodím tady pro babičku, je to pro ní,” uvedla česká gymnastka po sedmém místě ve víceboji. Tak teď ve svém posledním vystoupení přidala další skvělý úspěch a důvod k radosti! “Nemám slov, jsem úplně nadšená, je to super výsledek. Věděla jsem, že musím skočit skoky co nejčistěji a bylo to hlavně o doskoku, soustředila jsem se na to a vyšlo to. S prvním skokem jsem hodně spokojená, byl to nejlepší skok, který jsem tady skočila. Ten druhý mohl být trochu lepší, ale i tak to vyšlo,” zhodnotila ještě plná emocí šťastná gymnastka svůj bronzový závod.

 

Ondřej Gemov v Chengdu v pátek překonal český rekord na trati 200m motýlek. Dobře si vedou i ostatní plavci. Foto: Markéta Štenclová

Plavec Jan Čejka skončil ve své rozplavbě na 200m znak na třetím místě s časem 2:01,80 a postoupil do seminále s celkově osmým časem.  V semifinále Čejka svůj čas výrazně vylepšil na 2.00.04 a postoupil do finále s celkově čtvrtým nejlepším časem! Své semifinále vyhrál, když v poslední padesátce zaútočil ze čtvrtého místa a dohmátl jako první! Držíme palce ve finále, které se poplave v neděli ve 13:42 našeho času.

Barbora Janíčková na 50m  znak obsadila ve své rozplavbě druhé místo s časem 29,13 a s děleným sedmým a osmým místem postoupila do semifinále, ve kterém ji unikl postup do finále o dvě setiny s časem 28,82. Skončila tak na devátém místě.

V závodě 50m prsa se představili dva naši plavci Vojtěch Janeček s časem 27,98 dohmátl ve své rozplavbě jako třetí postoupil do semifinále 9. nejlepším časem. Matěj Zábojník s časem 28,70 skončil na sedmém místě své rozplavby a celkově na 22. místě a do semifinále se nekvalifikoval. Janeček v semifinále doplaval šestý v čase 28,07 a také jemu uniklo finále jen o setiny sekundy, nakonec v celkovém pořadí bere 9.místo.

Plavkyně Barbora Janíčková v Chengdu. Foto: Martin Boška

Veslařům se sobotní program vydařil, kromě Daniela Noska, který na skifu postoupil do finále B, se ostatní posádky kvalifikovaly do nedělních finále. Anna Šantrůčková na skifu vyhrála svoji semifinálovou jízdu a do finále postoupila s nejlepším časem! Čeká ji tak ve finále dráha číslo 4, na programu je v neděli v 5:40 našeho času.

Basketbalistky skončily v Chengdu na sedmém místě.

Basketbalistky vyhrály svůj závěrečný zápas na turnaji nad Brazílií 79:74 a obsadily celkové 7. místo. Už v první čttvrtině si svěřenkyně trenéra Kurucze vybudovaly náskok, který držely během celého střetnutí. Nejvíce bodů si připsala Anežka Kopecká 23, Andrea Ondroušková pak 16.

Tenisté Jan Jirmář a Adam Sklenka ve finále čtyřhry narazili na sehranou a přesně hrající tchajwanskou dvojici Hsu/Huang. Naši tenisté prohráli první své podání v prvním setu a skóre už nedokázali dotáhnout, první set tak vyzněl pro soupeře 6:3. Situace se opakovala i v druhém setu, kdy přišla znovu ztráta servisu, ale Češi tentokrát zareagovali okamžitým rebreakem. Pak ale Victor Sklenka znovu neudržel servis, když v rozhodujícím momentě za stavu 40:40 udělal dvojchybu. Tchajwanci dokázali přesně české tenisty prohazovat u sítě, mířili přesně k lajnám. Čeští tenisté bojovali až do konce, odvrátili dva mečboly, ale dosáhli jen na stejný stav jako v první setu- 6:3 pro soupeře. Tenis ale slaví stříbro, které přidává jako desátou medaili české výpravy v Chengdu!

Bronzová radost tenistů. Foto: Martin Boška

Stříbrná radost tenistů. Foto: Martin Boška

Jan Jermář zhodnotil celý svůj turnaj v Chengdu následovně : “Je to neskutečný pocit, myslím si, že kdyby mi tohle někdo řekl před odletem, tak bych mu nevěřil. Mít stříbrnou je parádní pocit, škoda, že to dneska nevyšlo, ale bohužel nebyl to náš den a soupeři předvedli svoji kvalitu a musíme jim poslat gratulaci k jejich výkonu. Hned v prvním gamu vystřelili neskutečné dva returny, prohodili mne po čáře. Dobře servírovali, hráli přes první podání a doplňovali se. Bylo to dneska těžké, ale myslím si, že jsme předvedli také dobrý výkon. Děkujeme celému českému týmu za to, že nás dorazil podpořit. A turnaj na univerziádě pro mne? Hrál jsem poprvé tři disciplíny, nebylo to to vůbec jednoduché. Ale organizační tým, Martin Pivec a Iva Dostálová, se o nás skvěle postarali a jím patří velký dík za to, jak nás na každý nový den dali dohromady.”

Jan Jermář a Victor Sklenka se stříbrnou medailí ze čtyřhry. Foto: Martin Boška

Podobně radostné pocity prožíval také Victor Sklenka:Je to neskutečný pocit, připadám si jako ve splněném snu, jak to tady mají všude napsané, že Chengdu splní sny. Zní to parádně, s Honzou jsme to vydřeli, každý zápas byl opravdu těžký. Jsem moc rád za to jak to dopadlo, i když dnes soupeři proti nám hráli bezchybně, poklona k tomu, jak zahráli. Myslím si, že i my jsme předvedli dobrý výkon, ale v důležitých momentech jsme udělali dvě, tři chyby, které rozhodly celý zápas. Tak už to u mužského tenisu je. Jeden, dva balóny rozhodlo. Soupeři měli vysoké procento prvního servisu, dostávali nás pod tlak, bylo to těžké returnovat, aniž by nám to síťař hned nezabil. V druhém setu jsme je ještě čistou hrou, brejkli, ale pak jsme nepodrželi vlastní servis a to už definitivně rozhodlo.

Svůj turnaj dnes dohrály také volejbalistky, které podlehly Hong-Kongu 0:3  a skončily celkově na 8. místě. První set byl vyrovnaný a rozhodl až 26. bod pro soupeřky, které dotáhly k vítěznému konci také další dva sety.


 

Výsledky 9. dne Letních univerzitních her v Chengdu 5. srpna 2023

Atletika

20 km chůze žen

stříbro – Eliška Martínková 2. místo, 1:33:58 (ztráta na vítězku Meryem Bekmezovou z Turecka 5 sekund)

Plavání 

200 m znak muži

rozplavba Jan Čejka 2:01, 80 (3. místo) postup do semifinále z 8. místa

semifinále 2.00.04 (první místo) postup do finále ze 4. místa

50 m znak ženy

rozplavba Barbora Janičková 29,13 (2. místo) postup do semifinále z 8. místa

semifinále 28,82 celkové 9. místo

50 m prsa muži

rozplavba Vojtěch Janeček 27,98 (3. místo) postup do semifinále z 9. místa

semifinále 28.07 (6. místo) konečné celkové 9. místo

rozplavba Matěj Zábojník 28,70 celkově 22. místo

Veslování

Anna Šantrůčková, skif, 1. místo semifinále – postup do finále s nejlepším časem 7:53,24 Finále v neděli v 5:40 našeho času.

Daniel Nosek, opravy 2. místo 7:24:04, semifinále 4. místo 7:20:07,  pojede finále B v neděli od 4:08 našeho času.

Štěpán Keller, Vilém Pachman, Tomáš Zobal, Jan Chlebovský, nepárová čtyřka, 3. místo opravy, 6:30,37 postup do finále v neděli 6:40 našeho času.

Barbora Podrazilová, Valentýna Solařová, dvojskif, 1. místo opravy, 7:28:16 postup do finále v neděli od 5:10 našeho času.

Valentýna Solařová, Anna Šantrůčková, Tomáš Zobal, Jan Chlebovský, smíšená čtyřka, 3. místo opravy 6:53,82 postup do finále v neděli 3:08 našeho času..

Basketbal ženy

o 7. místo

Česko – Brazílie 79:74 (22:11, 45:33. 60:47) – celkově 7. místo

Česko: Kopecká 23, Ondroušková 16, Hálová 15, Natabou 12, Buřtová 7, Žílová 3, Rašková 3, Káňová, Vydrová, Gaislerová, Halátková, Busková. Trenér Daniel Kurucz.

Tenis

Finále čtyřhry Jermář/Sklenka – Yu-hsio HSU/Tsung-Hao HUANG (Tchajwan) 3:6 3:6

Přímý přenos můžete sledovat na fisu.tv https://www.fisu.tv/videos/fisu-tv-8-chengdu-2021-fisu-games

Volejbal

muži skupina o 13.-16. místo

11:30 Česko -Ázerbajdžán 3:0 (25:15, 28:26, 25:23), utkání o 13. místo bude v neděli od 9 hodin proti vítězi zápasu Indie- Hong Kong

ženy

Česko – Hongkong 0:3 (24:26. 20:25, 22:25) celkově 8. místo

Foto: Markéta Štenclová, Martin Boška


Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu:

2 zlaté, 3 stříbrné, 5 bronzových

zlato

Matěj Rampula, střelba, rychlopalná pistole 25 m

Vilém Stráský, atletika, desetiboj

stříbro

Pavel Schejbal, Veronika Schejbalová, střelba, mix dvojic 10m vzduchová pistole

Eliška Martínková, atletika, 20 km chůze

Jan Jermář, Victor Sklenka, tenis, čtyřhra

bronz

Jiří Přívratský, střelba, třípolohová malorážka

Pavel Schejbal, střelba, 10m vzduchová pistole

Veronika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková 50m třípolohová malorážka, týmová soutěž žen

Barbora Malíková, atletika, běh 400 m

Dominika Ponížilová, sportovní gymnastika, přeskok

Jistou medaili má také tým basketbalistů, který nastoupí v neděli od 13:30 hodin do finále proti Brazílii v přímém přenosu na Eurosportu 2.