Přehled 10. den: Veslařka Šantrůčková si dojela pro zlato, basketbalisté vyhráli univerziádu!

Přehled 10. den: Veslařka Šantrůčková si dojela pro zlato, basketbalisté vyhráli univerziádu!

 

Basketbalisty čeká boj o zlato! Foto: Martin Boška

Dnešní den byl opět ve znamení znatelného českého zastoupení ve veslování. Nejvíce se upínal zrak na Annu Šantrůčkovou, která dokázala do finále postoupit s nejrychlejším časem a byla jedna z favoritek. Roli favoritky dokázala i přes zdravotní potíže potvrdit a vybojovala pro českou výpravu další zlatou medaili!  V odpoledních hodinách nás čekalo finále basketbalistů, kteří vyzvali v souboji o zlato Brazílii. A byli úspěšní! Velmi dramatické utkání přineslo zlatou tečku pro české basketbalisty. O pouhé 2 body porazili tým Brazílie a můžou slavit největší týmový úspěch na univerziádě po 30 letech.

Poslední atletickou disciplínou, ve které měla česká výprava své zastoupení – a hned dvojnásobné, byl půlmaraton žen. Do něj nastoupily Tereza Hrochová a Barbora Macurová. Lépe si dnes vedla Tereza Hrochová, účastnice olympijských her Tokiu a studentka ZČU v Plzni. Ta doběhla v závodě na dohled medailovým příčkám. Cílem proběhla první z českých závodnic v čase 1:14,48 s a obsadila „bramborovou“ příčku, tedy 4. místo. Na bronzovou medaili ztratila 20 s. Barbora Macurová, která je studentkou UTB ve Zlíně, obsadila na univerziádě v Chengdu konečné 24. místo za čas 1:22,03 s. Z vítězství se radovala Japonka Kitagawaová s časem 1:13,17 s.

Půlmaraton žen. Foto: 2021chengdu.com

Atleti tak mají za sebou úspěšné působení na letošních Letních světových univerzitních hrách v čínském Chengdu, kde zkompletovali medailovou sbírku. Ze zlata se ve čtvrtek radoval desetibojař Vilém Stráský a z bronzu čtvrtkařka Barbora Malíková. V sobotu v chůzi přidala stříbro Eliška Martínková.

Máme zlatou medaili z veslování! Další medailovou radost pro české barvy odšpuntovala Anna Šantrůčková. Ta si ve skifu dojela pro prvenství na 2 km trati. Do cíle dorazila o sekundu dříve než její soupeřka Westleyová z Jihoafrické republiky. Po půlce závodu se Anna vypracovala do čela a své vedení dokázala udržet až do konce. Blahopřejeme!

Anička se po závodě podělila o své pocity: “Cítím se hrozně, ale pocit úplně skvělý, tak já nevím. Všechno, cítím teď tak nějak všechno. Veslování je vždy náročný a vzhledem k tomu, že ráno jsme měli ještě jeden závod, po kterým jsem měla chvíli pochyby, jestli tenhle závod vůbec zvládnu odstartovat, tak musím říct, že dnes to byl extrém. Vůbec jsem nevěděla, co od toho čekat. Naštěstí to tam padlo, ale být to o kousek delší, tak už to asi nedojedu. Před závodem jsem měla potíže s předloktím, takže posledních 200 metrů už jsem skoro nemohla držet veslo a jen se modlila ať to skončí. Všichni z týmu se tu o mě starali, všechno jsme se s tím snažili vymyslet. Naštěstí to nakonec dopadlo tak, že jsem to s tou rukou zvládla odjet. Takhle zhodnotila své zlaté počínání unavená, ale celou dobu rozesmátá Šantrůčková.

Zlatá Anna Šantrůčková. Foto: Markéta Štenclová

Ráno jeli svá finále i další čeští veslaři. Nejdříve se na trať vydala smíšená čtyřka, které byla součástí i Anička Šantrůčková. Ta si mohla před svou zlatou medailí vybojovat i bronz, ale česká čtveřice neudržela třetí místo a 250 m před cílem je téměř přeletěl německý tým a Češi se museli spokojit s bramborovou medailí. Jako jediný jel B finále Daniel Nosek a o pár desetin ho dokázal vyhrát, což pro něj znamenalo konečné 7. místo. Anna Drnková si ve finále lehkého skifu vyjela 6. místo. Další smolnou bramboru do českého týmu přinesla nepárová čtyřka ve složení Štěpán Keller, Vilém Pachman, Tomáš Zobal, Jan Chlebovský. Ale v tomto případě ztratila na své turecké soupeře na 3. místě více než 5 sekund. Téměř jakoby se veslařské posádky sladily. Dvojskif ve složení Podrazilová a Solařová si vyjel také 4 místo. Tentokrát ale scházelo opravdu málo. Přetahování o 3. místo s Italkami bylo až do samého konce a nakonec posádky dělila pouhá sekunda.

Dnes se nám představil i tým kordistů v šermu. Začali velmi dobře, když si poradili se svými soupeři z Kambodži, ale poté bohužel vypadli, poměrně jasně, se svými protivníky z Polska. Jejich cesta turnajem tedy skončila v osmifinále a celkově se s turnajem loučí na 10. příčce.

Basketbalisty za pár hodin čeká souboj o zlatou medaili. O tu bude bojovat s týmem Brazílie. Tento zápas můžete sledovat na Eurosportu 2 nebo Fisu.tv, kde najdete vysílání i všech ostatních sportů z univerziády. Začátek zápasu je naplánován na 13:30 SEČ. Před tímto veledůležitým zápasem nám Matěj Burda a Patrik Samoura sdělili své pocity.

Nejdříve se rozpovídal Matěj Burda: “Ten poslední zápas byl pro nás určitě nejtěžší, i když jsme ho vyhráli docela velkým rozdílem, tak si myslím, že to pro nás bylo fyzicky těžký, protože ve čtvrtfinále nám vypadl první rozehrávač Marek Vyroubal. Takže jsme to hráli v okleštěné sestavě. I když jsme teda vyhráli velkým rozdílem bodů, tak nás to stálo hodně sil, ale jsme ready jít dneska do finále. Myslím, že u Brazilců si musíme pohlídat hlavně jejich rozehrávače, na kterých jim stojí hra. Řekl bych, že tady na turnaji máme nejlepší obranu. To hodně souvisí i s tou týmovostí. Navzájem si věříme. A od toho se to odvíjí.”

V podobném duchu pokračoval Patrik Samoura“Samozřejmě zápasů už bylo dost, ale na to se nikdo neptá, měli bychom to zvládnout. Důležitá je určitě regenerace. Chtěli jsme Ameriku, abychom s nimi zase mohli soupeřit, ale máme Brazílii. Uvidíme jak to dopadne, věříme si a musíme být tým, abychom vyhráli. Trenér nám strašně moc pomáhá. Byl ve spoustě týmech v několika zemích. Má obrovskou knowledge. Ví o basketbalu hrozně moc, ale pomáhá nám i z té psychologické stránky. Chtěl bych taky vypíchnout naší týmovost, myslím, že to je to naše typické české a díky tomu tady můžeme uspět. Pro někoho to není velká věc, řeknou si je to jen Univerziáda. Ale myslím si, že celkově jde v posledních letech český basketbal nahoru a je hrozně podceňovaný.”

Čeští volejbalisté se utkali v souboji o 13. místo s týmem Indie a zvítězili poměrně jednoznačně 3:0 na sety. S turnajem se tedy loučí vítězstvím. Dramatický byl jen první set, který naši reprezentanti vyhráli v poměru 27:25. Zbylé sety už se nesly ve světle české dominance.

Jan Čejka má už také za sebou finále znakařské dvoustovky. Poté, co postoupil do finále se 4. nejrychlejším časem to vypadalo, že Honza zabojuje o nějakou medaili. Bohužel ve finále to nevyšlo, dohmátl na 5. místě. Ale na 3. místo mu chybělo pouhých 53 setin. I tak blahopřejeme ke skvělému výsledku.

Basketbalisté to dokázali! Přepište dějiny, čeští basketbalisté vezou zlato z Letních univerzitních her v Chengdu! Velmi dramatické utkání, ve kterém neměl po celou dobu hry nikdo navrch, se rozhodovalo až v posledních sekundách. V nervózním závěru se na obou stranách neproměňovaly trestné hody, dvojky a se štěstím pro naše barvy i trojky. 9 sekund před koncem se rozhodl pro střelu z tříbodové vzdálenosti Brazilec Buffat a strhl by tím vítězství na brazilskou stranu. Ale minul a tak se hráči českého výběru mohli radovat z vítězství 69:67.

Je to první zlatá medaile z týmového sportu z univerziády po dlouhých 30 letech. To slavili triumf čeští fotbalisté. Basketbalisté se tedy zapsali tučným písmem do historie univerzitního sportu. Dnešní noc bude v Chengdu velmi divoká a hlavně dlouhá. Na tribunách fandila českému výběru téměř celá česká výprava. Moc blahopřejeme!

Zlatý tým basketbalistů. Foto: Martin Boška

Poprvé v historii čeští basketbalisté vystoupali na nejvyšší stupínek na univerziádě. Své k tomu řekl i trenér Luboš Bartoň: “Myslím, že tenhle tým určitě nebyl favoritem, neměli jsme nejlepší hráče. To jsme byli schopni vidět i v ostatních zápasech. Ale měli jsme nejlepší tým jako celek. Kohezní tým, který pracoval v útoku, v obraně, mimo hřiště, chtěl si přidávat. Jeden měsíc skvělý práce, byla to pro mě opravdu radost s nima pracovat. Ani nebudu hodnotit zápas, opět jsme to vyhráli jako tým. Bez Marka Vyroubala a Patrika Samoury (pozn. zranění v průběhu zápasu). Luboš Kovář si vybral slabší den, ale zastoupili ho další. Jsem plný emocí, jsem hrozně rád, že Česko také něco v basketbalu vyhrálo. Nevím, těžko se mi hledá víc slov. Opravdu jsem pyšný na celý tým, realizační tým. Povedla se nám velká věc.

K zápasu se vyjádřil i nejlepší český střelec tohoto zápasu, Jan Zídek, který nasázel úctyhodných 24 bodů: “Samozřejmě mi nebylo úplně nejlíp, když jsem házel ty trestné hody na konci zápasu při vyrovnaném stavu (pozn. jeden proměněný trestný hod). Byly to nervy, ale to co mě v tu chvíli uklidňovalo bylo, že jsme to celý turnaj hráli jako tým. Myslím, že na celém turnaji jsme neměli nejlepší individuální hráče, ale jako tým jsme hráli dobře a to se dnes ukázalo. Protože jsme byli v těžkých chvílích, ale zůstali jsme pospolu a hráli jsme až do konce jako tým. Máme takovou skvělou grupu hráčů, že i když se někdo zraní jako Marek (pozn. Vyroubal) a teď Patrik (pozn. Samoura), tak se semkneme a dotáhli jsme to do konce!”

Článek je průběžně aktualizován. Připravujeme podrobnosti.

Autor: Hromíř Marek


Výsledky 9. dne Letních univerzitních her v Chengdu 5. srpna 2023

Atletika

Půlmaraton ženy

Tereza Hrochová, čas 1:14,48 s, 4. místo (20 s na 3. místo).

Barbora Macurová, čas 1:22,03 s, 24. místo.

Veslování

Anna Šantrůčková, skif, 1. místo finále, čas , zlatá medaile!

Valentýna Solařová, Anna Šantrůčková, Tomáš Zobal, Jan Chlebovský, smíšená čtyřka, 4. místo finále, čas 6:25.74.

Daniel Nosek, skif, 1. místo finále B, čas 7:10.14, celkově 7. místo.

Anna Drnková, lehký skif, 6. místo finále, čas 8:09.88.

Štěpán Keller, Vilém Pachman, Tomáš Zobal, Jan Chlebovský, nepárová čtyřka, 4. místo finále, čas 6:23.22.

Barbora Podrazilová, Valentýna Solařová, dvojskif, 4. místo finále, čas 7:17.92.

Adam Kulhánek / Jan Chládek, dvojka bez kormidelníka, 6. místo finále, čas 6:52.65.

Šerm

Kord tým muži

Round of 32:

Česko – Kambodža 45:20

Round of 16:

Česko – Polsko 33:45

Celkově 10. místo!

Volejbal

o 13. místo

Česko – Indie 3:0 (27:25, 25:13, 25:16)

Basketbal

Finále

Česko – Brazílie 69:67 (16:13, 18:21, 17:16, 18:17) 1. místo, zlatá medaile!

Česko: Zídek 24, Kovář 9, Sýkora 9, Svoboda 9, Noumeros 8, Novák 4, Burda 3, Vlk 2, Fuxa 1. Trenér: Luboš Bartoň.

Plavání

Jan Čejka, 200 m znak, finále 2:00.52, 5. místo


Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu:

4 zlaté, 3 stříbrné, 5 bronzových

zlato

Matěj Rampula, střelba, rychlopalná pistole 25 m

Vilém Stráský, atletika, desetiboj

Anna Šantrůčková, veslování, skif

Basketbalisté

stříbro

Pavel Schejbal, Veronika Schejbalová, střelba, mix dvojic 10m vzduchová pistole

Eliška Martínková, atletika, 20 km chůze

Jan Jermář, Victor Sklenka, tenis, čtyřhra

bronz

Jiří Přívratský, střelba, třípolohová malorážka

Pavel Schejbal, střelba, 10m vzduchová pistole

Veronika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková 50m třípolohová malorážka, týmová soutěž žen

Barbora Malíková, atletika, běh 400 m

Dominika Ponížilová, sportovní gymnastika, přeskok