Čeští vysokoškoláci se ve Švýcarsku neztratili

Čeští vysokoškoláci se ve Švýcarsku neztratili

 

Na druhém mistrovství Evropy univerzit, které se uskutečnilo od 24. do 27. srpna ve městečku St. Gallen, výrazně dominovali domácí švýcarští závodníci. Vybojovali celkem 15 z 21 dostupných medailí. Nejúspěšnější byl Tino Polsini (ETH Zurich) s jednou zlatou, jednou stříbrnou medailí a jedním 4. místem. Švýcarskou dominanci dokázali rozbít jen Finka Hanne Hilo (zlato ze sprintu), Maďarka Zsofia Sárkozi (zlato na krátké trati) a Francouzka Florance Hanauer (bronz ze sprintu). Dále pak štafety univerzity Clermont Auvergne (stříbro ze štafet MM), Aalto Univerzity (bronz ze štafet MM) a University of Jyvaskyla (bronz ze štafet WM).

Medaile pro českou výpravu nakonec bohužel nebyla, ale i naši závodníci byli ve výsledcích vidět vysoko – 1x 5.místo, 2x 7.místo a 3x 10.místo. Domácí Švýcaři postavili plno špičkových závodníků, včetně aktuální mistryně světa, a terény byly navíc hodně náročné. Nicméně spousta našich závodníků zaběhla na úrovni svého maxima.

Mezi 104 muži a 78 ženami dosáhli nejlepšího umístění Jakub Chaloupský a Petr Horvát svým 5., resp. 7. místem na krátké trati. Ve sprintu bylo nejlepším umístěním 10. místo Jany Pekařové, ve sprintových štafetách pak 7. místo Univerzity Karlovy (Jana Pekařová – Eliška Hájková) v kategorii WW, 10. místo dvojice z MENDELU Filip Adámek – Radim Kligl v kategorii MM a rovněž 10. místo smíšené dvojice z VUT Brno Klára Nechanická – Petr Horvát.

“Tato akce není ale jen o medailích a výsledcích – skvělá studentská atmosféra a duch fair-play,  to jsou hlavní devizy tohoto šampionátu. A když se přidala výborná atmosféra uvnitř českého týmu, navíc spousta závodníků předvedla výkony na hranici svého maxima, a tak ze Švýcarska odjížděla naše výprava spokojena,” zhodnotil počínání české výpravy na MEU 2023 Dušan Vystavěl.

Hned v příštím týdnu pak čekají všechny závodníky České akademické hry v Olomouci a ve Velkém Újezdě. Soutěžit se bude ve sprintu (úterý 5.9. od 16 hodin) a na krátké trati (středa 6.9. od 10 hodin).

Evropský šampionát univerzit prokázal svou opodstatněnost a je velmi pravděpodobné, že orientační běh bude zařazen do programu příštích Evropských univerzitních her, které se budou konat od 12. do 24. července 2024 v maďarských městech Miskolc a Debrecen.