V pátek 24.11. se v hale brněnského Sokola Brno 1 konal tradiční turnaj akademiků v šermu a to ve všech kategoriích. Muži i ženy se zde utkali v soubojích šavlí, kordem i fleretem.
Hned v první soutěži šavlistů se zadařilo Petrovi Waschbergerovi z pořádajícího VUT, který ve finále celkem hladce zvítězil nad Václavem Kunderou z MU.
Na třetím místě se pak umístili Salvador Ábalos Martinez z Polytechniky v Jihlavě a Robert Zwinger ze Slezské univerzity.
Finále šavle žen ovládla Faina Elgina z ČZU, když porazila Michaelu Janečkovou opět z pořádajícího VUT v Brně.
Nejsilněji a nejpočetněji obsazenou disciplínou je tradičně kord mužů. Mezi 20 startujícími závodníky byli nejen reprezentanti ČR, ale také nadšenci, pro které to byl první závod v životě, protože šerm se vyučuje v rámci tělesné výchovy hned na několika vysokých školách.
Ve finále se utkali dva kolegové z národního týmu: Pavel Pitra z UK a Michal Čupr z UJEP. Finálový boj byl velice vyrovnaný a dramatický a Pavel Pitra vyhrál nejtěsnějším možným rozdílem 15:14.
Na třetích místech se umístili Kristián D’Amico z UK a Marek Dolejší z ČVUT.
Vítězkou kordu žen se stala Alžběta Nevosadová z UK. Kord tak ovládla stejná škola i šermířský klub SC Praha.
Fleret mužů měl stejné složení finále jako v loňskem roce a Václavu Kunderovi z MU se podařilo, tentokrát o něco snáze, ovládnout tuto disciplínu. Ve finále si poradil s Robertem Zwingerem z SU.
Fleret žen byl nejméně obsazenou disciplínou s pouhými 6 závodnicemi. Ve finále se setkala Eva Havránková z OU s Kateřinou Jakubcovou z MU. Havránková jasně zvítězila a odvezla si z Brna titul akademické mistryně.
Obsazením i počtem startujících byl turnaj mírně nadprůměrným vůči předchozím rokům a doufáme, že trend zvyšování kvality i počtu startujících bude i v následujících letech.