Ohlédnutí za Akademickým mistrovstvím světa v Jáchymově

1. března 2022 | ČAUS | M. Štenclová

Akademické mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu 2022 v Jáchymově je za námi. Celkem se na start postavilo 71 závodníků z dvanácti zemí z celého světa. Jorgen Baklid z Norska zvítězil jak ve sprintu, tak ve stíhacím závodě a stal se tak dvojnásobným Akademickým mistrem světa. K těmto dvěma úspěchům přidal ještě bronz ze závodu s hromadným startem, ve kterém titul putuje zásluhou Nicoly Müllera do Švýcarska. Mezi ženami ve sprintu zvítězila Olesia Riazanova z Ruska, ve stíhacím závodě ji předstihla její týmová kolegyně Marina Viatkina a v posledním závodě s hromadným startem si pro zlato dojela švýcarská závodnice Eliane Deininger.

ÚTERNÍ ÚVODNÍ SPRINT

Celá akce odstartovala sprintem mužů v okolí Eduard Arény. Do cíle dojel jako první Jorgen Baklid z Norska v čase 12 minut a vybojoval tak vůbec první medaili na tomto šampionátu. Těsně za ním byl švédský závodník Rasmus Wickbom a třetí místo patří Nicola Müllerovi ze Švýcarska. Nejlepší z Čechů byl Vojtěch Bartoš, který se umístil na krásném 9. místě. Do první dvacítky se vešli ještě Josef Nagy (14.) a Jan Hašek (19.). Další čeští závodníci se umístili v další desítce – na 24. místě finišoval Ondřej Hlaváč, 26. byl Kryštof Průša a 30. Ondřej Vystavěl.

V zápětí odstartovaly do svého úvodního závodu také ženy. Jako první se na cílové rovince objevily dvě ruské závodnice, Marina Viatkina a Olesia Riazanova. Ze zlata se nakonec radovala druhá jmenovaná, která o 6 sekund předjela favoritku a svou týmovou kolegyni. Třetí místo a bronzovou medaili vybojovala Jenny Baklid pro Norsko. Nejlepší Češkou v tomto závodě byla Anežka Hlaváčová, která dojela 18. se ztrátou necelých 2 minut. Markéta Firešová dojela 22. a Tereza Chrástová na 29. místě.

STŘEDEČNÍ STÍHAČKA

Do středečního stíhacího závodu vyrazil jako první vítěz sprintu. Jorgen Baklid svou roli favorita potvrdil a s půlminutovým náskokem dokončil závod první a dojel si tak pro druhé vítězství na tomto Akademickém mistrovství. Napínavý a krásný souboj o druhé místo vedli do posledních metrů Rasmus Wickbom a Nicola Müller. Ale nakonec se ani na druhém a třetím místě oproti předchozímu dni nic nezměnilo. Norský lyžař Rasmus Wickbom o dvě setiny předstihl Švýcara a vybojoval své druhé stříbro. Bronzový opět skončil Nicola Müller.

Další TOP 10 pro český tým. Přes to, že se českým závodníkům nepodařilo ztrátu z předchozího závodu stáhnout a v průběhu závodu naopak ještě narostla, si téměř všichni dojeli pro zlepšení. Vojtěch Bartoš jako nejlepší český závodník může být s výsledkem spokojený. Vešel se mezi nejlepší desítku. Josef Nagy potvrdil své 14. místo ze sprintu, Ondřej Hlaváč vylepšil svůj výkon o sedm míst a dojel sedmnáctý. Kryštof Průša se posunul taktéž o 7 míst vzhůru na 19. příčku. Ondřej Vystavěl si také polepšil, o tři místa oproti sprintu a dojel na 27. místě. Jan Hašek špatně orazil kontrolku a do celkového pořadí tak nezasáhl.

Mezi ženami potvrdila své kvality favoritka Marina Viatkina a svým soupeřkám nedala šanci. V cíli byla o více než půl minuty před svou týmovou kolegyní Olesii Riazanovou a třetí Jenny Baklid nadělila přes 1,5 minuty. Pořadí dvou závodnic z Ruska se tak na prvních dvou místech oproti sprintu akorát prohodilo. Bronz opět putoval do norského týmu.

Anežka Hlaváčová potvrdila své 18. místo ze sprintu, Markéta Firešová si o jednu příčku pohoršila a dojela 23. a Tereza Chrástová, stejně jako v předchozím závodě, obhájila 29. příčku.

PÁTEČNÍ ŠTAFETA PLNÁ ZVRATŮ

Po dni volna, který většina sportovců využila na trénink, se studenti postavili na start dalšího závodu, tentokrát však v aréně Jahodová louka. Zde pořadatelé připravili tratě pro štafetový závod smíšených dvojic. Každá země měla možnost do závodu nasadit dva týmy. Za Maďarsko se šampionátu účastnila pouze jediná závodnice a za Slovensko naopak pouze dva mužští zástupci. Proto se organizátor rozhodl udělit těmto dvěma zemím výjimku a mohli startovat společně ve smíšené štafetě.

Závody doprovázelo slunečné avšak oproti předchozím dnům lehce mrazivé počasí. Dostatek sněhu, skvěle upravené tratě a zajímavě postavené trasy, díky kterým se sportovci mnohokrát ocitli v blízkém okolí hlavního stadionu, udělaly své a k vidění byl napínavý a divácky velmi atraktivní závod! Závod si velmi pochvalovali nejen diváci, ale hlavně samotní závodníci.

V průběhu závodu se pořadí vedoucích štafet mnohokrát změnilo a do poslední chvíle nebylo jasné, kdo protne cílovou pásku jako první. Na vedoucích pozicích se střídaly štafety Norska, Švédska, Ruska a Švýcarska. V jednu chvíli se na čtvrté příčce pohybovala také česká štafeta. Z vítězství se nakonec radovala ruská štafeta ve složení Olesia Riazanova a Artemii Dorma, kteří dokončili závod v čase 49:12. Druhé místo vybojovalo Švédsko zásluhou dvojice Klara Yngevsson a Rasmus Wickbom, který tak získal již třetí stříbro z tohoto AMS.

Následoval krásný boj o třetí místo mezi finišující Eliane Deininger ze Švýcarska a norskou závodnicí Jenny Baklid, která jí doslova dýchala na záda. O bronzu pro Švýcarskou výpravu v závěru rozhodlo pouze 7 sekund. Ze třetího místa se tak radovali Eliane Deininger a Noel Boos. Čtvrtí skončili sourozenci Jenny a Jorgen Baklid.

Českému nasazenému páru číslo jedna, ve složení Anežka Hlaváčová a Vojtěch Bartoš, se příliš nedařilo a z pátého startovního místa se nečekaně propadli až na 12. příčku. Naopak lépe se dařilo druhému českému páru Markéta Firešová – Josef Nagy. Startovali ze 14. místa a i přes pád, který potkal českou lyžařku po jedné z předávek při zandávání mapy do mapníku, předstihli své reprezentační kolegy a do cíle dojeli na krásném 10. místě. Uzavírají tak světovou TOP 10.

SOBOTNÍ ZÁVOD S HROMADNÝM STARTEM A NEJTĚSNĚJŠÍM BOJEM O ZLATO

Nicola Müller oplatil Rasmusovi Wickbomovi těsnou porážku ze stíhacího závodu a dojel si pro zlato!

Poslední závod mistrovství přinesl mimo jiné krásný finiš doprovázený hlasitým povzbuzováním fanoušků podél trati a zvuky švýcarských kravských zvonců. Ze zlata se v cíli nakonec radoval švýcarský závodník Nicola Müller, který o pouhou vteřinu porazil svého největšího soka Rasmuse Wickboma a oplatil mi tak těsnou porážku ze stíhacího závodu.

Bronz opět putuje do Norska opět díky skvělému výkonu Jorgena Baklida. Nejlepším českým závodníkem se stal Ondřej Hlaváč, který uzavírá nejlepší desítku. Do dvacítky nejlepších se dostali hned tři čeští závodníci – Kryštof Průša (14.), Jan Hašek (17.) a Ondřej Vystavěl (19.). Vojtěch Bartoš minul kontrolku a výsledek tak nezapočítá. Josef Nagy závod nedokončil.

Mezi ženami jasně dominovaly studentky ze Švýcarska. Eliane Deininger a Alina Niggli dojely v tak těsném rozdílu, že musela rozhodnout až cílová fotografie. Zlato získala Eliane Deininger, která porazila svou týmovou kolegyni Alinu Niggli o méně než 1 sekundu. Pro bronz a svou první medaili z tohoto šampionátu si dojela Judita Traubaite z Litvy.

Nejlepší Češkou byla opět Anežka Hlaváčová, která dojel 12. Markéta Firešová skončila 17. a Tereza Chrástová 22.

Závěr šampionátu doprovázelo krásné sportovní gesto všech zúčastněných, kteří přišli k cílové rovince fandit poslední finišující závodnici ve startovním poli.