AM ČR v halové atletice 2016

Halové mistrovství ČR vysokoškoláků hostila tradičně strahovská nafukovací hala s pořádající školou FTVS UK Praha. Klání se zúčastnil rekordní počet 36 vysokých škol a fakult z celé republiky. Počet závodníků dosáhl 149, z toho 87 mužů a 62 žen, tj. více soutěžících než v předchozích letech, což lze přičíst i posunutém termínu závodu na druhý lednový týden.

Ve 12.00 hodin se rozeběhly první čtyři disciplíny: 60 m př. žen, dálka mužů, tyč, koule mužů a žen. Na 60 m př. si pro zlato ve výborném čase 8,50 s doběhla česká reprezentantka Lucie Koudelová z VŠEM Ústí nad Labem, před Helenou Jiranovou z ČZU Praha (8,83 s) a třetí Annou Švecovou, taktéž z ČZU Praha (9,00 s). Vysokou kvalitu měly překážky v podání mužů. Vyhrál český reprezentant ve vícebojích Václav Sedlák z ČVUT Praha časem 8,07, před Martinem Pokorným (MU FSpS Brno), který dosáhl času 8,31. Třetí doběhl Juránek Martin, taktéž z Brna za 8,38 s.

Kvalitní úroveň si podržel skok o tyči, kde v mužích vyhrál výkonem 5,15 m český reprezentant Lukáš Posekaný z ČVUT Praha. V ženách zvítězila výborným výkonem rovné čtyři metry Aneta Morysková z pořádající FTVS, druhá skončila Nikol Jiroutová z PřF UK FTVS, která překonala laťku ve výšce 3,70 m.

V kouli vítězný Filip Litavský z ČZU Praha dosáhl výkonu 14,95 m. V ženách vyhrála výkonem 12,77 m Tereza Vytlačilová z ČVUT Praha.

Ve skoku dalekém zvítězila Míša Svojanovská z pořádající fakulty, její nejdelší skok měřil 549 cm. V mužích získal zlato Adam Pašiak z ČUT Praha skokem dlouhým rovných sedm metrů.

Poté následoval první vyhlašovací blok, medaile předával Mgr. Petr Kotyza, předseda komise atletiky ČAUS.

Trojskok vyhrál suverénně vítěz skoku dalekého Adam Pašiak, když jako jediný výkonem 15,08 m překonal hranici patnácti metrů. Ženskou kategorii ovládla Veronika Matulková ze ZČU Plzeň výkonem 11,64 m.

Nejkratší halový sprint zvládl v nejrychlejším čase 6,92 český reprezentant Vojtěch Kolarčík z ČVUT Praha a zopakoval tak svoje loňské prvenství. Druhý doběhl časem 7,01 Vojtěch Netymach z Upa Pardubice a třetí byl Dominik Záleský z UP Olomouc za 7,07 s. V ženách si připsala časem 7,69 s druhé vítězství Lucie Koudelová z VŠEM Ústí nad Labem, druhá skončila Martina Štychová ze ZČU Plzeň, která časem 7,72 o setinu předčila Helenu Jiranovou z ČZU Praha.

Souboj výškařů ovládl výkonem 210 cm Martin Heindl z MU FSpS Brno před loňským vítězem Matyášem Daleckým z ČVUT Praha, který překonal 205 cm. Ve skoku vysokém žen potřetí za sebou zvítězila Nikola Strachová z ČZU Praha kvalitním výkonem 175 cm.

Běh na 400 m se stal kořistí talentovaného Lukáše Hodbodě z VŠE Praha časem 49,58 s. V ženách zvítězila Marcela Pírková z VUT Brno časem 59,13 s.

V běžeckých disciplínách vyhrál 800 m Michal Šmahel z VŠCHT Praha časem 1:55,80, běh na 1500 m ovládl Josef Šimsa z ČZU Praha výkonem 3:59,87. Na stejných tratích žen nenašla přemožitelku vítězka Univerziády Kristiina Mäki z ČVUT Praha, která stejně jako vloni obě disciplíny vyhrála. Běh na 800 m časem 2:11,77 před Renatou Vocáskovou z MUP Praha (2:12,46) a 1500 m 1500 m časem 4:33,57 před Petrou Vašinou z UP Olomouc, která dosáhla času 4:34,07.

Štafety na 4x 200 m vyhrála v mužích štafeta ČVUT Praha, štafeta žen se stala kořistí děvčat ze ZČU Plzeň.

Celkovým vítězem v soutěži škol se stala ČVUT Praha se ziskem 124 bodů, pouhého půlbodu před UK FTVS (123,5 bodu). Třetí skončil se ziskem 93,5 bodu tým ZČU Plzeň.

Atmosféra závodů byla prodchnuta sportovním duchem a přátelským fairplay chováním. Díky všem pořadatelům a rozhodčím za bezproblémový průběh, sportovcům za předvedené výkony a za rok na Strahově na shledanou.