ME univerzit v orientačním běhu skončilo. Na české univerzity putuje pět medailí!

29. července 2019 | Mistrovství Evropy univerzit v orientačním běhu | Jan Picek

V sobotu skončilo 1. Mistrovství Evropy univerzit v orientačním běhu (EUOC 2019), které se odehrálo v Olomouci a okolí. Organizátorský tým v čele s Dušanem Vystavělem započal novou epochu univerzitního sportu, když se do Česka sjelo přesně 50 univerzit z celé Evropy. Jak závody probíhaly? To se dozvíte v naší reportáži.

Závodníci se sjížděli do Olomouce, kde bylo centrum celé akce, v pondělí nebo v úterý. Právě v úterý už byl pro ně připraven prolog v uličkách centra Prostějova. Další den byl modelový trénink, General Technical Meeting a také zahajovací ceremoniál, kde se potkali prezidenti obou sportovních mezinárodních svazů: předseda evropské asociace univerzitních sportů EUSA Adam Roczek a předseda IOF Leho Haldna.

Zahajovací ceremoniál, který se odehrál v Korunní pevnůstce, hostil řadu významných osobností. Foto: Jan Picek

Ve čtvrtek se již naplno rozběhla sportovní část šampionátu. Dopoledne se odehrála kvalifikace sprintu, která nabídla tratě v okolí středověkého hradu Bouzov. Organizátoři připravili dva rozběhy pro muže i ženy. Řada závodníků však neběžela na plný plyn, protože úplně všichni, kteří závod dokončili, postoupili do odpoledního finále. V rozběhu ženy-A byly hned dvě vítězky se shodným časem: Daria Panchenko (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation) a Liga Valdmane (Latvian Academy of Sport Education). Třetí místo obsadila jedna z největších favoritek Laura Ramstein (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich). Nejlepšího času z druhého rozběhu žen dosáhla česká běžkyně Tereza Janošíková (Palacký University Olomouc), na druhém místě se umístila Judita Traubaite (Vilnius University) a třetí Mariia Kholomianskaia (Irkutsk state university). Mezi muži byli v prvním rozběhu nejrychlejší Sven Hellmuller (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), druhý Levente Tugyi (University of Miskolc) a ze třetího místa postoupil další švýcarský běžec Jannis Schönleber (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich). Vítěz druhého rozběhu se stal Guilhem Elias (University of Clermont Auvergne), druhý byl Joël Morgenthaler (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich ) a třetí místo si pohlídal Jan Bednarski (University of Warsaw).

Jedna z tratí, které připravil Tomáš Novotný, v okolí hradu Bouzov.

Odpoledne se konečně začalo závodit o medaile. Pořadatelé i závodníci se přesunuli do Mohelnici, kde v opravdové výhni (35 °C) se startovalo finále sprintu. Jako první vybíhaly ženy. Tereza Janošíková (Palacký University Olomouc) startovala jako úplně poslední, na jednotlivých mezičasech vedla a v cíli potvrdila papírové předpoklady, když s časem 11:36 vyhrála. “Tlak jsem se snažila nepřipouštět, šla jsem závod sama se sebou. Poprala jsem se s tím dobře a jsem ráda, že to vyšlo,” rozdávala úsměvy v cíli olomoucká běžkyně. Úplně čistý závod v podání Janošíkové to ale nebyl. “Vždycky se najdou nějaké chyby, určitě se dá co zlepšovat, ale byl to rozhodně jeden z těch povedenějších závodů.” S 12 sekundovou ztrátou skončila Virag Weiler (Budapest University of Technology and Economics) druhá, pro bronzovou medaili si došla třetí Laura Ramstein (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich). Mezi muži měli jasnou převahu studenti Swiss Federal Institute of Technology in Zurich, kteří obsadili všechny medailové pozice. První titul mistra Evropy univerzit tak získal Ricardo Rancan se 7 vteřinovým náskokem na krajana Floriana Attingera a 16 sekundami na Jannise Schönlebera.

Velká radost v cíli podání Terezy Janošíkové. Foto: Jan Picek

Další den byla na programu krátká trať v okolí Velkého Kosíře. Stavitel tratí Pavel Ptáček měl k dispozici terén, který byl částečně velmi kopcovitý, v druhé polovině s řadou vegetačních a vrstevnicových detailů. Českým závodníkům přinesl rovnou dvě zlaté medaile. Tereza Janošíková po velmi úspěšném závodu ve sprintu v Mohelnici zopakovala svůj suverénní triumf také v pátečním závodě na krátké trati, který se znovu odehrál za velmi horkého počasí. Časem 33:27 doslova deklasovala své soupeřky. Druhá do cíle se ztrátou 2 minuty 20 vteřin doběhla lotyšská závodnice Liga Valdmane z Latvian Academy of Sport Education. Třetí místo obsadila švýcarská závodnice Hanna Müller (Swiss Federal Instituce of Technology in Zurich), která měla manko dalších 14 sekund. Pro rodačku z Olomouce to byl takřka domácí terén. “Dva až tři roky jsem tu ale neběžela s mapou, takže od začátku jsem přistupovala k závodu s respektem,” připustila studentka olomoucké univerzity. “Dnešní trať se mi moc líbila, tedy ne terén, ten byl hodně náročný. Je to sice můj domácí les, ale v poslední době běhám jinde, takže jsem ze závodu měla poměrně respekt. Terén je tu hodně uzavřený, zelený, plný ostružin a náročný na běh. Udělala jsem pár drobných chybek, ale nic velkého. Říkala jsem si, že pokud dodržím tuhle taktiku, mohlo by to vyjít,” řekla Janošíková v cílovém prostoru po závodě.

Postupy Terezy Janošíkové na krátké trati.

V závodě mužů se v polovině trati ujal vedení Petr Horvát a jeho čas už žádný soupeř nepřekonal. Jeho postupy byly téměř bezchybné a zaslouženě si tak doběhl pro titul mistra Evropy. Do cílové rovinky ho diváci hlasitě povzbuzovali a po protnutí pomyslné cílové pásky sklidil zaslouženě velký potlesk. “Běžel jsem naplno už od první kontroly, nebylo na co čekat,” pousmál se Horvát. Jannis Schönleber z univerzity v Zurichu vedl až do 12. kontroly, nakonec skončil 1 minutu a 9 sekund za českým závodníkem na druhém místě. Třetí doběhl se ztrátou 1 minuta 36 vteřin Florian Attinger taktéž ze Swiss Federal Institute of Technology in Zurich. V tomto závodě si tak švýcarští běžci vzájemně vyměnili pozice na stupních vítězů oproti sprintu. “Měl jsem velmi dobrý pocit po celou dobu závodu. Chytil jsem velmi dobrou rychlost v úvodu, kdy tam byly dlouhé postupy, tu jsem udržel i v techničtější pasáži, která následovala, a neudělal jsem v ní chybu, což bylo velmi důležité. Pak jsem si uvědomil, že jdu velmi dobře a jsem rád, že jsem to ustál a neudělal žádnou velikou chybu,” zhodnotil svůj závod Horvát.

Trio nejlepších v závodě na krátké trati. Foto: Jan Honkyš

Posledním závodním dnem byla sobota, když přímo v Olomouci, v Korunní pevnůstce, byly připraveny sprintové štafety. Ty byly na rozdíl od klasických, které se běhají například v rámci Světového poháru, dvoučlenné (každý běžel dvakrát) a vypsány hned ve třech kategoriích. Nejdříve běžela kategorie MM, tedy dva muži. Největší favorité, Florian Attinger a Riccardo Rancan (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), ale byli hned po prvním úseku diskvalifikovaní, a tak byla otevřená cesta k medailím i pro další běžce. Nakonec stejně Swiss Federal Institute of Technology slavila zlato (Sven Hellmüller a Jannis Schönleber) i bronz (Silvan Ullmann, Joel Morgenthaler), mezi ně se vklínila Catholic University of Leuven  (Tristan Bloemen a Warre De Cuyper). Nejlepšího výsledků z českého pohledu dosáhli Ondřej Vystavěl a Petr Horvát (Brno University of Technology), když doběhli jako pátí. Po skončení mužského závodu začal ženský, tedy štafety, ve kterých běžely pouze dvě studentky. O prvním místě nebylo pochyb. Swiss Federal Institute of Technology (Katrin Müller a Deborah Stadler) zvítězil více než o minutu a půl. O zbylé medaile byl ale boj a mezi nimi i dvě české univerzity (Karlova Univerzita v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci). Na posledním úseku měla nejvíce sil Petra Landovská, když z bramborové pozice doběhla pro stříbrnou medaili nejstarší české univerzitě, kterou založil 1348 Karel IV. Dlouhou dobu za ní běžela olomoucká Pavla Horová, ta však byla v závěrečném pytlíku předběhnuta Elizabete Blumentálovou (Latvian Academy of Sport Education), a tak na duo Horová-Kopecká zbyla nepopulární brambora.

Trať MM v krásných prostorách historické Olomouce.

Největší české naděje směřovaly do kategorie MW, kde jeden úsek běžela žena a druhý muž. Právě v této kategorii běžela první a třetí úsek již dvojnásobná medailistka Tereza Janošíková, které sekundoval na sudých úsecích Marek Schuster. Terka sice plnila papírové předpoklady a ze všech úseků se vrátila na prvním místě, zdatně ji však pronásledovala Maďarka Virag Weiler reprezentující Budapest University of Technology and Economic, když neměla v obou případech velkou ztrátu. Do boje o nejvyšší příčky chtěla také zasáhnout dvojice Laura Ramstein – Philipp Von Arx (Swiss Federal Institute of Technology). Velmi dramatické vyvrcholení přinesl poslední úsek. Vše bylo na sekundy, ale nakonec se nejvíce radovala Univerzita Palackého v Olomouci a Tereza Janošíková tak dokonala zlatou sbírku ze všech závodů.  Curyšská univerzita brala pouze se čtyřsekundovým mankem stříbrné medaile, zástupci Budapeště se radovali z bronzu (+0:09).

Duo Janošíková-Schuster získalo ve sprintových štafetách zlato. Foto: Jana Kubátová

Celý šampionát byl zakončen slavnostním ceremoniálem. Zde byly oceněni nejlepší univerzity, když žebříček naprosto jasno ovládla Swiss Federal Institute of Technology před UP Olomouc, třetí místo obsadila Budapest University of Technology and Economics. Již nyní je zřejmé, že tato akce nebyla posledním, ale naopak odrazovým můstkem k dalším šampionátům, kde se orientační běh objeví (2020 Evropské univerzitní hry v Srbsku a EUOC 2021 ve Švýcarsku). I když mnozí kritici namítali, že se jedná o neperspektivní akci, týden na Olomoucku potěšil úžasnou atmosférou, kterým hodně přispěla curyšská univerzita, ale i akademie OB pod vedením Marka Cahla. Bohužel divácká kulisa zůstala za velkým očekáváním, když v arénách byla vždy převaha pořadatelů oproti běžným divákům. A tak výborné komentáře od Nicka Barrable a Petra Kubáska vyslechla jen hrstka. Velké ocenění si pořadatelé zaslouží za získání významných osobností, které po celou dobu nebo v části šampionátu byli přítomni (Áron Less, Leho Haldna, představitelé místních samospráv aj.). “Potvrzení známého pravidla. Akce, na které se člověk tolik netěší, jsou mnohdy z nějakého důvodu nezapomenutelné,” uvedla na svém Instagramu jedna z českých závodnic Petra Hančová.

Český zástupci na ME univerzit. Foto: Jana Kubátová

S přispěním Markéty Štenclové (ČAUS)

Zdroj: o-news.cz/zlaty-hattrick-pro-terezu-janosikovou-na-me-univerzit