První letošní tituly akademických mistrů rozdány atletům

Strahovská hala v Praze hostila v pondělí 8. ledna 2024 Akademické mistrovství České republiky v halové atletice. Studentského klání se zúčastnila velká řada studentů, včetně českých reprezentantů. Diváci tak měli možnost vidět velmi zajímavé výkony. Na startovních listinách i na stupních vítězů opět zněla jména jako Lada Vondrová, Helena Jiranová a Tereza Elena Šínová a mezi muži také zlatý desetibojař Vilém Stráský.

Lada Vondrová pojala své první závody této halové sezóny tréninkově. I tak se postarala o jeden z nejkvalitnějších výkonů letošního akademického mistrovství, když naprosto suverénně ovládla čtvrtku v čase 53.95. Ještě předtím si na šedesátce i přes špatný start vyrovnala časem 7.66 osobní rekord z roku 2022. Na první ostrou čtvrtku se od ní můžeme těšit 30. ledna na Czech Indoor Gala v Ostravě.

Helena Jiranová opanovala oba nejkratší sprinty. Šedesátku překážek vyhrála zcela jednoznačně v čase 8.25, což je jen o tři setiny pomaleji, než tuto trať prolétla koncem prosince ve španělské Pamploně. Naopak souboj o prvenství na hladké šedesátce byl výrazně dramatičtější, Jiranová si v něm musela vylepšit halový osobák na 7.50. Velmi zdatně jí sekundovala Tereza Elena Šínová, která se do cíle předklonila jen o dvě setiny později. Také pro ni znamená výkon 7.52 nové kariérní maximum. Šínová ve své hlavní disciplíně na 60 metrů překážek tentokrát nestartovala.

Na mužských sprintech byla situace opačná. Zde byl suverénním vítězem hladké šedesátky Stanislav Jíra v čase 6.81. Přesto na něm bylo po doběhu vidět spíše zklamání. Naopak na překážkové šedesátce svedla strhující boj hned trojice závodníků. Nejhlubší předklon měl nakonec vítězný Štěpán Schubert (8.03) před Ondřejem Kopeckým (8.04) a zlatým desetibojařem z loňských Univerzitních her v Chengdu Vilémem Stráským (8.07).

Kopecký se potom dočkal prvenství v dálkařském sektoru, kde dolétl na 742 centimetrů. Dařilo se také jeho tréninkovému kolegovi ze skupiny Romana Šebrleho Matyáši Fraňkovi, který mohl být s výkonem 730 centimetrů také spokojen. Stráský zapsal 718.

Jak už tomu tradičně u atletických akademických MČR bývá, nejvýraznější osobností běžeckých tratí byl opět brněnský Daniel Kotyza, jenž si skvělými finiši doběhl pro zlato na osmistovce (1:53.74) i patnáctistovce (3:53.00). V závodě žen na 1500 metrů se prezentovala velmi solidním časem 4:26.22 Pavla Štoudková.

Kvalitní duel svedli v tyčkařském sektoru svěřenci Zdeňka Lubenského. David Holý i Matěj Ščerba úspěšně zdolali 540 centimetrů. Prvnímu jmenovanému se to podařilo hned napoprvé, a tak svého parťáka porazil, nicméně akademickým mistrem se stal Ščerba, jelikož Holý startoval mimo soutěž.

Linda Suchá zahájila v trojskokanském sektoru sezónu výkonem 13.35. Výškařka Michaela Hrubá si zajistila prvenství už na hodnotě 176 centimetrů. Následně si na stojany nechala nastavit rovnou 185. Zejména druhý pokus byl v jejím podání velmi nadějný, ale laťka na stojanech nezůstala ani při jednom ze tří pokusů. Koulařský duel svěřenců Petra Stehlíka dopadl lépe pro Tadeáše Procházku (17.96) před Davidem Tupým (17.73).

Česká asociace univerzitního sportu spolu s FTVS rozdala letošních prvních 22 akademických mistrovských titulů.